اینجا کرونا نیست؟

کشور این روزها درگیر پیک چهارم شیوع ویروس کروناست و میزان مرگ و میرها و شمار مبتلایان شرایط بسیار سختی را به وجود آورده است و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی موجب شده تا شاهد شمار روز افزون افراد مبتلا به این ویروس باشیم، افرادی که نه تنها جان خود بلکه زندگی دیگران را نیز به خطر می اندازند و گویا در شرایطی که روزانه حدود ۴۰۰ ایرانی به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست می دهند، همچنان این عامل مرگ آفرین را جدی نگرفته اند.

از اواخر سال ۹۸ بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا، حضور تماشاگران در ورزشگاه ها ممنوع اعلام شد و با تدوین پروتکل سلامت لیگ فوتبال، شرایط خاصی برای انجام مسابقات در نظر گرفته شد تا با انجام تست کرونا برای بازیکنان، مربیان و سایر عوامل تیم ها، شاهد کمترین ابتلا به ویروس کووید-۱۹ در رشته های ورزشی نظیر فوتبال باشیم.

با این حال اما در برخی از دیدارهای لیگ برتر و حتی لیگ های پایین تر، شاهد تجمع های عجیب و غریب هواداران برخی تیم های فوتبال هستیم و در این بین هیچ نظارت، کنترل و برخوردی از سوی مراجع ذی ربط وجود ندارد و مشخص نیست چه کسی باید با این سطح از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی که شامل نزدن ماسک و عدم رعایت فاصله اجتماعی می شود برخورد کند؟

اینجا کرونا نیست؟

گویا برخی از افراد سلامت و جان برایشان اهمیتی ندارد و در این بین با ابتلا به ویروس کرونا، زندگی و سلامت دیگران را نیز به خطر می اندازند، آن هم در شرایطی که روز گذشته بیش از ۱۴ هزار بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده است و شرایط بسیار بغرنجی در رابطه با شیوع این ویروس خطرناک در کشور پدید آمده است و در انواع مختلف جان مردم را هدف رفته است و روز به روز به شمار مبتلایان اضافه می شود.

اصناف در محدودترین وضعیت ممکن قرار گرفته اند، سفرها ممنوع اعلام شده است، محدودیت تردد شبانه اعمال می شود، کادر درمان خسته تر از هر زمانی به تلاش های شبانه روزی خود ادامه می دهند و هیچ تماشاگری به ورزشگاه ها را داده نمی شود با این حال اما از مسیر هتل تیم ها تا ورودی برخی ورزشگاه های کشور در فوتبال ایران کرونا در بین تجمع های هواداری موج می زند و هیچ خبری از رعایت پروتکل های بهداشتی نیست!

دیروز (یکشنبه) تیم های فوتبال سپاهان و پرسپولیس در حالی به مصاف یکدیگر رفتند که اتفاقات تلخ و نگران کننده ای در بیرون از ورزشگاه از سوی تجمع های هواداری رخ داد و تصاویر منتشر شده به خوبی نشان می دهد تنها چیزی که برای افراد حاضر در این مکان ها مهم نیست، شیوع و ابتلا به ویروس کروناست.

این تجمعات خطرناک از نظر شیوع ویروس کرونا از دو بعد قابل بررسی است، ابتدا اینکه از سوی نیروی انتظامی به خوبی می توان مانع از چنین تجمعاتی شد و از سوی دیگر این خود مردم هستند که باید به چنین مسائلی که سلامت خود و جامعه را به خطر می اندازد بیش از پیش توجه کنند و مانع از شیوع و انتقال ویروسی شوند که روزانه جان بسیاری از مردم این آب و خاک را می گیرد و بسیاری را نیز به بیماری مبتلا می کند.

اینجا کرونا نیست؟

سال گذشته مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در قطر به اتمام رسید و قطری ها میزبانی نمایندگان شرق و غرب آسیا را در رقابت های مرحله حذفی بر عهده داشتند و این مسابقات را به بهترین شکل ممکن از نظر مقابله با شیوع ویروس کرونا برگزار کردند؛ بازیکنان و عوامل تیم ها حتی حق خارج شدن از هتل را نداشتند و همه موارد با لحاظ تدابیر ویژه پیش رفت و اجازه هیچ تجمعی نیز در مقابل هتل تیم ها داده نشد. در سال جاری نیز کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت رقابت های لیگ قهرمانان آسیا را به صورت متمرکز در کشورهایی نظیر هند، عربستان سعودی، امارات و... برگزار کرد و هیچ خبری از تجمع های هوادارای و اتفاقاتی که در حاشیه برگزاری مسابقات فوتبال آن شاهد آن هستیم نبود و با لحاظ تدابیر شدید امنیتی و انتظامی و برخوردهای شدید انضباطی شاهد برگزاری مسابقات در بالاترین سطح برای مقابله با شیوع کووید-۱۹ بودیم.

به طور حتم فدراسیون فوتبال ایران، سازمان لیگ، ستاد مقابله با کرونا در فوتبال، نیروی های انتظامی و امنیتی، ادارات کل ورزش و جوانان و هیات های فوتبال استان باید با همکاری هرچه بیشتر و بهتر شرایطی را رقم بزنند که برگزاری مسابقاتی در سطح لیگ برتر با کم ترین تبعات جانی و مالی برگزار شود و مانع از شکل گیری تجمعات در مقابل در هتل یا ورودی ورزشگاه ها باشیم و این گونه نه تنها از شیوع ویروس کرونا ممانعت، بلکه بر فشار کاری غیرضروری بر کادر درمان نیز جلوگیری به عمل آید.

اینجا کرونا نیست؟

در عین حال اما نباید منکر نقش بسیار مهم مردم در مقابله با شیوع ویروس کرونا شد چرا که این ویروس خطرناک نه تنها با کسی شوخی ندارد بلکه به عنوان یک قاتل زنجیره ای جان و زندگی انسان ها را هدف قرار داده است و این خود مردم و هوادران تیم ها هستند که باید با مسئولیت پذیری و پرهیز از شکل گیری تجمعات، خطر انتقال کووید-۱۹ برای خود، خانواده هایشان و سایر هموطنان را به حداقل برسانند و وضعیت نامناسب شیوع ویروس در کشور را بیش از این بحرانی نکنند.

دیدار روز گذشته تیم های فوتبال سپاهان و پرسپولیس را شاید بتوان به عنوان یکی از بدترین نمونه ها در راستای شیوع ویروس کرونا در حاشیه برگزاری یک مسابقه ورزشی به دلیل تجمع پر تعداد هواداران نام برد؛ جایی که خبری از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی نبود و خدا می داند روز گذشته چه تعداد از افراد حاضر در این تجمع ها، از مسیر هتل تیم ها تا ورزشگاه نقش جهان اصفهان به این ویروس مبتلا شده اند و جان چه انسان هایی به دلیل سهل انگاری برخی دیگر در خطر است. امیداریم با مسئولیت پذیری مردم، کنترل و برخورد دستگاه ها و مراجع مسئول، از این به بعد این اتفاقات به حداقل برسد تا شاهد تکرار چنین صحنه های تلخ و تاسف آوری در حاشیه برگزاری مسابقات ورزشی در کشور که به نوعی بازی با جان انسان ها به شمار می رود، نباشیم.