هر گردشگر خارجی 1580دلار وارد کشور می کند
به گزارش خبرنگار ایرنا محسن رنجبر روز چهارشنبه در همایش بین المللی گردشگری پایدار مبتنی بر ظرفیت های فرهنگی اقوام در گرگان ، اظهارداشت: توسعه صنعت گردشگری باعث خواهد شد تا این درآمد در دورترین نقاط مقصد توزیع شود و به ماندگاری روستاییان در روستاها، حفظ منابع طبیعی و استفاده بهینه از منابع کمک کند.

وی اضافه کرد: توسعه گردشگری در جهان از سال 1950 سیرصعودی داشته و در کشور ما این روند سالانه چهار درصد رشد دارد.
 
به گفته وی؛ درآمد صنعت گردشگری در واقع راهکار برون رفت از اقتصاد ساکن است.

رنجبر گفت: بعد از آغاز بکار دولت یازدهم به حوزه گردشگری به عنوان یکی از محورهای اساسی توسعه توجه شد و در برنامه ششم توسعه نیز لحاظ شده است.

مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: گردشگری بعد از برجام در کشور رشد مطلوبی داشته است، بطوری که براساس آمارهای موجود در سال 2015 نسبت به سال قبل آن میزان گردشگران ورودی از کشورهای فرانسه و آلمان به ایران به ترتیب 110 و 40 درصد افزایش داشت و این روند را در حوزه گردشگران دیگر کشورهای اروپائی نیز مشاهده می کنیم.

به گفته وی؛ امروزه صنعت گردشگری به عنوان یک شغل با کمترین میزان هزینه و سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال بوده و بیشترین بازدهی را دارد.

وی با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری صنعتی 300 تا 400 میلیون ریال کافی است، یادآور شد: در شرایط کنونی اقتصادی و مشکلات در حوزه اشتغال، ایجاد مشاغل در حوزه صنعت گردشگری یکی از راه های برون رفت از این وضعیت است.

وی؛ گردشگری را به عنوان یک نیاز روحی بیان کرد و گفت: یکی از اثرات گردشگری توسعه تعاملات فرهنگی است و به نوعی دیپلماسی عمومی محسوب می شود.

رنجبر؛ استان گلستان را کلکسیون و موزائیکی از اقوام مختلف دانست که ظرفیت بالائی در بخش های مختلف صنعت گردشگری دارد و افزود: توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در میان اقوام ساکن در استان و تعاملات میان فرهنگی دیده می شود.

مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش میراث فرهنگی کشور همچنین گفت که با وجود محدودیت های جدید اعلام شده از سوی رئیس جمهور آمریکا ، بسیاری از مردم این کشور ایران را به عنوان مقصد گردشگری بیان کرده و این مساله نشات گرفته از ظرفیت و تنوع قومی فرهنگی در ایران و زندگی مسالمت آمیز اقوام مختلف است.

وی در بخش دیگری با بیان اینکه در ایران 2 هزار و 560 نوع غذا وجود دارد، اما در رستوران ها تعداد معدودی از آن طبخ و توزیع می شود، عنوان کرد: این تنوع غذایی در واقع یک ظرفیت و فرصت است که به جذب بیشتر گردشگران کمک کند.

رنجبر؛ فراهم کردن امکان بهره مندی گردشگران از همه مکان های کشور را از برنامه های این سازمان اعلام کرد و گفت: ساماندهی تعطیلات با معرفی مقاصد مختلف از دیگر برنامه ها بوده که از آن به عنوان 'همه زمانی کردن گردشگری' نام برده می شود.

مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش سازمان میراث فرهنگی به مساله گردشگری کم شتاب نیز اشاره کرد و گفت: هدف از این گردشگری در واقع جلوگیری از تخریب محیط زیست، فراهم کردن حداکثر بهره وری و استفاده بهینه از محیط زیست است.