بلینکن با مأموریت ترمیم روابط با فرانسه وارد پاریس شد

«آنتونی بیلنکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در اولین سفر خارجی خود بعد از اعلام توافق سه‌جانبه امنیتی با کشور‌های آمریکا و انگلیس، وارد پاریس شد.

وبگاه شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشته بلینکن در این سفر مأمور ترمیم روابط آمریکا با فرانسه است که بعد از اعلام توافق سه‌جانبه مذکور به شدت از هر سه کشور انتقاد کرده بود.

تنش‌ها میان فرانسه و آمریکا زمانی شعله‌ور شد که سران کشور‌های آمریکا، انگلیس و استرالیا چندی پیش توافقنامه برای همکاری در حوزه‌های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام را امضا و اعلام کردند برنامه زیردریایی‌های اتمی استرالیا اولین پروژه بزرگ این توافق خواهد بود، کانبرا اعلام کرد که توافق ۹۰ میلیارد دلاری زیردریایی با پاریس را فسخ خواهد کرد.

این اقدام از آن روز باعث تنش در روابط فرانسه با این کشور‌ها به خصوص استرالیا و آمریکا شده و پاریس آن را خنجر از پشت توصیف کرده است. وزارت دفاع فرانسه اعلام کرده شرکت نیوال گروپ تاکنون حدود ۱.۱ میلیارد دلار از کار مربوط به قرارداد زیردریایی‌ها را انجام داده است.

روزنامه «ساندی تلگراف» انگلیس اخیراً فاش کرد جزئیات معاهده نظامی جدید استرالیا، انگلیس و ایالات متحده در اجلاس گروه هفت که ماه ژوئن در «کورنوال» انگلیس برگزار شد، مورد بحث قرار گرفت، اما امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه از آن بی‌اطلاع بود.

فرانسه همچنین در اعتراض به این اقدام استرالیا و توافقش با آمریکا و انگلیس، سفیرانش را از کانبرا و واشنگتن برای مشورت فراخواند.

وبگاه شبکه خبری سی‌ان‌ان روز دوشنبه به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشته انتظار نمی‌رود تنش دیپلماتیک میان آمریکا و فرانسه فوراً ترمیم شود.

پیش از این هم فرانسه گفته احیای روابط با آمریکا به «زمان و اقدام» نیاز دارند. مقام‌های دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا گفته‌اند که از چنین روالی حمایت می‌کنند.