حاشیه‌های تجمع کشاورزان اصفهانی
چه کسی چادر کشاورزان معترض را آتش زد؟

علی اصفهانی، دادستان اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بعد از بیانیه‌ای که صنف کشاورزی داده و خاتمه تجمع کشاورزان را اعلام کرد، خود کشاورزان رفتند که چادرها را جمع کنند.

وی تصریح کرد: کشاورزان وسایل داخل چادرها را تخلیه کردند اما وقتی می‌خواستند چادرها را برچینند، یک سری از افراد سودجو که آنجا بودند مخالفت کرده و نگذاشتند چادرها جمع شود؛ این‌ها از کشاورزان نبوده و اهداف دیگری را دنبال می‌کردند. دیشب اراذل و اوباش مانع جمع کردن چادر کشاورزان توسط کشاورزان شده و چادر کشاورزان را آتش زدند از این جهت نیروی انتظامی ورود پیدا کرده و تعدادی از این اراذل و اوباش را دستگیر کرده است.

{$sepehr_media_751040_700_300}

خبرگزاری‌های اصولگرا نیز درباره این ماجرا روایتی مشابه را منتشر کرده و نوشته‌اند: پس از دو هفته از حضور کشاورزان در بستر زاینده‌رود، روز گذشته شورای میراب‌ها و آب‌بران و کشاورزان در بیانیه از پایان تجمع خود خبر دادند و اعلام کردند با توجه به وضعیت ذخایر آبی به مسوولان فرصت می‌دهند تا اقدامات لازم برای حل مشکلات را در مهلت تعیین شده به انجام رسانند. در پی این بیانیه، عناصر فرصت‌طلب و ضدانقلاب که از ابتدا تلاش کردند مسیر مطالبات کشاورزان را تغییر دهند و به فضای ناامنی و بی‌نظمی در اصفهان دامن بزنند با حمله به چادرهای حاضرین در بستر زاینده‌رود قصد داشتند مانع از پایان تجمع کشاورزان شوند. شب گذشته در ساعت ۳و نیم نیمه شب دو چادر عمومی نصب شده در زاینده رود که متعلق به کشاورزان شرق و غرب اصفهان میباشد بطور مشکوکی به آتش کشیده شد. نیروی انتظامی افرادی را که شب گذشته قصد ایجاد نا امنی داشتند را دستگیر کرد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو صبح امروز کشاورزان به اجتماع خود پایان دادند.‌؛

خبرگزاری فارس نیز در روایتی نوشته است:‌ عناصر فرصت‌طلب و ضد انقلاب که از ابتدا تلاش کردند مسیر مطالبات کشاورزان را تغییر دهند و به فضای ناامنی و بی‌نظمی در اصفهان دامن بزنند با حمله به چادرهای حاضرین در بستر زاینده‌رود قصد داشتند مانع از پایان تجمع کشاورزان شوند. با اقدام به موقع عوامل انتظامی که در این دو هفته تلاش کردند امنیت تجمع‌کنندگان حاضر در بستر زاینده‌رود را تامین کنند، اراذل و اوباش دستگیر شدند.کشاورزان نیز صبح امروز به تجمع خود پایان دادند‌ و‌ مانع از سوءاستفاده فرصت‌طلبان از مطالبات خود شدند.

جمعه هفته گذشته با حضور کشاورزان و مردم اصفهان تجمعی در کنار پل خواجو برگزار و حاضران در این تجمع مطالبات خود در خصوص احیای زاینده‌رود را بیان کردند.

برخی منابع خبری نیز گفته‌اند که کشاورزان قصد ادامه تجمعات خود را داشته که با هشدار نیروهای انتظامی پراکنده شده‌اند.

حسین وحیدا، عضو هیأت‌مدیره صنف کشاورزی شهرستان اصفهان نیز پیرامون اتفافات شب گذشته تجمع کشاورزان اظهار کرد: تجمع کشاورزان در حال جمع شدن بود که اتفاقاتی افتاد و افرادی خود را وارد تجمع کشاورزان کرده که خوشبختانه ختم به خیر شده و کسی آسیب ندید. هیچ درگیری بین کشاورزان با هیچ نیروی امنیتی نبوده و هیچ کشاورزی نیز مصدوم نشده است. کشاورزان مطالبات خود را طبق قولی که استاندار داده و و مصوبه‌هایی پیگیری خواهند کرد و امیدواریم با جاری شدن زاینده رود کشاورزان در مزارع خود به کشت و کار مشغول شوند. کشاورزان در حال حاضر هیچ تجمعی ندارند.

روایت یک خبرنگار

محمدی، خبرنگار اصفهانی نیز درباره این ماجرا نوشت: دیروز صنف اعلام کرد که کشاورزان متحصن باید به تجمع خود پایان دهند. برخی از کشاورزان این مسأله را نپذیرفته و به تحصن ادامه دادند. ساعت حدود۳ بامداد، برخی افراد با حمله به آنان، چادرهایشان را آتش زدند. ‏مردم شاهد این صحنه به نیروی انتظامی تماس گرفتند. یگان ویژه ‎نیروی انتظامی در صحنه حاضر شد و اعلام کرد که افرادی که چادرها را آتش زدند، «اراذل و اوباش» بودند و «حالت عادی نداشتند». نیروی انتظامی اعلام کرد که این افراد بازداشت شده‌اند. ‏در نتیجه حضور نیروی انتظامی، همان کشاورزان متحصن هم ناچار به پایان دادن به تحصن خود شدند. امروز دیگر کسی در پل خواجو تحصن نکرده. پاکبانان هم محل تجمع را به کلی تمیز کردند. پیش از این پیامکی به مردم اصفهان ارسال شده بود که از تجمع خودداری کنند.