در مجمع عمومی عنوان شد؛
ماکرون: عدم پایبندی به برجام غیرمسئولانه خواهد بود/برجام توافق خوبی است

 رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که برجام توافق خوبی بوده و عدم پایبندی به آن غیرمسئولانه خواهد بود.

به گزارش آفتاب نیوز به نقل از اسکای‌نیوز، "امانوئل ماکرون" رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ما توافقی مستحکم، قوی و قابل راستی‌آزمایی با ایران کردیم که به ما نسبت به عدم دستیابی ایران به تسلیحات اتمی اطمینان می‌دهد.

وی اضافه کرد: رد این توافق، اشتباه است و عدم پایبندی به تعهداتمان، اقدامی غیرمسئولانه خواهد بود و این توافقی خوب است، که برای صلح لازم است.

ماکرون گفت: من امیدوارم که بتوانیم بر روی محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران هم کار کنیم. ما باید بر روی راهکاری برای دوره پس از 2025 کار کنیم.

رئیس جمهور فرانسه افزود: ما باید درخواست‌های خود را افزایش دهیم، اما نباید دستاوردهایی را که با توافق‌های پیشین به دست آورده‌ایم، کنار بگذاریم.

امانوئل ماکرون  گفت کشورش برای دست یافتن به ابتکاری همراه با شرکای خود برای برقراری یک نقشه راه سیاسی فراگیر در سوریه فشار خواهد آورد.

وی خواستار تشکل گروه تماس درباره سوریه شد و اعلام کرد، فرانسه برای حل سیاسی بحران سوریه طرحی را ارائه خواهد کرد.

رئیس جمهور فرانسه بار دیگر تاکید کرد سوریه راه حل نظامی ندارد و به سود همه ماست که راه سیاسی را برای این کشور دنبال کنیم. 

رئیس جمهور فرانسه گفت عملیات نظامی در میانمار باید متوقف شود، دسترسی بشردوستانه باید تامین گردد و قانون برقرار شود تا با آن چه می تواند به عنوان یک پاکسازی نژادی توصیف شود برخورد شود.

ماکرون گفت فرانسه ابتکاری را درباره میانمار در شورای امنیت به دست می گیرد اما در این باره توضیحی نداد.