افرادی که "قوز" می‌زنند، بخوانند

دکتر محمدباقر شمسی با اشاره به وجود قوس در ستون فقرات ناحیه پشت بدن هر فرد، گفت: در برخی افراد این قوس به مرور و به دلیل وضعیت اشتباه افراد در نشستن افزایش یافته و تبدیل به "قوز" می شود.

وی با بیان اینکه دلایل مختلفی در ایجاد قوز پشتی موثر است، گفت: یکی از این دلایل که در موارد معدودی مشاهده می شود ایجاد قوز به دیل برخی بیماریهای مادرزادی و بیماری مهره های ستون فقرات است که برای رفع آن باید حتما درمان های مناسب از طریق پزشکان پیگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: یک نوع قوز دیگر هم هست که عمدتا در سالمندان مشاهده می شود که به دلیل اسفنجی شدن مهرهای ستون فقرات و فشار زیاد بر آنان در سالیان متمادی، مهره ها تغییر شکل داده و سالمندان دچار قوز می شوند که عمدتا این نوع قوز به دلیل تغییرشکل اساسی مهره ها قابل برگشت نیست.

شمسی گفت: اما نوع دیگر قوز پشتی که گروه وسیعی از افراد و بویژه جوانان را درگیر می کند "قوزهای وضعیتی" هستند که به دلیل وضعیت غلط افراد هنگام نشستن ایجاد می شود.

وی افزود: زمانی که افراد در حالت نشستن مدام روبه جلو خم شوند، به مرور زمان مهره های ستون فقرات تغییر شکل داده و فرد دچار قوز پشتی می شود.

شمسی در خصوص راهکارهای رفع قوزهای وضعیتی، گفت: این نوع قوزها به راحتی با اصلاح نشستن افراد قابل برگشت هستند.

وی افزود: مهم ترین راهکار در این زمینه این است که افراد از قرارگیری طولانی مدت مهره های ستون فقرات در وضعیت خمیده جلوگیری کرده و طولانی مدت در این وضعیت قرار نگیرند و بعد از نیم ساعت تا یک ساعت نشستن، حتما بلند شده و راه رفته و یا تغییر وضعیت بدهند.

این دکترای تخصصی فیزیوتراپی استفاده از "قوز بند" را برای رفع قوزهای وضعیتی چندان مناسبت ندانست و گفت: توصیه می شود شخص بصورت اکتیو و با تلاش خود اصلاح وضعیت نشستن را انجام دهد تا به مرور مهره ها به وضعیت سابق برگردند و در این زمینه استفاده از "قوزبند" توصیه نمی شود.

شمسی انجام برخی حرکات ورزشی را هم برای رفع قوز پشتی و اصلاح قوزهای وضعیتی مناسبت دانست و افزود: حرکات ورزشی به مرور موجب تقویت عضلات پشت شده و قوز پشتی را به مرور اصلاح می کنند.

وی افزود: ازجمله موثرترین این حرکات این است که فرد روی شکم دراز کشیده و درحالی که دستها رو کنار بدن قرار داده بدون کمک دست ها سر و سینه را از روی زمین بلند کند و برای چند ثانیه در این حالت بماند.

شمسی گفت: حرکت موثر دیگر این است که فرد در چارچوب در قرار گرفته و دست را به کنار در بگیرد و سر و سینه را به سمت جلو برده و در این حالت حدود 20 ثانیه نگه دارد.

این دکترای تخصصی فیزیوتراپی گفت: افراد همچنین می توانند روی یک بالش کم قطر به پشت دراز کشیده طوری که پشت افراد در خلاف جهت قوز پشتی کشیده شود.