چین به تایوان: اگر لازم باشد، به زور متوسل می‌شویم

دفتر شورای دولتی و دفتر اطلاعات شورای دولتی امور تایوان جمهوری خلق چین امروز (چهارشنبه) یک گزارشی را تحت عنوان «مسئله تایوان و اتحاد مجدد با چین در عصر جدید» منتشر کرد.

خبرگزاری رسمی دولت چین «شینهوا» در این خصوص گزارش کرد، این گزارش دولت چین برای تأکید بر این واقعیت منتشر شده است که تایوان بخشی از چین است و عزم حزب کمونیست چین (CPC) و مردم چین و تعهد آن‌ها به اتحاد ملی را نشان دهد و بر موضع و سیاست‌های حزب کمونیست چین و دولت چین در عصر جدید تأکید کند.

طبق آن چه که در این گزارش آمده است، تایوان از زمان‌های قدیم متعلق به چین بوده است و قطعنامه 2758 مجمع عمومی سازمان ملل یک سند سیاسی است که اصل «چین واحد» را در بر می‌گیرد که صلاحیت قانونی آن جایی برای شک و تردید باقی نمی گذارد و در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.

در گزارش دولت چین آمده است: «ما یک چین هستیم و تایوان بخشی از چین است. این یک واقعیت غیر قابل انکار است که تاریخ و قانون آن را تأیید می‌کند. تایوان هرگز یک کشور نبوده است. وضعیت آن به عنوان بخشی از چین تغییر ناپذیر است».

بر اساس این گزارش،‌ حزب کمونیست چین متعهد به مأموریت تاریخی حل مسئله تایوان و تحقق اتحاد مجدد کامل چین است. تحت رهبری قاطع چین، مردم در هر دو طرف تنگه تایوان برای کاهش تنش در سراسر تنگه با یکدیگر همکاری کرده‌اند. آن‌ها در مسیر توسعه صلح آمیز قرار گرفته اند و پیشرفت های زیادی در بهبود روابط بین تنگه ها ایجاد کرده‌اند.

طبق گزارشی که دولت چین درباره تایوان آماده کرده است، افزایش مبادلات، همکاری‌های گسترده‌تر و تعاملات نزدیک‌تر، مزایای ملموسی را برای مردم در سراسر تنگه‌ها، به‌ویژه تنگه تایوان به ارمغان آورده است. این به طور کامل نشان می‌دهد که دوستی و همکاری بین تنگه‌ها برای دو طرف سودمند است.

در سند چین آمده است، توسعه و پیشرفت چین به ویژه دستاوردهای بزرگ طی چهار دهه اصلاحات، گشایش و نوسازی تأثیر عمیقی بر روند تاریخی حل مسئله تایوان و تحقق اتحاد مجدد ملی کامل داشته است.

در این گزارش آمده است، اقدامات مقامات حزب دموکراتیک ترقی‌خواه منجر به تنش در روابط بین تنگه‌ها، به خطر انداختن صلح و ثبات در تنگه تایوان و تضعیف چشم انداز و محدود کردن فضا برای اتحاد مجدد مسالمت آمیز شده است. این‌ها موانعی هستند که باید در پیشبرد روند اتحاد مجدد مسالمت آمیز برداشته شوند.

در سند دولت چین مچنین آمده است، نیروهای خارجی اقدامات تحریک آمیز نیروهای تجزیه طلب را تشویق و تحریک کرده‌اند. این‌ها تنش و تقابل بین تنگه‌ها را تشدید کرده و صلح و ثبات در منطقه آسیا و اقیانوسیه را تضعیف کرده است. این برخلاف روندهای اساسی جهانی صلح، توسعه و همکاری برد-برد است و در تضاد با خواست جامعه بین‌المللی و آرمان همه مردم است.

دولت چین به جدایی‌طلب‌های تایوان هشدار داد که تکیه به نیروهای خارجی هیچ دستاوردی برای جدایی‌طلب‌های تایوان نخواهد داشت و استفاده از تایوان برای مهار چین محکوم به شکست است.

دولت چین بار دیگر تأکید کرد که اتحاد صلح‌آمیز و «یک کشور، دو نظام»، اصول پایه‌ای ما برای حل مسئله تایوان و بهترین رویکرد برای تحقق اتحاد ملی است.

دولت چین در گزارش خود تأکید کرد: «ما آماده ایجاد فضای گسترده برای اتحاد صلح‌آمیز را داریم اما هیچ فضایی به هیچ شکل برای فعالیت‌های جدایی‌طلب‌ها نمی‌گذاریم».

چین سپس بر استفاده از زور در صورت لزوم تأکید کرد و گفت: «ما با بیشترین صداقت کار خواهیم کرد و نهایت تلاش خود را برای دستیابی به اتحاد مجدد مسالمت آمیز به کار خواهیم بست. اما از توسل به زور چشم پوشی نمی‌کنیم و ما این گزینه را برای انجام تمام اقدامات لازم محفوظ می‌داریم. این برای محافظت در برابر مداخلات خارجی و تمام فعالیت های تجزیه طلبانه است. به هیچ وجه هموطنان چینی ما در تایوان هدف قرار نمی‌گیرند. استفاده از زور آخرین راه حلی است که تحت شرایط قانع کننده اتخاذ می شود.»

در پایان گزارش چین آمده است، اتحاد مجدد مسالمت آمیز بین تنگه ها نه تنها برای ملت چین، بلکه برای همه مردم و جامعه بین المللی به طور کلی مفید است.