رئیس سازمان انرژی اتمی: نخستین سامانه‌های پرتودهی رونمایی می‌شود

رئیس سازمان انرژی اتمی از رونمایی نخستین سامانه‌های پرتودهی طراحی و ساخته‌ شده در داخل کشور در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، یکصد و نود و ششمین جلسه شورای مشاوران وزرا در امور ایثارگران با حضور محمد اسلامی معاون رئیس‌ جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سالن شهید شهریاری سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.

محمد اسلامی در حاشیه برگزاری این نشست درباره تفاهم‌نامه مشترک بین این سازمان و بنیاد شهید و امور ایثارگران و نحوه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد و ایثارگر مرتبط با حوزه هسته‌ای و تجاری‌سازی ایده‌ها و محصولات این شرکت‌ها اظهار داشت: موضوع حائز اهمیت این است که پیشرفت‌های علمی و فناوری بتواند در خدمت جامعه ، اقتصاد کشور و توسعه اجتماعی قرار گیرد. بنیاد شهید دارای تنوعی از ظرفیت‌هاست و جامعه بزرگ ایثارگران با نخبگان مشغول نقش‌آفرینی هستند.

وی توضیح داد:‌ شرکت‌های دانش‌بنیان که یا تحت مالکیت بنیاد بوده و یا شبکه وابسته در حوزه ایثارگران محسوب می‌شوند، به‌طور طبیعی می‌توانند در سرفصل‌هایی که سازمان انرژی اتمی فعالیت می‌کند، نقش‌آفرین باشند.

اسلامی افزود: در پژوهشگاه و مراکز تحقیقاتی سازمان، روالی را دنبال می‌کنیم که بر اساس آن تحقیقات نتیجه گرا پیگیری شود؛ بنابراین پژوهشی که مسئله محور بوده و تحقیقاتی که نتیجه گرا باشد، حتماً به سمت تجاری‌سازی حرکت می‌کند و در این زمینه سازوکار آن را در سازمان به‌صورت عملیاتی دنبال می‌کنیم زیرا اکنون رادیو داروهایی را که در سازمان مشاهده می‌کنید، مشتقات آب‌ سنگین که امروز در صنعت آب‌ سنگین و در حوزه بهداشت و درمان مورد بهره‌‌برداری قرار می‌گیرد، سیستم‌های اندازه‌گیری و ابزار دقیق هسته‌ای که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، دامنه وسیعی از صنایع را برای این امر به وجود آورده است و نقطه اتصال این موارد از بخش تحقیقات به صنعت و بهره‌برداری شامل سیستم دانش‌بنیان‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: فرصت ایجاد شده در سایه تفاهم‌نامه امضاشده بین سازمان انرژی اتمی با بنیاد شهید و امور ایثارگران و تعامل با مراکز وابسته این بنیاد برای ما فرصت مغتنمی است و این شرایط را برای ما تعریف کرده که منسجم‌تر و با برنامه‌ریزی دقیق‌تر بتوانیم این موارد را دنبال کنیم و تأثیرات اجرایی برخی از دستاوردهای خود را زودتر مشاهده کرده و نتیجه‌گیری کنیم.

اسلامی گفت: ‌ به‌ویژه در بخش توان‌بخشی و بهداشت و درمان که دامنه وسیعی را شامل می‌شود، قرار است اقدامات کلینیکال انجام دهیم که در مقابل بنیاد شهید می‌تواند با سرویس و امکاناتی که در اختیار دارد به روند اجرایی این امور و جریان توسعه تحقیقات ما سرعت دهد.

وی تأکید کرد: فرصت ایجاد شده، مغتنم است و می‌تواند در روند اجرای امور و تحقیقات تأثیرگذار باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره سامانه‌های پرتودهی اظهار داشت:‌ یکی از کمبودها و کسری‌های صنعت‌ هسته‌ای در کشور؛ عقب‌ماندگی در استفاده از ظرفیت پرتودهی در حوزه صنعت، مواد غذایی، کشاورزی و ... است، اکنون به این مسئله واقف شده‌ایم و سعی کرده‌ایم با برنامه‌ریزی منسجم نسبت به انجام مطالعات این بخش اقدام کرده و وارد فاز اجرایی شویم، باید توجه داشت سایر کشورها این تجهیزات را به ما نمی‌فروشند بنابراین به‌صورت طراحی و ساخت داخل این پروژه را آغاز کردیم و در روزهای آینده نخستین سامانه‌های پرتودهی که طراحی و ساخته‌ شده در داخل کشور هستند را رونمایی خواهیم کرد. این مطالعات با استفاده از ظرفیت جهاد کشاورزی، طرح جامع حمل‌ونقل و لجستیک کشور انجام‌ شده که بر اساس آن ۱۲ قطب پرتودهی در سراسر کشور طراحی‌ شده است.

وی ادامه داد: ‌این قطب‌‌ها با مشارکت استان‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حال پیگیری است و در نهایت سامانه‌های پرتودهی در این مراکز و قطب‌ها نصب خواهد شد. در این زمینه با همه تولیدکنندگان به‌ویژه اتحادیه‌ها و انجمن‌ها تفاهم‌هایی را داشته‌ایم و امیدواریم این مراکز یکی پس از دیگری به منصه ظهور برسد و گستره ملی ما بتواند یک پوشش فراگیری برای پرتودهی به وجود بیاورد تا بتوانیم آفت‌پذیری مواد و محصولات کشاورزی را از بین ببریم، زیرا این مهم،‌ دستاورد بزرگی برای جامعه محسوب می‌شود.

اسلامی عنوان کرد: با استقرار این سامانه‌ها می‌توانیم ظرفیت نگهداری و انبار‌مانی محصولات کشاورزی را ارتقا ‌دهیم که در نتیجه عمر محصولات افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: بخش دیگری از فعالیت‌ها مربوط به استفاده از پلاسما برای آفت زدایی و سم‌زدایی محصولات کشاورزی است که در این بخش از پتانسیل پلاسما بهره‌ خواهیم گرفت. اکنون این حوزه فعال‌ شده و دستگاه‌های بومی در این زمینه ساخته‌ شده و نخستین مراکز در حال سرمایه‌گذاری است و بزودی پروژه‌های این بخش نیز آغاز خواهد شد.

وی تأکید کرد: فرآیند قطب‌های پرتودهی برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود و مردم می‌توانند در جریان مزیت‌های فناوری‌های هسته‌ای قرار گیرند و امید است بتوانند از این موارد بهره‌مند شده و از مزایای آن استفاده کنند.

اسلامی خاطرنشان کرد: با استفاده از این دانش و استقرار این سامانه‌ها حداقل در آینده و در یک دوره ۱۰ساله می‌توان مانع ضایعات و هدر رفت ۳۰درصدی محصولات کشاورزی و مواد غذایی شد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم درباره همکاری‌های مشترک با سازمان انرژی اتمی و بخشی از این تفاهمنامه مربوط به حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد ایثارگر مرتبط با حوزه هسته‌ای و تجاری‌سازی ایده‌ها گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران دارای شرکت‌های محدودی است، اما در حال راه‌اندازی خانه صنایع خلاق و برج فناوری ایثارگران هستیم. خوشبختانه اکنون تعداد زیادی از ایثارگران در حوزه‌های فناوری و علوم همراه با فناوری بالا، اقدامات و کارهای ویژه‌ای انجام داده‌اند و شرکت‌های فوق‌العاده‌ای در این زمینه وجود دارد که از دانش فنی برخوردار هستند اما در عین‌ حال این شرکت‌ها نیاز به حمایت دارند.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی اضافه کرد: با معاونت علمی ریاست جمهوری جلساتی برگزار شده و به چارچوب کلی دست‌یافته‌ایم که مقررشده تا تفاهمنامه‌ای با این معاونت به امضا برسد که بر اساس آن، زیرساخت‌ها از سوی ما فراهم‌شده و شرکت‌ها تجمیع می‌شود و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز حمایت‌هایی که از شرکت‌های دانش‌بنیان را انجام می‌دهد در اختیار شرکت‌های زیر پوشش بنیاد قرار خواهد داد.

وی ادامه داد:‌ بخشی از تکنولوژی‌های این شرکت‌ها در حوزه علوم هسته‌ای است و با توجه به اینکه سازمان انرژی اتمی اقدامات جدی در این حوزه انجام داده و می‌دهد؛ نسبت به انعقاد تفاهمنامه همکاری‌های مشترک اقدام شد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: البته باید در نظر داشت بخش‌های کشاورزی، آبزی‌پروری، علوم بهزیستی، توان‌بخشی، طب فیزیکی، تجهیزات پزشکی، دارو و ... حوزه‌هایی جدی محسوب می‌شوند که هم بنیاد و هم ایثارگران عزیز در این حوزه‌ها در حال فعالیت هستند و خوشبختانه در قالب تفاهمنامه منعقدشده بین بنیاد شهید و سازمان انرژی اتمی، مقرر شد تا این سازمان به‌صورت ویژه از شرکت‌های ما حمایت کند.