نوشیدنی‌هایی که باعث افزایش وزن می‌شوند

در مواقع گرمای شدید هیچ چیز لذت بخش‌تر از نوشیدن یک نوشیدنی سرد که حرارت بدن انسان را خاموش کند، نیست؛ همچنین در زمستان، نوشیدنی‌های گرم مانند چای بهترین راهکار برای خلاص شدن از سرمای شدید هوا هستند اما با افزایش سن، به ویژه پس از ۴۰ سالگی متخصصان توصیه می‌کنند از مصرف برخی نوشیدنی‌ها پرهیز شود.

نوشیدنی‌ها سریع‌ترین راه برای افزایش وزن هستند به گونه‌ای که کالری‌های مایع ۲۲ درصد کالری دریافتی روزانه را تشکیل می‌دهند. محققان دانشگاه هاروارد و بوستون دریافتند زنانی که از نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر مانند نوشابه استفاده می‌کنند، روزانه ۳۵۸ کالری به آن‌ها اضافه می‌شود و طی یک دوره ۸ ساله وزن اضافه می‌کنند.

در این گزارش به گروهی از نوشیدنی‌ها اشاره می‌شود که پس از چهل سالگی هرگز نباید مصرف شوند:

۱- آب نارگیل با طعم دهنده

آب نارگیل گزینه خوبی است، اما وقتی شیرین کننده و طعم دهنده‌های میوه اضافه می‌کنید، غالبا به یک نوشیدنی تبدیل می‌شود که میزان قند آن بیشتر از نارگیل موجود است.

۲- آب لیمو

آب لیمو می‌تواند کالری و قند بالایی داشته باشد و نوشیدن زیاد آن ممکن است تأثیر منفی بر روند متابولیسم داشته باشد.

۳- نوشیدنی ماست

ماست حاوی پروبیوتیک بوده که برای حفظ سلامت روده مهم است، اما هنگامی که میزان زیادی قند به آن اضافه شود، مضر خواهد بود.

۴- چای یخ زده

چای معمولی حاوی آنتی اکسیدان است که به افزایش متابولیسم، جلوگیری از تشکیل سلول‌های جدید چربی، مبارزه با بیماری‌ها و کاهش خطر سکته مغزی کمک می‌کند، اما همه انواع چای حاوی این فواید نیستند، زیرا یک مطالعه نشان داد که باید ۲۰ بطری چای سرد بنوشید تا به میزان آنتی اکسیدان‌های موجود در یک فنجان چای خانگی دست یابید. به علاوه این چای پر از قند است.

۵- نوشابه رژیمی

تمام نوشابه‌های رژیمی حاوی آسپارتام است که یک شیرین کننده مصنوعی است و در ابتدا برای کمک به کاهش وزن تولید شده‌ند، اما بعدا مشخص شد که اثر معکوسی دارد.

۶- سفید کننده‌های قهوه

این سفید کننده‌ها از نظر کالری و قند مضر هستند.

۷- آب پرتقال

اگرچه این یک آب میوه طبیعی و پر از ویتامین C است، اما دارای قند و فاقد هرگونه ماده مغذی مانند فیبر یا پروتئین است.

۸- نوشیدنی‌های انرژی زا

این نوشیدنی‌های گران قیمت ممکن است باعث تقویت انرژی شما شوند، اما سرشار از شیرین کننده‌های مضر هستند و بیش از نوشابه معمولی باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.