در حاشیه گلایه‌های رئیسی از ممانعت بانیان وضع موجود برای ساخت ۴ میلیون مسکن
دولت رویش نمی‌شود بگویید بلوف زده!

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، در سومین جلسه شورای عالی مسکن، در خصوص وعده ساخت ۴ میلیون مسکن، یک بار دیگر توپ را به زمین یک مانع ناشناس به نام بانیان وضع موجود انداخت و درخواست کرد «آن‌های که خدای نکرده نمی‌خواهند این طرح اجرا شود، کنار گذاشته شوند.» بلافاصله خبرگزاری فارس نیز در همین راستا گزارشی با عنوان «واکاوی موانع ساخت ۴ میلیون مسکن/ بانیان وضع موجود چطور سدی مقابل نهضت ملی شدند» منتشر کرد.

محسن نیک‌نفس پژوهشگر حوزه اقتصاد مسکن و کارشناس انبوه‌سازی در این‌باره به آفتاب‌نیوز گفت: شاید بتوان محوری‌ترین شعار انتخاباتی آقای رئیسی را ساخت قطعی ۴ میلیون مسکن در دولت خود عنوان کرد. بر این اساس و با پیشنهاد دولت در همان ابتدای کار، قانون جهش تولید مسکن نیز در مجلس تصویب شد. در این قانون نیز صراحتاً بر ساخت سالانه حداقل یک میلیون مسکن تاکید شده است.

وی افزود: پس از روی کار آمدن دولت و استقرار به اصطلاح فرایند منْ منْ‌ها شروع شد. وزیر محترم مسکن در اظهاراتی عجیب فرمودند که وعده ساخت ۴ میلیون مسکن سر جای خود قرار دارد، اما این به این معنی نیست که دولت سالانه ۱ میلین مسکن بسازد. این در حالی است که طول عمر دولت ۴ سال است بر اساس بدیهیات علم ریاضی جمع هرساله ساخت ۱ میلیون مسکن می‌شود ۴ میلیون و در واقع اظهارات آقای رستمی، به نوعی ناقض قوانین علم ریاضی است.

نیک‌نفس با اشاره به سخنان اخیر رئیس‌جمهور در شورای عالی مسکن، بیان کرد: با شناختی که از ساختار وزارت مسکن دارم، بعید می‌دانم که مقامی در این نهاد حضور داشته باشد که مانع تحقق محوری‌ترین وعده رئیس‌جمهور شود و آقای رئیسی توان برکناری او را نداشته باشد. در واقع به نظر، دولت با واقعیت‌های موجود آشنا شده و بهانه‌جویی می‌کند، چون رویش نمی‌شود، بگویید بلوف زده و اشتباه کرده است.

رحمت‌اله فیروزی پوربادی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به آفتاب‌نیوز گفت: ساخت ۱ میلیون مسکن به زمین احتیاج دارد، همچنین با توجه به افزایش تورم و افزایش قیمت نرخ مصالح ساختمانی، باید به این پرسش پاسخ داده شود که چگونه می‌توان این حجم عظیم از مصالح را با نرخ مناسب تهیه کرد، علاوه‌بر این وقتی بانک‌ها خودشان مشکل مالی دارند، چگونه می‌توانند به پشتیبان مالی چنین طرحی تبدیل شوند.

وی در پایان ابراز امیداری کرد که دولت در تحقق این وعده موفق گردد.

همچنین در ادامه آخرین تحولات مسکن، سردار رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از طرح اعطای وام ۷۰۰ میلیونی مسکن خبر داد. اقساط این وام ۱۱.۶ میلیون تومان خواهد بود و دریافت‌کننده باید علاوه‌بر بازگرداندن اصل وام، مبلغ ۹۷۸ میلیون تومان سود نیز پرداخت کند که مجموع اصل و سود را بدون لحاظ کردن دیرکرد و کارمزد را به یک میلیارد و ۶۷۸ میلیون تومان خواهد رساند. رقمی که با حقوق ۵ تا ۲۰ میلیون تومانی خانوار‌های ضعیف و متوسط همخوان به نظر نمی‌رسد.

این در حالی است که به گفته کارشناسان، بر اساس داده‌های بانک مرکزی متوسط نرخ یک واحد مسکونی ۵۰ متری در تهران بالغ بر ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است و در کارسازی این وام نیز علی‌رغم سود هنگفت و مافیایی آن، تردید‌های جدی وجود دارد.