وزیر کشور: افسرده بودن جامعه ایران یک حرف بی‌ربط است

احمد وحیدی وزیر کشور در نشست گردهمایی روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی، گفت: وزارت کشور مسئولیت سیاسی امنیتی اقتصادی عمرانی و اجتماعی را برعهده دارد و از دید من وظیفه اجتماعی در بلند مدت و از باب پایداری و ماندگاری مهمتر است؛ ممکن است مسائل امنیتی یا بحران‌ها از نظر زمانی فوریت پیدا کنند، اما آنچه که از همه مهتر است مسائل حوزه اجتماعی است.

 وزیر کشور گفت: اگر قدرت اجتماعی را یکی از مولفه‌های قدرت بدانیم مولفه‌های دیگر خود را در این بستر نشان می‌دهند چه در حوزه سیاسی، اقتصادی و یا حتی امنیتی و نظامی.

وحیدی خاطر نشان کرد: در فرمایشات حضرت آقا و در تحلیل‌های مختلف انقلاب، جمهوریت یک ذات اصلی اسلام و نظام است و این جزو ذات اسلام محسوب میشود. مسئله مردم و اجتماع برای ما یک امر تشریفاتی و تعارفی نیست.

دولت سیزدهم شعارش دولت مردمی و ایران قوی است که هر دو یک مفهوم را دارد ایران قوی آن زمانی اتفاق می‌افتد که مردم در صحنه باشند.

وزیر کشور گفت: باید سازوکار‌ها پیدا شود و تحقق پیدا کنند اگر ظرفیت‌های مردم در همه ابعاد را بشناسیم و سامان بدهیم و توانمند کنیم و از این‌مجموعه‌ها یک جبهه و جریان واحد درست کنیم‌ مطمئن باشید که در کمترین‌زمان‌مشکلات ما حل می‌شود و به رتبه‌های بلند جهانی‌می رسیم.

وحیدی مطرح کرد: انتظارات تشکل‌ها از وزارت کشور به جا است. روابط بین‌مجموعه‌ها باید قوی‌تر مستمر‌تر و پویا‌تر باشد. باید میز‌هایی در سازمان‌اموراجتماعی تعریف شود که مسئولین این‌میز‌ها تشکل‌ها باشند.

وزیر کشور گفت: بزرگترین آسیب کشور بحث اعتیاد است، و این‌یک معضل بزرگ است و سازمان‌هایی وجود دارد که به این کار می‌پردازند. ما دست نیاز به تشکل‌ها دراز میکنیم این‌کار باید توسط شما جل شود. دولت در جا‌هایی که نیاز به کمک باشد ورود خواهد کرد، اما اصل کار باید توسط مردم و تشکل‌های مردمی حل شود.

وی گفت: بیش از مشکلات اقتصادی، کشور درگیر مشکلات فرهنگی اجتماعی است. باید برای این‌موضوع راهکار پیدا شود. با حل مشکلات اجتماعی زمینه رشد اقتصاد فراهم‌می‌شود. یکی از القائات غلط به کشور ما این است که می‌گویند ایرانی‌ها بلد نیستند کار تیمی انجام دهند این مورد قبول نیست، بسیاری کار‌های بزرگ در کشور با کمک تیمی انجام شده است.

وحیدی عنوان کرد: دیگر القائات این است که می‌گویند جامعه ما دچار افسردگی است که این حرف غلط و بی‌ربطی است.

وزیر کشور با اشاره به طرح شکایت یک تشکل از کشور سوئد برای تحریم دارو‌های بیماران پروانه‌ای گفت: این شکایت بین المللی کار بسیار خوبی است. تشکیلات در سطح بین المللی فعالیت ضعیفی دارند ما در این امر مشوق هستیم و هر نوع حمایتی که لازم باشد را انجام می‌دهیم. باید تشکل‌ها در سطح بین المللی حرف بزنند و از حقوق مردم دفاع کنند.

وحیدی یادآور شد: تشکلات اجتماعی هم به رفع آسیب‌های اجتماعی کمک می‌کنند و هم می‌توانند از حقوق ملت دفاع کنند. وزارت کشور محلی است برای دفاع از این تشکل‌ها و حقوق ملت و منافع ملی.

وی گفت: از تعداد تشکیلاتی که مجوز گرفته‌اند شاید بیست درصد آن‌ها فعال باشند. طولانی شدن مجوز‌ها که از گلایه‌های تشکل‌ها بود، سرعت پیدا می‌کند. سامانه‌ای باید طراحی شود که حرف‌ها و صحبت‌های تشکل‌ها را به موقع داشته باشیم.

وزیر کشور افزود: امیدواریم بتوانیم وظیفه‌ای که در حوزه مسائل اجتماعی داریم را انجام دهیم و حکمرانی مردمی را به مفهوم‌ واقعی محقق کنیم. این‌جلسه باید نقطه تحولی باشد تا این صحبت‌ها نقش عملیاتی پیدا کند.