چین: بایدن به جای «فشار شدید» بر کره‌شمالی روی دیپلماسی تمرکز کند

«ژانگ جون» سفیر چین در سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت که دولت آمریکا در قبال کره‌شمالی باید بر روی دیپلماسی به جای «فشار شدید» تمرکز کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مقام چینی اضافه کرد: «تمامی تلاش‌ها باید به سوی از سرگیری مذاکرات رفته و باید به سوی یکدیگر نه علیه یکدیگر حرکت کنیم».

وی افزود: «در غیر اینصورت،‌ هیچ احتمالی برای یافتن راه‌حلی پایدار و استوار با اعمال فشار نمی‌بینم».

دولت بایدن اخیرا بازبینی سیاست خود در قبال کره‌شمالی پایان را داد اما هیچ جزئیاتی درباره برنامه خود ارائه نداده است.

ژانگ اضافه کرد: «بدون مقابله مناسب با موضوع صلح و امنیت، قطعا فضای مناسبی را برای تلاش‌هایمان برای خلع هسته‌ای نخواهیم داشت».

وزیر امور خارجه ایالات متحده دوشنبه شب به وقت تهران در نشست خبری با همتای انگلیسی خود در زمینه خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره گفت، گفت کره شمالی نیاز به تعامل دیپلماتیک دارد.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در این زمینه گفت، کره شمالی باید تعامل دیپلماتیک داشته باشد تا ببیند آیا روشهایی برای موفقیت در خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره وجود دارد یا خیر.

بلینکن گفت: «امیدوارم که کره شمالی از این فرصت استفاده کند و به تعامل دیپلماتیک بپردازد و ببیند آیا روشهایی برای پیشبرد هدف خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره وجود دارد.»

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته در اولین سخنرانی خود در کنگره مدعی شده بود که برنامه‌ اتمی کره شمالی تهدیدی جدی برای امنیت آمریکا و امنیت جهان است.

«کیم یو جونگ» خواهر رئیس کره شمالی چندی پیش به دولت بایدن هشدار داده بود اگر واقعا به دنبال صلح است، باید از ایجاد دردسر و خشمگین کردن پیونگ‌یانگ اجتناب ورزد.

کره شمالی اخیراً با اعلام اینکه ایالات متحده با ارسال چند پیام از طریق ایمیل و تلفن به دنبال برقراری تماس با این کشور بوده است، تلاش دولت جدید آمریکا برای برقراری تماس با این کشور را «فریبی سخیف» برای اتلاف وقت توصیف کرد و تأکید کرد که تا زمانی که واشنگتن سیاست‌‌های خصمانه خود را تغییر ندهد، با‌ آن وارد مذاکره نخواهند شد.

مقام‌های پیونگ یانگ می‌گویند تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.