امیرعبداللهیان: نگرانی‌های امنیتی ترکیه را درک می‌کنیم

حسین امیرعبداللهیان شامگاه دوشنبه بعد از دیدار با چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در یک نشست مطبوعاتی مشترک با همتای ترکیه‌ای خود در آنکارا تصریح کرد: ما رژیم جعلی صهیونیست‌ها را دشمن شماره یک مسلمانان و جهان اسلام می‌دانیم و مطمئن هستیم که ترکیه از آرمان حمایت از فلسطین، آزادی قدس و مسجد الاقصی فاصله نگرفته و این موضع جدی ترکیه مورد توجه ماست.

وی افزود: ما نسبت به تحرکات صهیونیست‌ها و اینکه هر جا صهیونیست‌ها پا گذاشته‌اند عامل ناامنی بوده‌اند، حساسیت و ملاحظات خود را به صراحت اعلام کرده‌ایم.

وی همچنین با بیان اینکه در دیدار با آقای چاووش اوغلو ایشان را در جریان سفر اخیر بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران گذاشتم، افزود: در جریان سفر آقای بورل توافق شد که مذاکرات برای رفع تحریم‌ها برگزار شود و امیدواریم در این گفت‌وگوها به شرط انجام رفتار واقعبینانه از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی شاهد رسیدن به نقطه نهایی توافق باشیم.

وی افزود: از رایزنی‌ها و مشورت‌های برادرم چاووش اوغلو درخصوص این موضوع و سایر موضوعات در جریان گفت‌وگوهای امروز بهره‌مند شدم.

امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه ایران امنیت ترکیه را امنیت خود می‌داند، گفت: ما جز خیر برای منطقه و کشور دوست و برادر ترکیه چیز دیگری نمی‌خواهیم.

وی همچنین با اشاره به گفت‌وگوهایش با وزیر خارجه ترکیه در ارتباط با گسترش روابط تجاری بین دو کشور افزود: به زودی رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و معاون دیپلماسی ایران برای پیگیری توافقات دو کشور در حوزه مورد اشاره به ترکیه سفر خواهد کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه در جریان رایزنی‌های امروز با آقای چاووش اوغلو در ارتباط با مسائل کنسولی، استرداد مجرمین و تبادل زندانیان رایزنی و گفت‌وگو کردیم، افزود: گسترش دیپلماسی پارلمانی بین دو کشور تجارت مرزی و گسترش بازارچه‌های مرزی از دیگر محورهای گفت‌وگو با وزیر خارجه ترکیه بود.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با تاکید بر اینکه گفت‌وگوهای مفید و سازنده‌ای با وزیر خارجه ترکیه داشتم، افزود: توافق کردیم کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را در آینده نزدیک برگزار کنیم و امیدواریم بتوانیم نشست شورای عالی روابط ایران و ترکیه را در سطح روسای جمهور دو کشور برگزار کنیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در سفری که آقای چاووش اوغلو چندی پیش به تهران داشت ما پیشنهاد تضمین سند جامع راهبردی همکاری‌های دو کشور را مطرح کردیم و در جریان سفر امروز به آنکارا پیش‌نویس و نسخه‌ای از پیشنهاد طرف ایرانی را برای کار کردن روی سندی تحت عنوان همکاری‌های جامع و بلندمدت دو کشور تقدیم مقامات ترکیه خواهیم کرد. این سند همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، امنیتی، نظامی، دفاعی، گردشگری و... را دربر می‌گیرد.

وی همچنین با اشاره به رایزنی‌هایش با وزیر خارجه ترکیه در ارتباط با مسائل زیست‌محیطی و گرد و غبار افزود: این موضوع مساله جدی در منطقه ماست و ما نیز در ایران در بخش‌هایی از برخی استان‌ها در کشورمان با این چالش مواجه هستیم.

امیرعبداللهیان در همین چارچوب اعلام کرد: انشاءالله در طی دو هفته آینده اجلاسی را برای مقابله با پدیده گرد و غبار، مسائل مرتبط با آن و پیامدهای زیست‌محیطی این موضوع در تهران برگزار خواهیم کرد. در همین چارچوب تاکید بر این موضوع داریم که کمیته مشترکی که در این زمینه بین ایران و ترکیه ایجاد شده مذاکرات کارشناسی و فنی خودش را ادامه دهد.

امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه در جریان گفت‌وگوهای امروز در ارتباط با حوزه انرژی از جمله برق نیز با هم گفت‌وگو کردیم، افزود: در ارتباط با موضوع قفقاز نیز وزیر خارجه ترکیه به درستی مطالبی را مطرح کردند و برگزاری گفت‌وگوهای سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه در دستور کار مشترک ما قرار دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در ادامه کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با وزیر امور خارجه ترکیه اظهار کرد: یکی دیگر از موضوعات مورد گفت‌وگو با وزیر امور خارجه ترکیه موضوع یمن بود. ما از تداوم آتش‌بس در یمن حمایت کرده و بر ضرورت رفع محاصره انسانی و راه‌حل سیاسی در یمن تاکید داریم. در موضوع لیبی نیز از تشکیل دولت قانونی و یکپارچه در لیبی استقبال می‌کنیم. ضمن اینکه حفظ وحدت و تمامیت ارضی این کشور نیز مورد تاکید ماست.

وی همچنین با بیان اینکه در مورد مسائل اوکراین و افغانستان نیز در این دیدار رایزنی کردیم، به موضوع سوریه اشاره کرد و افزود: در این نشست آخرین تحولات نشست آستانه که چندی پیش در قزاقستان برگزار شد مورد بررسی قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در همین ارتباط افزود: ما نگرانی‌های امنیتی ترکیه را درک می‌کنیم و در ارتباط با طرح مباحثی درخصوص احتمال وقوع عملیات ویژه در بخشی از خاک و سرزمین سوریه گفت‌وگوی مفصلی با آقای چاووش اوغلو داشتیم. ما معتقدیم که باید از طریق گفت‌وگو و مسالمت‌آمیز نگرانی‌های امنیتی دوستانمان در ترکیه مورد توجه قرار بگیرد و رفع شود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در این نشست با اشاره به توجه جدی دولت سیزدهم به سیاست همسایگی در عرصه سیاست خارجی افزود: در همین چارچوب توسعه، تعمیق و تحکیم روابط ایران و ترکیه در دستور کار جدی دولت آقای رئیسی قرار دارد.