توضیحات حناچی درباره فساد و رانت در شهرداری تهران/به مردم تهران دروغ نگفتم

پیروز حناچی در تشریح روند برخورد با رانت و فساد در شهرداری تهران گفت: در عالم رقابت سیاسی قطعا رقابت کردن ایرادی ندارد ولی ناجوانمردانه عمل کردن و شکل دیگر مسئله را جلوه دادن پذیرفته نیست. ما در شهرداری تهران با رانت و فساد برخورد کردیم ولی اگر از من پرسیده شود توانسته ای کامل آن را متوقف کنی؟ پاسخ منفی است، چرا که پروانه هایی که صادر شده حداقل تا ۹ سال بیخ ریش ما خواهد بود و نمی توانیم به راحتی آنها را لغو کنیم..

با رانت و فساد برخورد کردیم

وی افزود: تعهداتی که ایجاد شده برگردن شهرداری تهران است و به راحتی قابل لغو نیست؛ اما به طور قطع ما در این دوره تعهدی ایجاد نکردیم.ما کامل نتوانستیم با رانت و فساد برخورد کنیم چون بخشی از تعهدات ایجاد شده در گذشته بوده و بازپس گیری آنها هزینه های بسیاری برای مردم و شهر داشت؛ البته در بسیاری موارد حق و حقوق شهراز بزرگترین این تعهدات ایجاد شده گرفته شد و ما این موضوع رها نخواهیم کرد و پیگیر هستیم اما اساسا این موارد اصلا نباید اتفاق می افتاد که متاسفانه اتفاق افتاده و یادگار دوران گذشته شده است.

استفاده حداکثری از تمام ذخایر شهر تهران در دوره مدیریت قبلی

وی ادامه داد: در حقیقت نمی خواهم بگویم همه اتفاقاتی که در دوره قبل ما روی داده، بد بوده، ولی مطمئنا به جهت راهبردهای غلطی که انتخاب شده بخشی از مشکلات به یادگار از دوره قبل باقی مانده است. مثلا آغاز تراکم فروشی مختص دوره ای بوده یا برخی دوره ها ویژگی های خاصی دارند مانند مصوبه ۲۶۹ و ۳۲۹ کمیسیون ماده ۵ مربوط به دوره آقای الویری و بلندمرتبه سازی های بی رویه و استفاده حداکثری از تمام ذخایر شهر تهران اعم از زیست محیطی، فضای سبز و ذخایر شهرسازی که مختص دوره قبلی است.

تحول عظیم در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران

شهردار تهران تاکید کرد: امیدواریم دوره ما هم به شهرنفروشی مزین شود؛ دوره ای که تلاش کردیم منابع درآمدی پایدار افزایش پیدا کند و از سوی دیگر هزینه های اجرا و اداره شهر کاهش پیدا کند. عارضه های ناهنجار در شهر به حداقل برسد و بودجه به انضباط مالی برسد؛ ما امسال در بودجه سال ۱۴۰۰ تحول عظیمی را رقم زدیم به این معنا که انضباط به طور کامل در بودجه مستقر شد و تمامی تبصره ها در داخل بودجه آمدند، درحالی که در قدیم ممکن بود تبصره های بودجه معادل خود رقم و عدد بودجه بزرگ باشد همین موضوع باعث قابل درک شدن بودجه شد لذا بودجه ۱۴۰۰ بسیار راحت تصویب شد.

موانع عدم تحقق مبارزه با فساد و رانت در شهرداری تهران

شهرداری تهران در حوزه های مختلف مستعد رانت است

حناچی درباره موانع عدم تحقق مبارزه با فساد و رانت در شهرداری تهران ضمن تاکید بر تحقق شعار مبارزه با رانت و فساد در شهرداری گفت: رانت زمانی به وجود می آید که امتیازی ویژه را صرفا به دلیل سرمایه و ارتباطات و یا جایگاه ویژه ای که فرد برای خود قائل است، به وی بدهیم که به سایر مردم داده نمی شود و شهرداری در حوزه های مختلف بسیار مستعد چنین اتفاقی است؛ از تراکم و دادن طبقات تا چشم بستن بر روی تخلفاتی که بعدا به راحتی قابل تخریب نباشد.

قدرت و مانور شهرداری در شهر از دولت بالاتر است

وی افزود: شهرداری تهران بزرگترین سازمان اجرایی کشور در یک محدوده جغرافیایی معین است. ممکن است دستگاه های دیگر بزرگتر از شهرداری باشند اما در سطح کشور هستند لذا در محدوده استان و شهر تهران ما بزرگترین سازمان اجرایی هستیم و قدرت مانور ما در خیلی موارد از قدرت مانور دولت در شهر تهران بالاتر است. گردش مالی شهرداری هم در چنین محدوده جغرافیایی نادر است.

شهردار تهران ادامه داد: تصور کنید بودجه ۴۰ هزار میلیاردی شهرداری تهران که اگر یک درصد پرتی در آن باشد چه مبلغی می شود؛ لذا ایجاد انضباط چه در حوزه مالی و چه حوزه کالبدی شهر می تواند از رانت جلوگیری کند. در گذشته شهرداری داشتیم که اساسا با طرح تفصیلی کار نداشت و حتی با کمیسیون ماده ۵ هم کار نداشت و به خود زحمت نمی داد مصوبه کمیسیون ماده ۵ بگیرد، در حالی که با آمدن ما و فشار شورای عالی شهرسازی بسیاری از موارد کمیسیون های ماده ۵ از سال ۱۳۹۲ مدنظر قرار گرفتند و پیش از آن این انضباط نبود و دولت هم خیلی مدعی نبود و به دنبال ایجاد انضباط هم نبود، گویی مورد مسالمت آمیز دو طرفه ای اتفاق افتاده بود.

باید شهر را با حداکثر ایجاد عدالت اداره کرد

حق نداریم همه منابع و ذخایر تهران را مصرف کنیم

حناچی با تاکید بر اینکه باید شهر را با حداکثر ایجاد عدالت اداره کرد افزود: شهرداری وجود داشت که اعلام می کرد من شهر را با ۲۵ سرمایه گذار اداره می کنم، البته که من نافی آمدن سرمایه گذار به شهر نیستم؛ اما شهری که با ۲۵ سرمایه گذار اداره شود فقط منافع آنها را تامین می کند و منافع ۸ میلیون دیگر عملا در محاق قرار می گیرد. تلاش کردیم این شهر با بیش از ۸ میلیون نفر جمعیت ساکن که سرمایه گذارها هم جزو آن هستند، اداره شود و منافع همه را ببینیم و اگر بهره ای در شهر است همه از آن بهره مند شوند. قطعا حق نداریم از منابع شهر تهران به گونه ای استفاده کنیم که تمامی باغات را با بارگذاری تحت تاثیر قرار دهیم و تمامی ذخایر تهران را دست خورده کنیم؛ هر دوره تنها باید به اندازه دوره خود مداخله داشته باشد و حق نداریم همه منابع و ذخایر تهران را مصرف کنیم.

کاری که به مصلحت شهر نیست را انجام نمی دهیم

وی ادامه داد: نگاه ما این بوده که در شهر آرامش ایجاد شود؛ باید هزینه های جاری شهر از منابع سالم تامین شود. شهرداری ممکن است به خاط حقوق پرسنل هرکاری انجام دهد و تاکنون هرکاری انجام می شده ولی می توانم بگویم دو سال و نیم است ما هرکاری انجام نمی دهیم بلکه تلاش می کنیم کاری که قبول نداریم و به مصلحت شهر نیست را انجام ندهیم.

پیماکاران شب عید پشت درهای شهرداری نماندند

حق و حقوق ۴هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی در دوره قبل داده نشد

شهردار تهران تاکید کرد: امسال اولین سالی بود که پیمانکاران جلوی شهرداری نیامدند و شب عید هم پشت در باقی نماندند. تعهدات بسیاری بر دوش داریم که تا آنها را پاس نکنیم مسرها برای ما باز نمی شود. امسال برای اوراق مشارکت با سازمان تامین اجتماعی به مشکل خوردیم، چرا که در دوره قبل مدیریت شهری حق و حقوق سازمان تامین اجتماعی داده نشده بود. ادعای سازمان تامین اجتماعی بیش از ۴ هزار میلیارد تومان است که هنوز حسابرسی نشده ولی واقعیت این است که پرداخت نشده. بی تردید این هنر نیست که از شهر فقط برای اداره دوره خودمان به هر قیمتی عبور کنیم.

حناچی با تاکید براینکه نباید به قصد کاهش هزینه ها آنها را به دوره های بعد منتقل کنیم، گفت: قانون هم اجازه نمی دهد یک مدیر بیش از یک سوم بودجه سالانه را برای دوره بعد تعهد ایجاد کند در حالی که در دوره های گذشته چند برابر بودجه برای دوره بعدی تعهد ایجاد شده است.

بدهی ۵۰ هزار میلیاردی شهرداری

استفاده از تسهیلات جدید در گروی تسویه بدهی ها

وی در تشریح بدهی شهرداری تهران نیز تصریح کرد: بدهی های شهرداری ثابت نیست و هر لحظه برای آن سود محاسبه می شود. برآورد ما رقمی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان است که شامل همه تعهدات از جمله بانکی، قضایی، سازمان تامین اجتماعی و سود و... است. تا زمانی که مراجعه صورت نگیرد و بررسی انجام نشود بدهی قطعی نمی شود؛ ادعا زیاد است ولی آنها را احصا می کنیم. تاکنون ۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که ۲۰ هزار میلیارد تومان ان برای بانک شهر بوده است و تا زمانی که اینها را تسویه نکنیم یا قدم در راه تسویه آنها نگذاریم نمی توانیم از تسهیلات جدید استفاده کنیم.

وی افزود: با توجه به تاثیرات اقتصادی ناشی از تحریم ها و تورم و شرایط خاص موجود، سخت ترین شرایط بعد از انقلاب را داریم و در این شرایط خدمات باید با قیمت بالاتری ارائه شود. شرایط کرونا هم افزوده شد که برای شهرداری ها دو معنی دارد کاهش درآمد و افزایش هزینه ها. همچنین در این شرایط ضرر بسیاری به سیستم حمل و نقل تحمیل می شود و دولت هم ریالی در این زمینه کمک نکرده است.

موانع سد راه مبارزه با رانت در شهرداری تهران

شهردار تهران درباره موانع سد راه مبارزه با رانت در شهرداری تهران گفت: بی تردید کسانی که منافعشان تحت الشعاع قرار می گیرد مقاومت می کنند و این مقاومت بعضا به شکل شکایت قضایی به محاکم است که ما یا درآن پیروز می شویم یا شکست می خوریم و یا از ابزارهای حاکمیتی استفاده می کنیم تا ضرر شهرداری را به حداقل برسانیم و در این مسیر قوه قضاییه خیلی کمک کرده است.

از تخلفات در باغات جلوگیری کردیم

وی ادامه داد: مثلا در ضوابط باغات ظاهرش خیلی فریبنده بود و در ضوابط برج- باغ اعلام می کرد برای حفظ باغ ۳۰ درصد اجازه سطح اشغال داده می شود تا مابقی باغ حفظ شود؛ اما در عمل اتفاق دیگری روی می داد اولا تغیر کاربری از باغ به مسکونی رخ می داد و دوم اینکه بارگذاری مثلا برای پارکینگ ها برای برج در۳۰ درصد زیرزمین تامین نمی شد؛ لذا مجبور می شدند سطح اشغال زیرزمین را تا ۸۰ درصد و بعضا ۱۰۰درصد افزایش دهند. بر همین اساس در این دوره از این اتفاق جلوگیری کردیم و در این شرایط کسانی که منافع داشتند تلاش و هزینه می کنند تا مانع ایجاد کنند.

شهرداری مستعد فساد و رانت است

حناچی تاکید کرد: من در مورد مبارزه با فساد، فرد معرفی نمی کنم اما کسی که منافع میلیاردی خود را تحت تاثیر می بیند حاضر است یکی دو درصد آن را هزینه کند و در این میان شهرداری جزو سازمان هایی است که در معرض چنین موضوعاتی است و کارمند و کارشناس سیستم ممکن است مورد اغوا قرار بگیرد؛ اما مهم این است که سیستم اداری مطلع می شود و برخورد می کند. ما تلاش کردیم برخورد کنیم و در این مسیر سروصدا هم نکردیم. تلاش کردیم درصد کوچکی که ممکن است این اتفاق برایشان بیافتد، آبروی درصد بزرگی که با صداقت کار می کنند را خدشه دار نکنند.

آخرین جزییات پرونده عیسی شریفی

شهردار تهران درباره آخرین جزییات پرونده عیسی شریفی نیز گفت: پرونده در دادسرای نیروهای مسلح در حال بررسی است. در مقطعی اعضای شورا اعلام کردند که گزارشی که در رابطه با این پرونده ما ارائه کردیم به جایی نرسیده که پیگیری ما هم نشان داد این صحبت درست است، در حالی که منطقا باید بررسی می شد. بازپرس وظیفه تحقیق دارد و وقتی پرونده تکمیل می شود برای بررسی به دادسرا ارسال می کند. ما در مرحله تحقیق، پرونده مفصلی فرستاده بودیم و تصور می کردیم این گزارش در پرونده تاثیر دارد ولی ظاهرا تاثیری نگذاشته بود.

پرونده ۴ هزار میلیاردی از سرمایه های تهران

وی ادامه داد: مجددا از طریق سامانه قوه قضاییه و توسط دفتر حقوقی طرح شکایت کردیم و شماره پیگیری آن را در اختیار اعضای شورای شهر تهران قرار دادیم. هم شهرداری و هم سپاه از هیات مدیره یاس شکایت کردیم. برآورد قطعی اولیه که با سپاه بر سر آن به توافق رسیدیم رقمی بالای ۴هزار میلیارد تومان است؛ البته به نظر ما بیشتر از این است ولی آنچه که آنها پذیرفته اند ۴هزار میلیارد تومان از سرمایه های شهر تهران است.

شهردار تهران ادامه داد: در مورد این پرونده با توجه به اینکه رسا تجارت یک کارگذار طرف قرارداد شهرداری بوده خیلی بدنه شهرداری را درگیر نکرده است و سراغ اموالی رفته اند که در تصرف شهرداری بوده؛ اما شهرداری سند نداشته و برای گرفتن سند انها اقدام کرده اند و در این مسیر مدیریت ارشد شهرداری، آنها را همراهی کرده است. ملک های زیادی در تصرف شهرداری است ولی ما سند نداریم که اگر بخواهیم اینطور برخورد کنیم چه سرمایه ای از سرمایه های شهر از دست شهرداری خارج می شود.

حناچی درخصوص اظهار نظر شهردار وقت درباره این پرونده مبنی بر بی اطلاعی از انچه که توسط قائم مقام وی، روی داده است، گفت: به اعتقاد من این موضوع درست نیست شهردار نمی تواند بی اطلاع باشد و اگر در این ارتباط حساسیتی نداشته باشد، اساسا این وجه کسب درآمد برای شهر را موجه شناخته باشد. من در شهر تردد می کنم هرکجا حجم غیرمتعارف می بینم چک می کنم و اگر مصوبات درست نداشته باشد با آن برخورد می کنم وهر فردی شهردار می شود باید این حساسیت را داشته باشد.

وی ادامه داد: موقعی ممکن است اتفاقی در زیر مجموعه روی دهد که مطلع نباشم مانند آنچه در دوتا از مناطق ما افتاد که من واقعا مطلع نبودم البته الان هم در حد اتهام است و تا در دادسرا بررسی و حکم برای ان صادر نشود ما نمی توانیم حکم صادر کنیم، اما اینکه یک کار غیرمتعارف در آنجا رخ داده است محرز است. این موضوع عمدتا مربوط به منطقه ۲۱ و زمان رفتن آقای نجفی و آمدن آقای افشانی است.

حناچی درباره استعلام این افراد نیز گفت: بر روی این پرونده ۸ ماه بود که اطلاعات کار می کرد و در این فاصله وقتی ما استعلام کرده بودیم استعلام مثبت داشتیم.

آغاز گزارش دهی شهرداری به مردم تهرانی

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه گزارش به مردم توسط مجموعه شهرداری تهران آغاز شده است، افزود: در پرونده های حقوقی جزییات را نباید به مطبوعات بدهیم. در برخی قراردادها طرف مقابل به دنبال نفع خود است که البته این مورد برای یک سرمایه گذار طبیعی است؛ اما اگر سیستم مقابل به هر دلیل هوشمند نباشد قراردادی بسته می شود که بر ذمه شهرداری می افتد و شهرداری اگر بخواهد آن را فسخ کند باید هزینه بیشتری پرداخت کند.

تبدیل تخلفات شهرداری از سازمان تشریفاتی به عملیاتی

۵۰۰ پرونده فساد در دوره مدیریت فعلی

وی تاکید کرد: می توانیم بگوییم امروز تخلفات شهرداری تهران از یک سازمان تشریفاتی به یک سازمان عملیاتی تبدیل شده است. الان حدود ۵۰۰ پرونده از دوره خودمان فرستادیم و در مورد دو شهردار منطقه نیز افتخار ما این است که در دوره ما با آنها برخورد شد. توافقاتی که توجیه نداشته و توسط بازرسی و حراست گزارش شده و در هیات ها بررسی و رأی ان صادر شده است.

حناچی افزود: چنین مواردی را با مذاکره به حداقل رساندیم و تلاش کردیم با توافق، طرفین از هم جدا شوند.از پرونده های معروف می توان به ایران مال اشاره کرد که وقتی سهامی عام شد بابی باز کردیم و در بررسی تخلفات آن سال گذشته ۵۰۰ میلیارد جرائم از آن دریافت و بخشی از تخلفات تخریب شد و برای بخش دیگراجازه ادامه داده نشد.

وی ادامه داد: بسیاری موارد دیگر در شوراهای معماری مناطق شکل پیدا می کرد که آنها را ضابطه مند کردیم و برای آن از طریق ارسال لایحه به شورای شهر تهران چارچوب تعیین کردیم. در مورد دستگاهی مثل شهرداری با این حجم از گردش مالی و استحکاک با مردم، شرایط در معرض فساد بودن را فراهم می کند که اگر حساسیت وجود نداشته باشد مشکلات بسیاری به همراه دارد لذا ما برخورد می کنیم؛ اما موضوع را در بوق نمی کنیم. در تلاش هستیم با شفاف کردن و سامانه ای کردن تصمیمات و سامانه ای کردن سیستم صدور پایان کار، در جلوگیری از بروز تخلف تاثیرگذار باشیم.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره تغیر نگاه نقادانه خود پس از شهردار شدن گفت: در نگاه نقادانه اداره امور شهر هیچ تغییری در من حادث نشده منتها دیگر از آن موضع صحبت نمی کنم؛ زمانی در شورای عالی شهرسازی بودم که برای کل کشور است و وظیفه نظارت عالیه را برعهده دارد.درآن هنگام جایی که حس می کردیم موضوعی از ریل خارج شده، برخورد می کردیم و با تهران هم برخورد کردیم. بسیاری شهرهای دیگر همچون اصفهان، تبریز، مشهد، ساری و... نیز برخورد با آنها انجام شد. برخی شهرداران تمکین می کردند و برخی نه و شهرداری بود که تا مرز عزل آن رفتیم و اگر امضای وزیر کشور بود درآن هنگام عزل می شد.

شهر رابه گونه ای اداره کنیم که عارضه های آن به حداقل برسد

وی تاکید کرد: اعتقاد دارم باید به گونه ای شهررا اداره کنیم که عارضه های آن به حداقل برسد. منابع سالم را به حداکثر برسانیم و بدنه را چابک و هوشمند کنیم. باید از حداکثر امکانات و تجهیزات برای اداره شهر استفاده کنیم. حداکثر توسعه حمل و نقل عمومی را داشته باشیم و می توانیم این ادعا را داشته باشیم که چنین کردیم. ما دو لایحه را پیگیری و به سرانجام رساندیم؛ لایحه مالیات بر ارزش افزوده و افزایش سهم شهرداری ها که دو هفته پیش تصویب شد. برای تصویب این لایحه به مجلس گفتیم فراکسیونی که ۱۷۰ عضو دارد یعنی ۱۷۰ نفر در آن هستند که موضوعات و معضلات شهرداری ها را نیز می فهمند، اگر این لایحه در زمان شما بر زمین بماند باید به آیندگان جواب دهید؛ انتظار ما این است که حمایت کنید و فارغ از رقابت های سیاسی این موضوع را ملی ببینید. فرض کنید سال آینده من نیستم اما تیم شما که هست برای آن هم که شده باید این کار را انجام دهید که خوشبختانه انجام شد و به نتیجه رسید؛ البته هنوز ابلاغ نشده است.

حناچی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایا شهردار صادقی با مردم بوده یا خیر؟ گفت: تلاش کردم دروغ نگویم ممکن است با مواردی مواجه شده باشم که به مردم به دلیل مصلحت های مدیریتی نگفته باشم، ولی به مردم دروغ نگفتم. به خودم نمره نمی دهم و ترجیح می دهم مردم نمره بدهند اما در نظرسنجی ها به شهرداری تهران در حوزه خدمات شهری عمدتا نمره قبولی می دهند.