آغاز نشست سوری آستانه 3 پشت درهای بسته/ قانون اساسی جدید در دستور کار
در نشست آستانه 3 که بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود، افزون بر هیات های سه کشور بانی مذاکرات، قزاقستان به عنوان میزبان و اردن، آمریکا نیز به عنوان ناظر شرکت دارد. 

«آیدار بک توماتوف» رئیس اداره آسیا و آفریقای وزارت خارجه این کشور در حاشیه نشست آستانه به خبرنگاران گفت: تشکیل گروه کاری برای بحث در باره پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه از موضوع های مورد بحث در اجلاس آستانه است.

به گزارش ایتارتاس، توماتوف گفت که در این نشست تمامی رویکردهای مذاکره بین هیات های دولت سوریه و مخالفان مسلح بررسی می شود.

وی افزود: تا کنون امکان مذاکره مستقیم بین دو طرف تایید نشده بود که برای این منظور تلاش می کنیم.

به گفته وی نمایندگان 9 گروه مسلح سوری در نشست آستانه شرکت دارند.

نشست آستانه 3 نیز مانند دو اجلاس قبلی با محوریت اجرای آتش بس فراگیر در سوریه و راهکارهای آن برگزار می شود که ایران، روسیه و ترکیه بانیان این مذاکرات هستند.

آلکساندر موسیینکو دبیر اول سفارت روسیه در قزاقستان در مورد نشست آستانه 3 گفت که کشورهای بانی این نشست شامل ایران، روسیه و ترکیه بیانیه پایانی آن را امضا می کنند.

وی به خبرگزاری روسیا سگودنیا گفت که در شرایط ایده آل هیات های دولت سوریه و مخالفان مسلح نیز این سند را امضا می کنند اما امضای بانیان مذاکرات برای آن کافی است.

حسین جابری انصاری معاون امور عربی و امور آفریقای وزارت امور خارجه به نمایندگی از جمهوری اسلامی در نشست آستانه 3 شرکت دارد. 

وی در دو روز گذشته چند دیدار دوجانبه با سایر شرکت کنندگان نشست آستانه داشت که ملاقات با الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه، از آن جمله بود که در آن مسائل مطرح و در دستور کار سومین نشست سوری آستانه بررسی شد.

هیات های ایران و روسیه همچنین در این نشست آخرین رایزنی ها را در باره همگرایی مواضع برای مذاکرات عمومی فردا با هدف برقراری آرامش در سوریه بررسی کردند.

روز سه شنبه نیز هیات های ایران و روسیه در مذاکرات نخست، مسائل مختلف مربوط به دستور مذاکرات را بررسی کردند.

همچنین دومین دور گفت وگوهای هیات های ایران و سوریه روز چهارشنبه در آستانه برگزار شد.

جابری انصاری و بشار جعفری سفیر و نماینده دائم سوریه نزد سازمان ملل متحد و سرپرست هیات اعزامی این کشور به آستانه در دور دوم رایزنی های خود آخرین تحولات و روند مذاکرات آستانه و برنامه اجلاس را مورد تبادل نظر قرار دادند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز روز دوشنبه در مسکو، گفت: نشست دو روزه آستانه 3، در برگیرنده هدف گذاری های تهران، مسکو و آنکارا بانیان مذاکرات است.

نخستین دور مذاکرات چندجانبه آستانه روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه با حضور نمایندگان دولت و گروههای مسلح برگزار شد و برای اولین بار نمایندگان دولت قانونی سوریه رودرو با نمایندگان معارضان مسلح مذاکره کردند.

به گزارش ایرنا، 10 روز پیش هم هیات های کارشناسی روسیه، ایران، ترکیه و نمایندگان سازمان ملل نشست دوم را در آستانه برگزار کردند که در آن اجرای توافق های مربوط به برقراری آتش بس، ساز و کار نظارت موثر بر آن و تدابیر اعتمادساز بررسی شد.

آتش بس فراگیر کنونی از 10 دی ماه با طراحی ایران، روسیه و ترکیه سه کشور پشتیبان مذاکرات آستانه برقرار شده که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفته است.