عراقچی در نشست خبری با خبرنگاران ژاپنی:
اقدام عربستان اشتباه بود/آماده‌ گفت‌وگو هستیم/درباره برجام نیاز به زمان داریم
 سیدعباس عراقچی که به توکیو سفر کرده است، این سخنان را روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران ژاپنی در باشگاه ملی رسانه های این کشور (JNPC) عنوان کرد.

به گزارش آفتاب، وی اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای شش قدرت بزرگ دنیا با ایران به دو دلیل موفق شد. اول اینکه طرف های مقابل ما به خصوص آمریکا، به جای زبان تهدید با زبان احترام با ملت ایران سخن گفتند و دوم اینکه هر دو طرف رویکرد خود را بر مبنای برد - برد قرار دادند.

عراقچی در بخشی از سخنانش با اشاره به حضور قبلی خود در این باشگاه در هشت سال قبل گفت: من همان زمان در جمع شما گفتم که بحران هسته‌ای دیر یا زود پایان خواهد یافت و اینک خوشحالم که می‌بینم چهار ماه پس از اجرایی‌شدن برجام، ایران و ژاپن در حال توسعه ظرفیتهای سیاسی و اقتصادی در روابط دوجانبه هستند و در این جهت، آقای «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن نیز قصد دارند به زودی به ایران سفر کنند.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه با تشریح روند مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 برای خبرنگاران حاضر در نشست، اظهار داشت: از نگاه ما استفاده از رویکرد برد - برد یک الگوست که در سایر مسائل جهانی هم می تواند کاربرد داشته باشد.

او تصریح کرد که روابط ایران و ژاپن هم می تواند مبتنی بر این رویکرد توسعه یابد و زمینه های زیادی وجود دارد که می تواند موجب انتفاع هر دو کشور شود.یکی از مهمترین این ظرفیت ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایران است. ما نمی خواهیم ژاپن فقط خریدار نفت از ایران باشد، ما علاقمندیم شاهد سرمایه گذاری ژاپن در این صنایع باشیم تا موجب بهره مندی هر دو کشور باشد.

عراقچی، از صنایع خودروسازی، حوزه حمل و نقل و همکاری در ساخت نیروگاههای اتمی به عنوان دیگر زمینه های توسعه همکاری اقتصادی دو کشور نام برد.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در این نشست خبری در پاسخ به سئوالی در خصوص ادعای آمریکایی ها برای ساخت سپر موشکی در اروپا به دلیل تهدیدات موشکی ایران، گفت: فکر می کنم همه می دانند این پایگاهها به خاطر موشک های ایران نیست و آنها در این بین به دنبال اهداف دیگری هستند. موشکهای ما کاملا جنبه دفاعی دارد و معتقدیم در هرگونه احتمال تهاجم علیه ایران، نقش بازدارندگی دارد.

عراقچی در پاسخ به پرسشی درباره قطع روابط ایران از سوی عربستان، اظهار داشت: ما عربستان را یکی از کشورهای مهم جهان اسلام می‌دانیم. من فکر می کنم اقدام عربستان به قطع روابط با ایران ناشی از یک اشتباه محاسباتی بود. سیاست ما ثبات و صلح در منطقه است و در این راستا آمادگی داریم مسائل با کشورهای منطقه از جمله عربستان را از طریق گفت وگو حل کنیم. اما متاسفانه عربستان تاکنون به درخواست ایران برای گفت وگو پاسخی نداده است.

رئیس ستاد اجرایی برجام در وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی در ارتباط با نحوه رفع موانع همکاری مالی پس از برجام نیز اظهار داشت: تحریم های اروپا، آمریکا و شورای امنیت طی توافقی که در برجام صورت گرفته بود برداشته شده است. هم اروپا و هم آمریکا راهنمای لغو تحریم ها را به صورت دستورالعمل در سایت اتحادیه اروپا یا وزارت خزانه داری قرار داده اند و همه شرکتها می توانند به آن رجوع کنند. اما درباره اینکه در صحنه عمل همکاریهای اقتصادی شروع شده یا نه باید گفت ما به چند دلیل به زمان نیاز داریم.

معاون وزیر امور خارجه در این رابطه ادامه داد: در وهله اول خیلی از شرکتها و بانک ها هنوز در تصور دوران پیش از برجام هستند و تصوری از رفع تحریم ها ندارند و لازم است به آنها اطلاع رسانی شود. در مرحله بعد نیز برخی شرکتها و بانکها ترجیح می‌دهند کمی صبر کنند تا نسبت به شرایط مطمئن شوند. بعضی از بانک‌ها هم برای از سرگیری روابط با بانک های ایرانی، نیاز دارند که سیستم های انضباطی مربوطه را برقرار کنند که این زمان بر است.

وی یادآور شد: من فکر می کنم به اندازه چهار ماهی که از اجرای برجام گذشته پیشرفت همکاری اقتصادی با ایران مناسب بوده ولی هنوز به زمان بیشتری نیاز داریم.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سئوالی درباره موضع ایران در مورد اینکه اوباما اعلام کرده در بازدید از هیروشیما حاضر به عذرخواهی بابت قربانی شدن مردم در انفجار بمب اتمی نیست، خاطرنشان کرد: ایران و ژاپن هر دو قربانی سلاح های کشتار جمعی هستند. مردم ژاپن قربانی سلاح هسته ای آمریکا و مردم ایران قربانی سلاح های شیمیایی که توسط شرکتهای اروپایی در اختیار صدام قرار گرفت. ما معتقدیم که کسانی که این جنایتها را علیه مردم ایران و ژاپن انجام دادند نه فقط از مردم این دو کشور بلکه باید از کل بشریت عذرخواهی کنند.
عباس عراقچی که برای شرکت در نشست مرکز مطالعات بین المللی سیاست عمومی ژاپن به توکیو سفر کرده است، امروز - پنجشنبه - در اولین روز سفر خود به ژاپن با اعضاء گروه دوستی پارلمانی حزب لیبرال دموکرات ژاپن دیدار و گفت وگو کرد.

ریاست این گروه را «ماساهیکو کومورا» معاون حزبی نخست وزیر ژاپن و وزیر خارجه اسبق آن کشور بر عهده دارد.

به گزارش بخش مطبوعات سفارت ایران در توکیو، وی همچنین عصر امروز (به وقت محلی) با «سوگی یاما» معاون وزیر خارجه ژاپن دیدار و در خصوص مسائل مختلف با وی به گفت و گو پرداخته است.