ادامه سقوط سنگین بورس/ شاخص کانال ۱٫۴ میلیون واحدی را از دست داد

امروز در آخرین روز معاملات شاخص کل بورس کانال ۱٫۴ میلیون واحد را از دست داد. روز گذشته هم شاخص ۳۸ هزار واحد افت را ثبت کرد.

همسو با افت شاخص کل، شاخص هم‌وزن هم افت قابل توجهی را از خود نشان داده  است.

کارشناسان بازار سرمایه در پیش‌بینی روند بازار این هفته تحرکات بازار را مثبت ارزیابی کردند و احتمال رسیدن شاخص به محدوده ۱٫۶ میلیون واحد را می‌دادند اما حالا این موضوع منتفی شده است.

شاخص کل بازار بورس امروز (چهارشنبه‌، ۲۱ مهرماه) با ۲۱ ‌هزار و ۲۳۶ واحد کاهش در جایگاه یک ‌میلیون و ۳۹۷ هزار واحدی قرار گرفت.

در معاملات امروز بیش از پنج میلیارد و ۶۵۴ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۴۲ هزار و ۵۹۴ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با هشت‌هزار و ۷۸۹ واحد کاهش به ۳۹۲ هزار و ۷۷۸ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با پنج‌هزار و ۵۴۴ واحد افت به ۲۴۷ هزار و ۷۷۱ واحد رسید.

شاخص بازار اول ۱۶ ‌هزار و ۷۶۳ واحد و شاخص بازار دوم ۳۹ هزار و ۲۳ واحد کاهش داشتند.

علاوه بر این در بین همه نمادها، سایر اشخاص بورس انرژی (انرژی) با ۱۵۲ واحد، تامین سرمایه امین (امین) با ۱۰۶ واحد، آلومینیوم ایران (فایرا) با ۷۹ واحد، فولاد امیرکبیر کاشان (فجر) با ۴۷ واحد و پتروشیمی فناوران (شفن) با ۳۷ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (فارس) با ۲‌هزار و ۲۸۴ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با یک‌هزار و ۲۰۹ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک‌هزار و ۱۳۴ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با ۸۹۵ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) با ۷۴۱ واحد و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۶۶۸ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس همراه شدند.

برپایه این گزارش، امروز نماد پارس فولاد سبزوار (فسبزوار)، گروه دارویی برکت (برکت)، آریان کیمیاتک (کیمیاتک)، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، پالایش نفت بندرعباس (شبندر)، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه شیمیایی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۲۰۳ ‌میلیون و ۹۷۰ هزار برگه سهم به ارزش چهار ‌هزار و ۵۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

امروز شاخص فرابورس حدود ۴۱۶ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۲۰ هزار و ۶۷ واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار ۲ میلیارد و ۵۳۳ میلیون برگه سهم به ارزش ۶۳ هزار و ۲۱۷ میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز نماد مجتمع جهان فولاد سیرجان (فجهان)، صنعتی مینو (غصینو)، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)، تولیدات پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر)، توسعه سامانه نرم‌افزاری نگین (توسن) و صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (شکام) تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس داشتند.

همچنین بیمه پاسارگاد (بپاس)، پلیمر آریا ساسول (آریا)، سنگ‌آهن گهر زمین (کگهر)، فرابورس ایران (فرابورس)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، پالایش نفت شیراز (شراز) و فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس) و سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب) با تاثیر منفی بر شاخص فرابورس همراه بودند.

منبع: ایرنا و تجارت‌نیوز