عوامل ایجاد کننده آلرژی در چشم ها

 پوست اطراف چشم بسیار نازک است و عواملی مانند پیری و ژنتیک می‌تواند باعث ضعف بافت‌های اطراف چشم شود. ممکن است چربی‌ به سمت پلک‌های تحتانی حرکت کند و باعث تورم آن‌ها شود؛ عوامل دیگری هم باعث پف چشم ها می شود مانند بیماری ها و رژیم غذایی .

ازجمله موارد دیگر :

آلرژی باعث تجمع مایعات در سینوس‌ها و اطراف چشم می شود. عوامل ایجاد کننده آلرژی در چشم ها، گرده، گرد و خاک، دود

آلودگی، مواد شیمیایی است.شست وشوی بینی و استفاده از قطره چشمی مصنوعی به رفع آلرژی کمک می‌کند.

سیگار کشیدن

استعمال سیگار می‌تواند چشم ها را تحریک کند و باعث متورم شدن آن ها شود .

عفونت چشم

عفونت و تورم یک چشم به سرعت به چشم دیگر منتقل می شود. عفونت چشم معمولاً طی یک هفته از بین می‌رود وممکن است به درمان آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید.

مسدودشدن مجرای اشک

مجرای اشک مسدود شده در نوزادان شایع است اما ممکن است در کودکان و بزرگ سالان هم اتفاق بیفتد. انسداد می‌تواند به دلیل عفونت، ذرات موادآرایشی یا آسیب دیدگی چشم باشد .

کمپرس گرم و شستن چشم با محلول نمکی استریل به پاک کردن انسداد کمک می‌کند.

بیماری گریوز

بیماری گریوز بیماری چشمی ناشی از تیروئید است. حدود ۳۰ درصد از مبتلایان به این بیماری، علایم چشمی دارند که این موارد شامل پف چشم و تورم زیر چشم است. علایم و نشانه‌های دیگر شامل درد یا فشار قرمزی، حساسیت به نور، دوبینی، تاری یا از بین رفتن دید است.

مونونوکلئوز

این عفونت گاهی از طریق عطسه و سرفه منتقل می‌شود. علایم چشمی آن شامل قرمزی، درد و ورم است. مونونوکلئوز توسط ویروس ایجاد می‌شود و آنتی بیوتیک‌ها به درمان آن کمک نمی‌کند. علایم و نشانه‌های این بیماری عبارت است از گلو درد، خستگی تب، سردرد، لوزه‌های متورم، تورم در گردن و زیر بغل و بثورات جلدی.

خواب ناکافی

خواب ناکافی می‌تواند تورم زیر چشم ایجاد کند. همچنین باعث افتادگی پلک، قرمزی چشم و حلقه‌های تیره زیر چشم می شود. کمبود خواب می‌تواند عضلات اطراف چشم شما را تضعیف کندو به از بین رفتن کلاژن بافت همبند زیر چشم منجر شود.

درمان‌های خانگی

کمپرس سرد

یک دستمال تمیز و مرطوب را به ناحیه چشم خود بمالید یا یک قاشق را در یخچال سرد کنید و با قسمت پشت آن به آرامی چشمتان را ماساژ دهید.

کیسه چای

سعی کنید دو کیسه چای را در آب سرد خیس کنید. آن‌ها را روی چشمان بسته خود قرار دهید و در همان حالت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دراز بکشید.

ماساژ صورت

برای ماساژ صورت از انگشتان دست خود یا یک غلتک فلزی سرد استفاده کنید. به آرامی به اطراف چشم و سینوس خود ضربه بزنید وکمی ماساژدهید تا به تخلیه مایع اضافی کمک کند.