ریاض با ارائه مشوق‌های اقتصادی به ایران می‌تواند باعث برقراری صلح شود
پیشنهاد بازرگان سعودی به بن‌سلمان؛ با همکاری ایران از خاورمیانه "اروپایی تازه" بسازید!

سرویس بین الملل- "محمد الشریبی" بازرگان شناخته شده سعودی که به رهبران جهان در مورد استراتژی و سرمایه‌گذاری در خاورمیانه مشاوره ارائه می‌دهد، در مقاله‌ای در نشریه "نیوزویک" با اشاره به اظهارات اخیر "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان که خواستار "رابطه‌ای خوب" با ایران شده بود تا بتواند خاورمیانه را به سمت رونق و رشد سوق دهد، اشاره می‌کند که همکاری اقتصادی می‌تواند راهکاری برای دستیابی ایران و عربستان به صلح منطقه‌ای باشد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این بازرگان و مشاور اقتصادی می‌نویسد:"ایران از تغییر لحن ولیعهد عربستان استقبال کرده است و خواستار آغاز فصلی جدید در روابط دو کشور شده است. اظهارات اخیر "محمد بن سلمان" کاملا در تضاد با سیاست‌های سالیان اخیر او بوده است. او پیش‌تر گفته بود پادشاهی سعودی با به زعم او حکومت افراطی ایران مذاکره نمی‌کند و معتقد بود جای قابل مذاکره‌ای میان دو کشور وجود ندارد. در آن زمان، نقش ایران به عنوان "بازیگر بد" منطقه تعیین شده به نظر می‌رسید. با این وجود، نباید توانایی دیپلماتیک "محمد بن سلمان" که براساس تعامل با مخالفان و همسویی منافع با آنان است را دستکم گرفت. او در سال ۲۰۱۸ میلادی، دولت‌های خلیج فارس را در راستای ایجاد روابط نزدیک با اسرائیل هدایت کرد و گفت که دولت یهودی اسرائیل حق داشتن سرزمین خود را دارد.

بن سلمان در ژانویه گذشته به محاصره چهار ساله قطر با برگزاری یک جلسه پایان داد و شیخ "تمیم بن حمد آل ثانی" امیر قطر را در آغوش گرفت. در هفته‌های اخیر نیز او بر روند مشابه عادی‌سازی روابط با ترکیه نظارت داشته است. "رجب طیب اردوغان" این هفته تایید کرد که ترکیه به احکام دادگاه سعودی در مورد قتل "جمال خاشقجی" روزنامه‌نگار سعودی که در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، احترام می‌گذارد.

نویسنده افزوده است: احتمالا بهبود روابط با تهران سخت‌ترین کار برای "محمد بن سلمان" خواهد بود چرا که رقابت فرقه‌ای و ژئوپولیتیک میان دو کشور در منطقه وجود دارد و تهران سابقه طولانی در حمایت از آنچه "محمد بن سلمان" گروه‌های شبه نظامی "غیرقانونی" می‌خواند داشته است. با این وجود، رقابت به معنای دشمنی نیست. برای احیای روابط دو همسایه نقشه راه شناخته‌شده‌ای وجود ندارد، اما یک راه‌حل ساده را می‌توان ارائه کرد: تجارت و سرمایه گذاری. اگر چشم‌انداز اقتصادی ایران و عربستان چنان به یکدیگر وابسته و پیوسته شود که جدایی‌ناپذیر باشد، درگیری غیرقابل تصور می‌شود. در آن صورت، ایران درخواهد یافت که همکاری اقتصادی و استفاده از مزایای آن پرسودتر از تعقیب سیاست‌های فعلی آن کشور در منطقه خواهد بود. هیچ دلیلی وجود ندارد که ایران نتواند به شورای همکاری خلیج فارس مورد حمایت سعودی‌ها بپیوندد. ایجاد منطقه تجارت آزاد بین ایران و عربستان بهترین راه تضمین احترام متقابل و ثبات است. این موضوع می‌تواند منطبق با برنامه و سیاستگذاری "محمد بن سلمان" برای تبدیل کردن خاورمیانه به "اروپایی تازه" باشد".

این فعال و مشاور اقتصادی سعودی در ادامه مقاله می‌افزاید: "محمد بن سلمان رهبری جوان و پویاست و نسبت به تاریخ آگاهی دارد. او می‌داند که همسایگان متخاصم در اروپا توانستند در نهایت از طریق تشکیل اتحادیه اروپا و تقویت روابط اقتصادی و تجاری صلح، رفاه و نفوذ سیاسی بین‌المللی را کسب کنند. اکنون به خصوص با شیوع کرونا و نیاز به واکسیناسیون لحظه‌ای مناسب برای خاورمیانه فرارسیده است. افزایش فرصت‌های اقتصادی برای ایران به سیاستمداران آن کشور این امکان را می‌دهد که با اعلام پیروزی با وجهه‌ای مناسب خود را از شرایط بد اقتصادی فعلی نجات دهند و ... . شاید برای برخی تصور این که ایران حمایت از گروه‌های نیابتی منطقه‌ای را قطع کند دشوار باشد، اما واقعیت آن است که درون ساختار سیاسی ایران صدا‌های متنوعی وجود دارند و برخی از آن صدا‌ها خواستار ایفای نقشی سازنده‌تر برای ایران هستند.

"محمود احمدی نژاد" رئیس جمهوری سابق ایران سال گذشته نامه‌ای خطاب به "محمد بن سلمان" نوشت و امیدوار بود تا حمایت او را در کارزار انتخابات ریاست جمهوری جلب کند و راه‌هایی را برای پایان دادن به جنگ در یمن پیشنهاد داد. این موضوعی تاریخی است. غربی‌ها ممکن است از واژه خلیج فارس و یا واژه خلیج ع ر ب ی (فارس) استفاده کنند، اما در ماهیت آن تفاوتی ایجاد نمی‌کند اینجا جغرافیا و مکانی مشخص است که وجود داشته و دارد. اعراب شبه جزیره عربستان و همسایه پارسی آنان چندین قرن است که با یکدیگر ازدواج، تجارت و همکاری کرده‌اند. دهه‌های اخیر تلنگری برای هر دو طرف بودند. ما باید از شرایط فعلی عبور کنیم. با وجود رهبرانی مانند "محمد بن سلمان" که از عملگرایی و مصالحه هراسی ندارند می‌توان امیدوار بود که مصالحه‌ای منطقه‌ای بتواند خلاء ناشی از خروج امریکایی‌ها از خاورمیانه را پر کند. در منطقه‌ای که اساس آن مبتنی بر تجارت و سرمایه‌گذاری باشد می‌توان امیدوار بود قادر به خروج از نزاع و درگیری باشیم".