استقبال رییس اتحادیه مشاوران املاک از دریافت مالیات از خانه‌های خالی

رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با خبرآنلاین، درباره موضوع مهم ثبت املاک و اخذ مالیات از خانه های خالی افزود: موضوع مالیات بر خانه های خالی از حدود ۲۰ سال پیش در مجلس مطرح و مصوب شد اما در این سال ها اجرای نشد. در دولت دوازدهم بر مساله اجرایی شدن این مصوبه پافشاری شد و اکنون نیز سامانه ای برای ثبت مشخصات مالکان و املاک تعریف شده و مالکان ۲ ماه فرصت برای ثبت نام در این سامانه دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر مالکان در این سامانه ثبت نام نکنند ، مشمول جریمه و مالیات و ... می شوند، افزود:باید توجه داشت که در کشورهای پیشرفته و جهان اول و دوم سال‌هاست که برای خانه های خالی مالیات تعیین کرده و از مالکان اخذ می کنند.در آن کشورها، مالکان جرأت ندارند املاک خود را خالی نگه دارند.

وی بیان کرد: این مصوبه قرار است پس از سال ها در کشور اجرایی شود و بسیار خوب است و حتی اخد مالیات از عایدات مسکن نیز می توان طرح موفق دیگری در این بخش باشد.

وی افزود: اخذ مالیات از خانه ها و خودروهای لاکچری ، طرح بسیار خوبی است و نشان می دهد می توان با اخذ صحیح چنین مالیات‌هایی به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت کرد؛ ضمن اینکه مالیات می تواند تعادل بین ثروت را در جامعه تامین کند.