چگونه از شر آنفلوانزای فصلی خلاص شویم؟

حسین معصومی در رابطه با بیماری آنفلوانزای فصلی، اظهار کرد: آنفلوانزا یک بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که با تب، سرفه، سردرد، گلودرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی و گاهی استفراغ و اسهال (به‌ویژه در کودکان) تظاهر می‌کند که تب و سرفه از علایم کلیدی بیماری آنفلوانزا مطرح است.

وی افزود: در آنفلوانزای فصلی سرفه، اغلب شدید و برای مدتی ادامه پیدا می‌کند ولی سایر نشانه‌های این بیماری بعد از ۲ تا ۷ روز خود به‌ خود بهبود پیدا می‌کند.

این مسئول تصریح کرد: در مواردی برای برخی از بیمارانی که دچار بیماری حاد تنفسی شدید هستند و افرادی که در معرض خطر قرار دارند، داروی ضد ویروسی توسط پزشک تجویز می‌شود.

کارشناس مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان ادامه داد: همه‌گیری‌های آنفلوانزا در مناطق معتدل، معمولاً در فصول سرد سال و در ماه‌های پاییز و زمستان بروز می‌کند.

معصومی در رابطه با مهم‌ترین راه انتقال ویروس آنفلوانزای فصلی، اظهار کرد: مهم‌ترین راه انتقال ویروس از طریق استنشاق هوای آلوده به ویروس بوده که از طریق سرفه و عطسه بیماران مبتلا به آنفلوانزا در هوا پخش شده است و معمولا افرادی که در نزدیکی بیماران قرار بگیرند (به‌ویژه در فاصله یک متری) بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

وی در رابطه با راه‌های انتقال ویروس آنفلوانزا و توصیه‌های مهم برای پیشگیری از شیوع آنفلوانزا، افزود: شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون، خودداری از دست زدن به بینی و چشم‌ها، پوشاندن دهان و بینی با دستمال کاغذی هنگام سرفه و عطسه، انداختن دستمال کاغذی‌های استفاده شده در سطل زباله، رعایت فاصله حداقل یک متری از دیگران و عدم حضور در اماکن عمومی در هنگام بیماری، خودداری از دست دادن و روبوسی با دیگران در هنگام بیماری و استراحت، از جمله توصیه‌های مهم برای پیشگیری از شیوع آنفلوانزا است.