"دولت روحانی می‌‌گوید باید به صدا و خواست مردم گوش داد"
ارزیابی «سی ان ان» از انتشار نتایج یک گزارش درباره حجاب در ایران
سرویس سیاسی- شبکه خبری امریکایی «سی ان ان» با انتشار گزارشی ضمن اشاره به گزارش مرکز تحقیقات استراتژیک درباره ارزیابی انجام شده سالیان گذشته پیرامون حجاب در ایران، به چرایی انتشار نتیجه این گزارش در برهه زمانی کنونی و پیامدهای آن اشاره کرده است. 

به گزارش آفتاب‌‌نیوز، این شبکه خبری می‌نویسد: «نتایج گزارشی سه ساله از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک منتشر شده که نشان می‌دهد تقریبا نیمی از ایرانیان (۴۹ درصد) مخالف حجاب هستند. این مرکز تحقیقاتی وابسته به نهاد ریاست‌جمهوری است. گزارش تنها چند روز پس از آن منتشر شده است که ۲۹ نفر از کسانی که در اعتراض به موضوع حجاب در خیابان‌ها حضور یافته بودند توسط پلیس بازداشت شدند. این نخستین‌باری نیست که برخی زنان در خیابان‌ها حاضر شده‌اند. در سال ۱۹۷۹ میلادی نیز زنانی در خیابان‌های تهران اعتراض کردند. نظرسنجی منتشر شده توسط مرکز تحقیقات استراتژیک نشان می‌دهد که ۴۹.۲ درصد از ۱.۱۶۷ پاسخ دهنده مخالف حجاب اجباری بوده‌اند. همزمان با آن که زنان ایرانی خواستار حقوق برابر و تغییرات اجتماعی و آزادی‌های بیشتر هستند. روحانی میانه‌رو نیز مخالف معیارهای تندروها در ایران است.

سی ان ان افزوده است: یک پژوهشگر در موسسه «چتم هاوس» می‌گوید که این می‌تواند تلاشی از سوی روحانی و پیامی برای دیگر مسئولان داشته باشد؛ این که باید به صدای مردم و خواست آنان گوش داد. او در مقایسه با سیاستمداران دیگری، حرف مردم را گوش می‌کند». او می‌افزاید: «مردم واقعا ممکن است قدردان مرکز تحقیقات استراتژیک برای انتشار این داده‌ها و نتایح نظرسنجی باشند اما پرسش اصلی در اینجاست که آیا واقعا این موضوع سبب ایجاد تغییر در سیاست‌ها خواهد شد یا خیر». 

یکی از فعالان حقوق زن ایرانی می‌گوید که این حرکت از سوی دولت روحانی استراتژیک بود اما لزوما به اصلاحات منجر نخواهد شد. او می‌گوید: «واقعیت آن است که در گزارش اشاره می‌شود که نیم دیگری از کشور موافق قانون حجاب اجباری هستند این در نهایت به نفع نظام ایران است.»

 سی ان ان در ادامه می‌نویسد: «البته از زمان به قدرت رسیدن روحانی برخورد گشت ارشاد با زنان درخصوص حجاب کاهش یافته است.»