کره شمالی خطاب به اروپا: آزمایش موشکی ما ربطی به شما ندارد

«کیم سان گیونگ» مشاور انجمن «کره شمالی-اروپا» در بیانیه ای که در خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر شده اقدامات اخیر سه کشور اروپایی در مورد دخالت در آزمایش های موشکی را مورد سرزنش قرار داد.

به دنبال آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی، نمایندگان سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) در سازمان ملل اقدامات پیونگ یانگ را تحریک آمیز و ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل دانستند.

کره شمالی از کشورهای اروپایی خواست که درباره آزمایش های موشکی دخالت نکنند
گیونگ در ادامه بیانیه با رد ادعای نمایندگان کشورهای اروپایی گفت: کشورش هرگز چنین محدودیت هایی را که بر آن اعمال شده، تصدیق نکرده است.

مشاور انجمن «کره شمالی-اروپا» همچنین هشدار داد که هیچ اشتباهی بزرگتر از آن نخواهد بود اگر آنها فکر کنند که ما برای تضمین صلح، مجبور به ترک حقوق پدافندی خود خواهیم بود.

وی افزود: کره شمالی خواهان توسعه روابط با کشورهای اروپایی با شرایط خوب است و این توسعه روابط مستلزم احترام متقابل به حاکمیت یکدیگر است.

گیونگ با انتقاد از نوع نگاه سه کشور اروپایی گفت: آنان باید شیوه تفکر متعصبانه و سفت‌وسخت خود را کنار بگذارند و به کاهش تنش‌ها و تضمین صلح در شبه‌جزیره کره کمک کنند و اگر توانایی چنین کاری را ندارند، بهتر است سکوت پیشه کنند و به جای آن به فکر امور آشفته خود باشند.

ارتش کره جنوبی اول شهریور ماه اعلام کرد که کره شمالی دو موشک کوتاه برد را از سواحل شرقی خود به سمت دریای ژاپن پرتاب کرده است.

دولت ژاپن گفته است پرتاب این موشک‌ها "نقض آشکار" قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است و نباید نادیده گرفته شوند. این موشک‌ها در آب‌های ژاپن فرود نیامده‌اند.

موشک‌های پرتاب شده هفتمین دور آزمایش‌های موشکی کره شمالی در یک ماه اخیر بود.

پرتاب دو موشک جدید یک روز پس از اظهارات تند و تیز وزیر امور خارجه کره شمالی در باره مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا صورت گرفت.