کاهش فروش رایانه‌های شخصی

کمبود ادامه دار تجهیزات به شدت روی تولید کالا‌ها تاثیر گذاشته است. البته پیش بینی می‌شود این روند در نیمه دوم ۲۰۲۲ میلادی تغییر کند.

طبق گزارش کانتر پوینت، کاهش سفارش‌های مربوط به سال گذشته به کاهش بارگیری محموله‌های رایانه‌های شخصی در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ میلادی منجر شده است. علاوه برآن پیش بینی می‌شود تورم جهانی و بحران فعلی در اروپا روی تعداد محموله‌های رایانه شخصی در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نیز تاثیر بگذارد. از سوی دیگر ظهور دوباره کووید۱۹ در چین به تولید خسارت می‌زند و برخی از شهر‌های آن هم اکنون در قرنطینه هستند.

درسه ماهه نخست ۲۰۲۲ میلادی لنوو ۲۳.۱ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داد که البته این میزان اندکی کمتر از سهم شرکت در ۲۰۲۱ بوده است. این شرکت چینی در بازه مذکور ۱۸.۲ میلیون دستگاه رایانه شخصی بارگیری کرد. پس از لنوو بیشترین سهم بازار با ۲۰.۲ درصد به اچ پی تعلق دارد. این شرکت به دلیل کاهش محبوبیت کروم بوک و کاهش تقاضای مشتریان با کاهشی ۱۶ درصدی در مقایسه سالانه روبرو شده است.

پس از این دو شرکت بیشترین سهم بازار به دل تعلق گرفت. البته اپل نیز با ارائه مک بوک‌های مجهز به تراشه M ۱ در بازار عملکرد موفقی داشت، به طوریکه محموله‌های های آن در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال قبل ۸ درصد رشد کرده است. تعداد محموله‌های ایسوس نیز به دلیل گسترش محصولات مربوط به بازی‌های رایانشی و تجاری نسبت به سال قبل ۴ درصد رشد کرده است.

در این میان ایسر به دلیل کاهش محبوبیت کروم بوک در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ میلادی با یک درصد کاهش بارگیری محموله روبرو شد. سهم هریک از شرکت‌های ایسوس و ایسر از بازار در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ ملیادی ۷ درصد بوده است.

لنوو توانسته با یک استراتژی قدرتمند موقعیت برتر خود در بخش محموله‌های بارگیری شده را حفظ کند و از سوی دیگر تعداد محموله‌های رایانه‌های شخصی اپل به دلیل سری مک بوک‌های M ۱ نیز بهبود یافته است.