سفر نخست وزیر پاکستان به عربستان

ورود عمران خان نخست وزیر پاکستان به شهر ریاض امروز جمعه در پی دعوت از سوی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان صورت گرفته و این سفر به گفته تحلیلگران اقدامی چشمگیر در راستای ترمیم مجدد روابط بین دو دو کشور همپیمان تاریخی به حساب می آید.

هر چند که پاکستان و عربستان به شکل تاریخی همپیمان نزدیک یکدیگر بوده اند اما روابط قدرتمند آنها اخیرا دستخوش مشکلاتی شده است.

مدیحه افضل، یک تحلیلگر برنامه سیاست خارجی در انستیتوی بروکینگز گفت: سفر عمران خان به عربستان تلاشی به جهت رقم زدن شروع مجددی در روابط و رساندنش به سطح بسیار نزدیک سابق است.

این دو کشور شرکای ژئواستراتژیک مهمی مانده اند و انتظار می رود که روابط باثبات بین اسلام آباد و ریاض ادامه یابد.

ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ارتش پاکستان نیز روز سه شنبه در اقدامی که نشان دهنده اهمیت سفر عمران خان است پیش از ورود این نخست وزیر پاکستان به عربستان به این کشور سفر کرده بود.

باجوا با استقبال سفیر پاکستان در عربستان و مقامهای نظامی ریاض مواجه شد.

اکثر ناظران انتظار دارند که بحثها و مذاکرات این سفر متمرکز بر تعامل اقتصادی از جمله فرصتهای شغلی برای پاکستانهای حاضر در عربستان و سرمایه گذاری عربستان در پاکستان باشد و این که ریاض نیز در جهت تقویت روابط سیاسی با پاکستان تلاش کند.

ارحامه صدیقه، پژوهشگر انستیوی مطالعات راهبردی اسلام آباد بیان کرد: با توجه به موضع سرسختانه دولت بایدن در قبال عربستانف ریاض استطاعت اینکه در حال حاضر روابطش را با هیچ یک از همپیمانانش قطع کند چه این همپیمان بزرگ و چه کوچک و دارای اهمیت کم باشد را ندارد.

در سالهای اخیر روابط پاکستان و عربستان بعد از چند دهه همکاری اقتصادی، نظامی و سیاسی نزدیک دچار شکافهایی شد.

در اوت سال گذشته میلادی پاکستان سازمان همکاری های اسلامی، بلوکی ۵۷ کشوری تحت رهبری عربستان، را متهم به انفعال در قبال تصمیم دهلی نو برای محروم ساختن منطقه کشمیر تحت کنترل هند از وضعیت خودمختاری ویژه در سال ۲۰۱۹ کرد.

قبل از آن هم دو کشور بر سر خودداری پاکستان از اعزام سربازانش به جنگ ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن تنش پیدا کرده بودند.

با این حال به گفته تحلیلگران به رغم چنین تنشهایی، داشتن روابط قدرتمند برای هر دو طرف ضروری است.

صدیقه به الجزیره گفت: روابط عربستان و پاکستان به معنی ازدواجی است که در آن طلاق ممکن نیست. هر طرف به طرف دیگر نیاز دارد.