در دادگاه جنجالی جانی دپ و امبر هرد چه گذشت؟

جانی دپ در روز شهادتش در دادگاه با کت و شلواری تیره‌رنگ روی پیراهنی مشکی و با ظاهری جدی ظاهر شد. او با عینک رنگی خود اسناد مختلفی را که به عنوان مدرک در دادگاه ارائه شده بود، قرائت کرد. دپ ۵۸ ساله امبر هرد را به سوءاستفاده از خود در طول ازدواج‌شان متهم کرد و رابطه‌اش با وی را «سمی» توصیف کرد.

این دادگاه به نمایشی تبدیل شده است که در آن دپ درباره همه چیز شهادت داده است.

چرا دپ شکایت کرد؟

وکلای هرد هشدار داده بودند که این محاکمه، یک سریال لجن‌آمیز خواهد بود که «جانی دپ واقعی» را افشا می‌کند. دپ علیرغم توجه عمومی به مصرف مواد مخدر و پیام‌های متنی خشونت آمیز علیه هرد می‌گوید که در افشای حقیقت وسواس دارد و نمی‌خواهد کسانی را که به او نگاه کرده‌اند ناامید کند.

دپ روز سه‌شنبه گذشته شهادت داد: «هدف من حقیقت است. اینکه افراد فکر می‌کنند من یک کلاهبردار هستم مرا کشته است.»

وی در دادگاه گفت که امبر هرد او را کتک می‌زده است. دپ در این خصوص گفت: «این برخورد‌های فیزیکی می‌توانست با یک سیلی یا یک هل شروع شود. او یک کنترل تلویزیون را به سمت سر من پرتاب کرد، یک لیوان شراب را به صورت من پرت کرد.»

او با شرح ماجرای جراحت خود در مارس سال ۲۰۱۵، با نشان دادن جای بریدگی عمیق روی انگشت میانی خود گفت این حادثه بر اثر پرت کردن شیشه ودکا از سوی امبر هرد اتفاق افتاده است. جانی دپ در پاسخ به این سوال که چرا پس به پزشکان بیمارستانی در استرالیا گفته است که به هنگام بستن در خود را مجروح کرده، گفت: «نمی‌خواستم فاش کنم که خانم هرد است. نمی‌خواستم برای او مشکلی ایجاد کنم.»

افشاگری جانی دپ درباره امبر هرد

جانی دپ با بیان این که امبر هرد مرتباً او را «پدر بد» خطاب می‌کرده است، گفت: «تقریباً هرگز نمی‌توانستم فرزندانم را ببینم و با آن‌ها وقت بگذرانم، زیرا او مجبور بود برای نیاز‌های خودش من را همیشه در کنار خود داشته باشد.»

این بازیگر در جریان شهادت خود درباره اینکه چرا با وجود مشاهده بدرفتاری‌ها زودتر برای طلاق اقدام نکرده است گفت امبر هرد او را تهدید کرده بود که اگر ترکش کند خودکشی خواهد کرد.

در این دادگاه وکلای جانی دپ فایلی صوتی را برای هیئت منصفه پخش کردند که در آن امبر هرد برخورد فیزیکی‌اش علیه جانی دپ را توضیح می‌داد. صدای وی در این فایل صوتی شنیده می‌شود که خطاب به دپ می‌گوید: «من تو را نزدم، من فقط یک ضربه وارد کردم... من نمی‌دانم حرکت دستم چه بود. اما تو الان حالت خوب است. من هم به تو آسیبی وارد نکردم. چکار باید می‌کردم؟... تو واقعا یک بچه هستی، بزرگ شو یک کم، جانی.»

در سوی مقابل وکلای امبر هرد، در جلسه دادگاه متن اس‌ام‌اس‌هایی را به قاضی تسلیم کردند که نشان می‌داد جانی دپ پیام‌هایی حاوی محتوای خشونت‌آمیز خطاب به همسرش ارسال می‌کرده است.

در یکی از این پیام‌ها که در آوریل ۲۰۱۵، یعنی تنها دو ماه پس از ازدواج‌شان، ارسال شده است جانی دپ به یکی از دوستان خود می‌گوید: «هیچوقت نمی‌خواهم دوباره به آن فاحشه کثیف امبر نگاه کنم.» جانی دپ همچنین در پیامی دیگر در سال ۲۰۱۳ به یکی از دوستان خود گفته است می‌خواهد امبر را بسوزاند و به جسدش تعرض کند تا «مطمئن شود که مرده است».

در طول این جلسه، وکلای مدافع امبر هرد به توصیف موارد اعتیاد جانی دپ به مواد مخدر و سوء‌مصرف الکل پرداختند. در دادگاه ویدئویی پخش شد که توسط امبر هرد گرفته شده بود. در این ویدئو جانی دپ در حال ریختن شراب برای خودش دیده می‌شود که ناگهان عصبانی شده و با فریاد به مادر امبر هرد فحاشی می‌کند، در همان زمان که با مشت در حال ضربه زدن به کابینت‌های آشپزخانه است. در پی پخش این تصاویر امبر هرد در دادگاه سرش را پایین انداخت و اشک ریخت.

جانی دپ بار‌ها از هیئت منصفه به خاطر ویدئو‌های پخش شده در صحن دادگاه عذرخواهی کرده است. او هفته گذشته گفت: «فقط می‌گویم که به هیچ یک از الفاظی که استفاده کردم افتخار نمی‌کنم.» با این حال او ادعا کرده است که علیرغم بدرفتاری‌ها «هرگز به سمت خشونت نرفته است».

پرونده این شکایت در دادگاه شعبه فیرفکس در ویرجینیای آمریکا رسیدگی می‌شود. پیشتر ویدئویی از اظهارات جانی دپ در حین بازجویی پخش شده بود که وی درباره خشونت فیزیکی و روانی که مادرش در دوران کودکی‌اش بر او اعمال کرده بود، مبارزه‌اش با اعتیاد به مواد مخدر و مشکل دائم‌الخمر بودنش صحبت می‌کرد. او همچنین ادعا می‌کرد که پس از ادعا‌های مربوط به آزار خانگی، حرفه‌اش در سینما دچار فروپاشی شده است.

نتیجه محاکمه هر چه باشد هرد از هم‌اکنون برای اتهام «خشونت و آزار فیزیکی» از سوی دپ، مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار شکایت متقابل ثبت کرده است.

این پرونده بر اساس مطالب مطرح شده در ستونی در روزنامه واشنگتن‌پست است که توسط خانم هرد در دسامبر ۲۰۱۸ نوشته شده است. او در آنجا خود را «قربانی خشونت خانگی» معرفی می‌کند که پس از طرح ادعاهایش مورد تمسخر قرار گرفته است. عنوان ستونی که هرد مطالب خود را در آن می‌نوشت، «من علیه خشونت جنسی صحبت کردم، اما با خشم فرهنگمان روبرو شدم. این باید تغییر کند»، انتخاب شده بود.

این هنرپیشه ۳۵ ساله در مقاله خود هرگز از دپ که در سال ۲۰۱۱ در صحنه فیلم «خاطرات رام» با او آشنا شد و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ همسر او بود، نام نمی‌برد، اما دپ از او به دلیل افترا شکایت و تقاضای ۵۰ میلیون دلار خسارت کرده است.

دپ، هرد را متهم می‌کند که به دنبال «تبلیغات مثبت برای خودش» پیش از اکران فیلم «آکوامن» است که در آن نقش اصلی را دارد.

پیشتر دپ در لندن از روزنامه «سان» که او را در جریان پوشش اخبار موضوع اختلافاتش با هرد، «شوهری با دستِ بزن» توصیف کرده بود، شکایت کرد که این شکایت رد شد. تلاش‌های او در ماه مارس گذشته برای تغییر رأی صادر شده توسط این دادگاه در دادگاه تجدید نظر هم بی‌نتیجه ماند.