برنامه جمهوریخواهان برای انتقال قدرت چیست؟
ترامپ همچنان نوید پیروزی می‌دهد؛ آیا او در کاخ سفید می‌ماند؟

رئیس جمهوری ایالات متحده کمتر از دو ماه دیگر باید سکان رهبری کشورش را به دستان جو بایدن بدهد. اما آیا رئیس جمهوری ایالات متحده بزودی و در روندی آسان راضی می‌شود که قدرت را ترک کند؟

دونالد ترامپ سه‌شنبه اعلام کرد که تیم کارزار انتخاباتی او هفته آینده پاسخشان را در ارتباط با «تقلب گسترده و اشتباهات فاحش» در جریان انتخابات در روز سوم نوامبر، دریافت خواهند کرد و بر این اساس نامزد جمهوریخواهان گفت که «نشانه های پیروزی بسیار نزدیک است.»

وی که ماه‌ها تلاش کرده تا نتایج انتخابات را با «اتهامات اثبات نشده تقلب» تضعیف کند، شنبه گذشته متعهد شد که با یک استراتژی قانونی پیش خواهد رفت و امیدوار است نتایج انتخابات در برخی از ایالت‌ها را لغو کند.

تا امروز تنها معدودی از سیاستمداران جمهوریخواه که اغلب اعضای این حزب در کنگره هستند، تا حد زیادی از استراتژی او حمایت کرده‌ و اغلب آنها سکوت اختیار کرده‌اند.

دونالد ترامپ، چهار روز پیش در صفحه توییتر خود نوشت: «واقعیت ساده این است كه این انتخابات هنوز به پایان نرسیده است. جو بایدن به عنوان برنده هیچ ایالتی تأیید نشده است، چه رسد به برخی از ایالات که بسیار مورد مناقشه است و یا ایالاتی که مبارزات انتخاباتی ما دارای چالش‌های قانونی معتبر و قانونی است؛ ایالت‌هایی که می‌تواند پیروز نهایی را تعیین کند.»

از سوی دیگر، هرچند جمهوریخواهان پرنفوذ هنوز به جو بایدن تبریک نگفته‌اند اما ظواهر امر نشان می‌دهد که آنها نیز شانس پیروزی ترامپ در روند شکایات خود را بسیار ناچیز می‌دانند.

میت رامنی، یکی از معدود اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا که پیروزی بایدن را تبریک گفته و سابقه طولانی در مخالفت با دونالد ترامپ دارد، در مصاحبه خود با شبکه سی ان ان گفت: «دونالد ترامپ از اولین روزی که به قدرت رسید نشان داد که با تمامی روسای جمهور پیشین متفاوت است. عدم پذیرش شکست در انتخابات اخیر هم یکی از این نشانه‌هاست.» به گفته آقای رامنی، که خود پیشتر نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری بوده و در مقابل باراک اوباما تن به شکست داده است، «شاید اگر نتیجه ادعاهای کارزار انتخاباتی ترامپ مورد بازبینی قرارگیرد و شواهد و مدارک کافی دال بر تقلب وجود نداشته باشد، آن زمان می‌توان انتظار داشت که رئیس جمهوری شکست را بپذیرد.»

به نظر می‌رسد همین تفاوت های دونالد ترامپ با دیگر سیاستمداران قبلی و کنونی آمریکاست که باعث محبوبیت او شده است. حتی اگر «عدم پذیرش شکست» از سوی او باشد.

همزمان برای پیشبرد روند حقوقی شکایات کارزار انتخاباتی ترامپ، پول زیادی نیاز است و گفته می‌شود جمهوریخواهان در تلاشند حداقل ۶۰ میلیون دلار برای تأمین بودجه چالش‌های حقوقی جمع آوری كنند.

یکی از نزدیکان دونالد ترامپ به رویترز گفته است که دونالد ترامپ بی‌تردید خود را برای انتخابات ۲۰۲۴، درصورت پذیرش شکست در انتخابات کنونی ، نامزد خواهد کرد. شاید هم دلیل اصرار او بر «تقلب از سوی دموکرات‌ها در جریان انتخابات» در همین راستا باشد. رئیس جمهوری می‌داند که امکان دارد حزب جمهوریخواه در صورت شکست فعلی، دیگر او را به عنوان یک بازنده ببیند و روی مردی که ۴ سال دیگر نزدیک به ۸۰ سال خواهد داشت، سرمایه گذاری نکند.

اما برای حفظ محبوبیت در میان جموریخواهان، برخی از شخصیت‌های حامی و هوادار دونالد ترامپ در روزهای اخیر گفته‌اند که رئیس جمهوری باید «شکست را بپذیرد تا همچنان اسطوره باقی بماند.»

لورا اینگراهام، مجری شبکه فاکس نیوز، جمعه از ترامپ خواست «نتیجه نامطلوب انتخابات را با لطف و خونسردی بپذیرد» چرا که این گونه است که اسطوره باقی خواهدماند.

به گفته این مجری حامی ترامپ در چهار سال گذشته، «رئیس جمهوری موفق شده است برای اولین بار رای بسیاری از رنگین پوستان آمریکایی را برای حزب جمهوریخواه به دست آورد. او بیشتر از ۷۰ میلیون رای، بیش از تمام روسای جمهور قبلی به جز رقیب فعلی اش جو بایدن، کسب کرده است.» به گفته خانم اینگراهام ترامپ باید شکست را پذیرفته و همزمان در مقام رهبر جمهوریخواهان باقی بماند.

تا زمان انتشار این مقاله دونالد ترامپ همچنان قاطعانه خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌داند و بعید است براحتی از شکست را در روزهای آینده بپذیرد. حال باید منتظر نتیجه تحقیقات درباره شکایت کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ ماند تا شاید نتیجه آن در تصمیمات رئیس جهوری آمریکا تاثیربگذارد.