بیش از یک ماه است که ابرنفتکشی ایرانی در جبل الطارقط توقیف شده است
توافق احتمالی ایران و انگلیس بر سر نفتکش‌ها؛ "استنا ایمپرو" و "گریس ۱" معامله خواهند شد؟

روزنامه انگلیسی گزارش داد که نفتکش ایرانی گریس 1 که در جبل الطارق توقیف شده است، با توجه به قصد مقام های این منطقه برای تمدید نکردن حکم توقیف این نفتکش، روز پنجشنبه آزاد می‌شود.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ روزنامه انگلیسی سان در تارنمای رسمی خود نوشت که «فابیان پیکاردو» سروزیر جبل الطارق قصد ندارد دستور توقیف نفتکش گریس 1 را که در فردا پایان می‌یابد، تمدید کند.

منابع نزدیک به پیکاردو به این روزنامه گفته‌اند که او اطمینان یافته مقصد این نفتکش سوریه نیست. گفته می‌شود که ناخدای این نفتکش تعهدی کتبی به پیکاردو داده و سروزیر جبل الطارق بر این اساس روز پنجشنبه در جلسه دادگاه از قاضی درخواست تمدید توقیف گریس 1 را نخواهد کرد.

یک منبع نزدیک به دولت جبل الطارق چهارشنبه شب به این روزنامه گفته است: اگر دیگر بر این باور نباشیم که نفتکش گریس 1 تحریم‌ها علیه سوریه را نقض نمی‌کند، هیچ دلیلی برای اینکه یک لحظه بیشتر آن را در جبل الطارق نگه داریم، وجود ندارد.

انگلیس امروز

پیکاردو گفت: اکنون موضوع این است، لذا می‌توانید منتظر باشید که نفتکش فردا مسیر خود را ازسر بگیرد.

بیش از یک ماه است که ابرنفتکشی به نام «گریس ۱» با محموله نفت ایران در جبل الطارق توسط دولت دست نشانده انگلیس در این منطقه توقیف شده است و دولت انگلیس به تازگی اعلام کرده که بررسی‌ها در مورد این نفتکش موضوعی مربوط به جبل‌ الطارق است.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس گفت: تحقیقات در دست انجام در مورد گریس ۱، موضوعی مربوط به دولت جبل‌ الطارق است و از آنجا که این تحقیقات جریان دارد، نمی توانیم توضیح بیشتری در مورد آن دهیم.

با این وجود جلیل اسلامی معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از علاقه‌مندی انگلیس برای آزادسازی کشتی توقیف شده نفتی ایران خبر داد و گفت: اسنادی بین دو کشور مبادله شده که در رفع توقیف این کشتی کمک می‌کند.

ادعای انگلیس در حالی است که نیروی دریایی سلطنتی این کشور روز چهارم ژوئیه (۱۳ تیرماه) در اقدامی غیرقانونی و برخلاف قوانین بین المللی، کشتی گریس 1 حامل نفت خام ایران را در تنگه جبل‌ الطارق به اتهام دور زدن تحریم‌ها و حمل نفت به سوریه توقیف کرد.

اما بررسی سند تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه نشان می‌دهد که ادعای دولت انگلیس برای توقیف نفتکش گریس حتی به اتهام حرکت به مقصد سوریه مبنای حقوقی ندارد.

بر اساس سند ضمیمه تدابیر محدودکننده اتحادیه اروپا علیه سوریه، کشورهای اروپایی فقط موظف به بازرسی محموله‌هایی به مقصد سوریه هستند که «مظنون به حمل تسلیحات نظامی» به این کشور باشد.

اما دولت محافظه‌کار انگلیس از ۱۳ تیرماه این کشتی را در آبراه بین المللی جبل الطارق به بهانه ممانعت از نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف کرده است.

دولت اسپانیا که بر سر حاکمیت بر آب‌های اطراف جبل‌الطارق با لندن اختلاف دارد، تأکید می کند که اقدام انگلیس به درخواست آمریکا انجام شده است.9109

در همین حال، ‌ نشریه «تایمز» چندی پیش گزارش داد که دولت محلی جبل‌الطارق ۳۶ ساعت پیش از گذر نفتکش گریس ۱ از این منطقه، قوانین و مقررات مربوط به اعمال تحریم‌ها را با فشار انگلیس به گونه ای تغییر داد تا تفنگداران بریتانیا بتوانند آن را اشغال و توقیف کنند.

به نوشته این روزنامه چاپ انگلیس به نقل از حقوقدانان، تغییرات در قوانین دولت محلی جبل الطارق به گونه ای بود که وانمود شود توقیف گریس ۱ دقیق (قانونی) بوده است.

اظهارات بعیدی‌نژاد

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن درباره اخبار مربوط به احتمال آزادی کشتی حامل سوخت ایران از طرف جبل‌الطارق در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «رفع توقیف نفتکش حامل نفت ایران پس از مسیر طولانی حقوقی و فنی که طی کرده است، منوط به اعلام تصمیم نهایی مقامات جبل الطارق در دادگاه و تایید آن توسط دادگاهی است که باید امروز تشکیل شود. به محض اطلاع موثق از تصمیم نهایی، مراتب به اطلاع می‌رسد.»

احتمال آزادی نفتکش انگلیسی

خبرگزاری فرانسه نیز در همین باره نوشته است: دیوان عالی جبل الطارق قرار است روز پنجشنبه پرونده گریس ۱ را از ساعت ۱۰ و ۳۰دقیقه صبح به وقت محلی(۰۸:۳۰ به وقت گرینویچ) بررسی کند و انتظار می‌رود امروز حکم را صادر کند. این در حالی است که توقیف نفتکش تا ۱۹ اوت تمدید شده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت: اظهارات «جلیل اسلامی» یکی از مقامات ارشد بندر ایران، به گمانه‌زنی‌ها درباره توافق احتمالی بین ایرانی‌ها و انگلیسی‌ها دامن زد.

او روز سه شنبه با اشاره به اینکه انگلیسی‌ها علاقه خود را برای حل این مشکل نشان داده‌اند و اسنادی نیز رد و بدل شده است، گفت: "امیدوارم این مشکل در آینده نزدیک حل شود."

دولت جبل الطارق این اظهارات را نه تایید و نه رد کرده است. سخنگوی جبل الطارق گفت: "ما همچنان به دنبال راه هایی برای کاستن از تنش ها در موضوع های مطرح شده از زمان توقیف نفتکش گریس ۱ هستیم."

از دیدگاه "صنم وکیل" ( Sanam Vakil ) محقق موسسه "چتم هاوس" در لندن، ایران نفتکش انگلیسی را به عنوان "اقدامی تلافی‌جویانه" در قبال توقیف گریس ۱ توقیف کرده است. او می‌گوید "این چشمی برای چشم و دندانی برای دندان است. اگر گریس ۱ آزادسازی شود و احتمالا چنین خواهد بود که استنا ایمپرو نیز آزاد خواهد شد".

این خبرگزاری افزود: تهران معتقد است که انگلیسی‌ها بنا به درخواست «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، که این کشور را تحریک‌کننده اصلی "جنگ اقتصادی علیه ایران با هدف بلند مدت برای جلوگیری از به دست آوردن سهم خود در بازار نفت" می داند، نفتکش گریس ۱ را توقیف کرده است. بنابراین ایران نیز تلاش دارد تا از سهم خود دفاع کند.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، دادگاه جبل الطارق همچنین باید در مورد سرنوشت چهار خدمه نفتکش ایرانی که پس از توقیف نفتکش گریس ۱ بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده اند بدون این که علیه آنها حکمی صادر شود تصمیم بگیرد.

چهار عضو کادر «گریس 1 » آزاد شدند

روزنامه رسمی جبل‌الطارق از آزادی چهار تن از اعضای گروه کشتی حامل سوخت ایران که ماه گذشته توسط نیروی دریایی انگلیس توقیف شده بود، خبر داد.

صفحه توییتر روزنامه رسمی جبل‌الطارق اعلام کرد که دولت منطقه‌ای جبل‌الطارق اعلام کرد که روز پنج‌شنبه کاپیتان و سه تن از اعضای کادر گریس ۱، کشتی حامل سوخت ایران که ماه گذشته توسط نیروی دریایی انگلیس با ادعای انتقال سوخت به سوریه و نقض تحریم‌های اروپا توقیف شده بود را آزاد کرد.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، این روزنامه افزود که آنتونی دادلی، رئیس دادگاه جبل‌الطارق در این باره اظهار کرد که اگر آمریکا خواستار توقیف[دوباره] کشتی گریس ۱ نشده بود، «این کشتی می‌توانست آزاد شود».

کارشکنی آمریکا

پیش از این روزنامه ملی جبل‌الطارق گزارش داد که وزارت دادگستری آمریکا، درخواست توقیف گریس ۱، کشتی حامل سوخت ایران را داشته و این درخواست فقط چند ساعت پیش از آن که دولت جبل‌الطارق آماده آزادی این کشتی بود، انجام شده است.