خاطرات اوباما از اولین دیدارش با پوتین

به نوشته روزنامه دیلی میل، باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در این کتاب با عنوان "یک سرزمین موعود" نوشته است: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان نخستین دیداری که در ژوئیه ۲۰۰۹ با او در مسکو داشتم به شدت از آمریکا انتقاد کرد و جورج بوش پسر را بابت اتفاقاتی که خاورمیانه رخ داد هم ستود و هم مورد انتقاد قرار داد.

یکی از منابع مطلع به سان گفت: اوباما درباره این صحبت کرده که وقتی او و پوتین خواستند عکس بگیرند، چطور پوتین با این مساله راحت برخورده کرده است.

اوباما در ادامه این کتاب آورده است: وقتی خدمتگزاران مرد داشتند از ما پذیرایی می‌کردند، پوتین درباره رنج‌ها و مشقت‌هایی که بر مردم روسیه و به دست آمریکایی‌ها وارد آمده، سخن می‌گفت. پوتین گفت که جورج بوش پسر را به شخصه دوست دارد و حتی به او درباره کمک به دستگیری صدام نیز پیشنهاد داده بود. اما در نهایت او را به بی ثباتی سراسر خاورمیانه با حمله به عراق متهم کرد.

در ادامه این کتاب همچنین آمده است: افرادی که اوباما را در این دیدار همراهی کرده بودند، تلاش کردند تا صحبت‌های پوتین را در دقیقه سی‌ام صحبت‌هایش متوقف کنند اما اوباما مداخله کرده و از قطع صحبت‌های رئیس جمهوری روسیه ممانعت به عمل آورد. ۴۵ دقیقه طول کشید تا پوتین تمام حرف‌هایش را بزند و اوباما نیز در این گفتگوی دو ساعته قدم به قدم به پوتین پاسخ داد. باراک اوباما همچنین مدعی شد که به نظر می‌رسید پوتین برای شنیدن صحبت‌هایش آماده است اما علاقه‌ای به دیدگاه‌های اوباما ندارد.

کتاب جدید خاطرات اوباما شامل چالش‌های او در تایید ترور اسامه بن لادن است چون نمی‌توانست درباره این مساله با میشل، همسرش صحبت کند و همچنین پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای ساخت یک "سالن زیبای باله" در کاخ سفید می‌شود.

در این کتاب که ۱۷ نوامبر منتشر می‌شود و بر دوره نخست ریاست جمهوری اوباما در کاخ سفید تمرکز دارد، او جمهوری خواهان را افرادی بیگانه هراس و پارانوید می‌داند.

وی در این کتاب ۷۶۸ صفحه‌ای به شغل سیاسی خود می‌پردازد و همچنین اذعان می‌کند که زندگی در کاخ سفید باعث شد تا سیگار کشیدنش افزایش یابد و ازدواجش با میشل به تنش کشیده شود.

اوباما در جایی دیگر از کتابش می‌نویسد که ریشه اصلی همه مشکل‌ها به ویژه بیگانه هراسی، ضد روشنفکری، تئوری‌های پارانویدی توطئه و حس انزجار در قبال سیاهپوستان و رنگین پوستان دیگر از پیش از آمدن ترامپ در کاخ سفید شروع شد زمانیکه جان مک‌کین تصمیم گرفت تا سارا پیلین، فرماندار آلاسکا را کاندیدای معاونت خود در انتخابات ۲۰۰۸ ریاست جمهوری اعلام کند.

اوباما همچنین به این مساله اشاره می‌کند که روزی هشت تا ۱۰ نخ سیگار می‌کشید و اذعان کرد که دختر بزرگش مالیا او را به ترک سیگار سوق داد و به او گفت که باید آدامس نیکوتین مصرف کند.