درگیری مسلحانه در بیروت بر سر پرونده انفجار بیروت
تظاهرات، تیراندازی و مرگ؛ در لبنان چه خبر است؟

در جریان تظاهرات حزب‌الله و جنبش امل در بیروت که با درخواست برکناری قاضی تحقیق پرونده انفجار بندر بیروت برگزار شد، دست‌کم ۶ نفر کشته و ۶۰ تن دیگر زخمی شدند.

تصاویر این تظاهرات حاکی از تیراندازی شدید در خیابان‌های بیروت میان شبه‌نظامیان وابسته به جنبش امل از یک سو و احتمالا نیروهای امنیتی از سوی دیگر است.

گزارش‌های رسیده از شنیده شدن صدای تیراندازی و انفجارهای شدید در نزدیکی ساختان دادگستری بیروت حکایت دارد.

فرانس‌پرس در گزارش خود از محل از مردان سیاه پوشی خبر داده که سلاح‌های کوچک و متوسط با خود حمل می‌کردند.

در حالی که آخرین گزارش‌ها از کشته شدن چهار نفر در این حادثه حکایت داشت، وزیر کشور لبنان جان باختن پنجمین نفر را نیز تایید کرده است.

بسام مولوی در گفتگو با خبرنگاران یادآور شده که شماری از تظاهرکنندگان هدف شلیک تیراندازان نخبه‌ای واقع شده‌اند که از روی بام ساختمان‌های اطراف به سوی تجمع‌کنندگان تیراندازی می‌کردند.

در بیانیه مشترک دو جنبش حزب الله و امل نیز به همین موضوع اشاره شده و از «تک تیراندازانی که در پشت بام ساختمانها مستقر شده اند» سخن به میان آمده است.

تصاویر ویدیویی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که افرادی مسلح به آر‌پی‌جی در صدد مقابله با تیراندازانی هستند که از بام ساختمان‌های مجاور اقدام به تیراندازی می‌کنند.

ارتش برای آرام کردن اوضاع با خودروهای زرهی به میدان آمده و تحولات جاری سبب شده که این حادثه از یک تیراندازی صرف به درگیری مسلحانه تبدیل شود.

فرانسه دعوت به آرامش کرد

فرانسه ساعاتی پس از آغاز درگیری‌های مسلحانه در بیروت که در پی تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان جنبش‌های حزب‌الله و امل شدت گرفت خواستار خویشتن‌داری طرفین مخاصمه و برقراری آرامش در این کشور شد

الیزه در حالی از حوادث روی داده در بیروت ابراز نگرانی کرده که بنا به آخرین گزارش‌ها دست کم پنج نفر در جریان درگیری‌های یاد شده جان خود را از دست داده و حدود بیست نفر نیز به شدت زخمی شده‌اند.

این حادثه در پی تظاهرات روز پنجشنبه در بیروت شکل گرفت که طی آن حامیان حزب‌الله و امل در اعتراض به رد شکایت‌های مطرح علیه قاضی تحقیق انفجار مرگبار ماه اوت گذشته در پایتخت لبنان به خیابان آمده بودند.

حال مجروحان وخیم گزارش شده است

مریم حسن، عضو کادر درمانی بیمارستان ساحل بیروت می‌گوید یکی از مقتولان با شلیک مستقیم گلوله به مغز و دیگر بر اثر شلیک به سینه کشته شده است. دست‌کم سه نفر از مجروحان در وضعیت وخیمی به سر می‌برند.

خبرگزاری ملی لبنان هم از مرگ یکی از زخمی‌ها در بیمارستان رسول اعظم در حومه جنوبی بیروت خبر داده است.

تظاهرات پنج‌شنبه به دعوت مشترک حزب‌الله و جنبش امل، دو جریان سیاسی شیعیان لبنان برگزار شد. معترضان بلافاصله پس از اعلام خبر رد درخواست برکناری طارق بیطار، قاضی تحقیق رسیدگی کننده به پرونده انفجار بندر بیروت از سوی دیوان عالی کشور، راهپیمایی و تظاهرات را آغاز کردند.

دولت فرانسه در بیانیه خود همچنین خواستار آن شده که دستگاه قضایی لبنان به صورت مستقل و کاملا بی‌طرفانه تحقیقات مربوط به انفجار‌های بندر بیروت ارا تا انتها دنبال کند.

دعوت به آرامش از سوی نخست وزیر لبنان

هواداران و شبه‌نظامیان شیعه جنبش امل و حزب‌الله در همانجایی تظاهرات خود را برگزار کردند که معمولا خانواده‌های قربانیان انفجار اوت ۲۰۲۰ در آنجا جمع می‌شوند.

تصاویر به خوبی نشانگر درگیری میان شبه نظامیان امل با نیروهای امنیتی است. تظاهرکنندگان هم همگی یا عمدتا هوادار جریان تحت رهبری نبیه بری هستند تا حزب‌الله.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان با انتشار بیانیه‌ای خواستار حفظ آرامش و خودداری از انجام هر اقدامی شد که این کشور را بار دیگر وارد یک چرخه خشونت می‌کند.

مخالفت با برکناری فردی که چهار وزیر دولت را احضار کرده بود

تظاهرات پر حادثه هواداران حزب‌الله و جنش امل پس از آن در بیروت شکل گرفت که دادگاه عالی تجدید نظر لبنان شکایت‌های مطرح شده علیه قاضی بیطار را رد و بدین ترتیب زمینه ادامه فعالیت وی و از سرگیری تحقیقات پرونده انفجار بیروت را فراهم کرد.

شماری از وزرای دولت‌های پیشین لبنان با ثبت شکایت‌هایی از دیوان عالی کشور خواسته بودند آقای بیطار را از ریاست تحقیق در این پرونده برکنار کند.

گفتنی است که قاضی بیطار از زمان به دست گرفتن مسئولیت رسیدگی قضایی به این پرونده تاکنون نخست وزیر و چهار وزیر سابق را احضار کرده اما پارلمان از لغو مصونیت افراد احضار شده خودداری می‌کند.

تحقیقات بر سر پرونده انفجار بیروت پیش از این در پی شکایت یک وزیر سابق دولت لبنان از قاضی بیطار متوقف شده بود.

در پی متوقف شدن تحقیقات انفجار بیروت، صدها لبنانی از جمله شماری از بستگان قربانیان این حادثه اواخر ماه گذشته میلادی در اعتراض به این مسئله در مقابل ساختمان دادگستری پایتخت این کشور تجمع کرده بودند.

تظاهرکنندگان آنچه آنها فشار سیاسی اعمال شده برای توقف این تحقیقات خوانده شد را محکوم کرده و خواستار معرفی و محاکمه عاملان اصلی این حادثه شده بودند.

نخستین قاضی مامور انجام تحقیقات در خصوص پرونده انفجار مرگبار بندر بیروت که پیش از قاضی بیطار مسئول رسیدگی به این پرونده بود ماه فوریه گذشته در پی صدور کیفر خواست علیه مسئولان ارشد دولتی از کار برکنار شده بود.

قاضی فادی صوان سه وزیر پیشین و همچنین حسان دیاب، نخست وزیر موقت لبنان را به سهل انگاری در ارتباط با حادثه انفجار بندر بیروت متهم کرده بود.

عده‌ای از معترضان در تجمع روز ۲۹ سپتامبر تصویر وفیق صفا، یک مقام ارشد حزب‌الله را در دست داشتند که پیشتر قاضی بیطار را مورد تهدید قرار داده بود.