انتظار است تا دو روزآینده به طور متقابل پاسخ طرف مقابل را دریافت کنیم
پاسخ ایران درباره مذاکرات احیای "برجام" تحویل اروپا شد| به توافق نزدیک هستیم؟

یک منبع مطلع در گفت وگو با ایسنا ارسال پاسخ ایران به جوزپ بورل هماهنگ کننده مذاکرات هسته ای را تایید کرد.

به گزارش آفتاب‌نیوز، حسین امیرعبداللهیان در سخنان روز دوشنبه خود گفت که طرف آمریکایی اخیرا در دو موضوع انعطاف شفاهی نشان داد اما این باید مکتوب شود. مهم این است که موضوع تضمین ها هم با واقع بینی آمریکا مواجه شود.

به گفته امیرعبداللهیان اگر این نظرات تامین شود ایران آمادگی دارد وارد مرحله جمع بندی شود و توافق را با حضور وزیران خارجه اعلام کند.

وی گفت که حداکثر تا ساعت ۱۲ امشب آخرین جمع‌بندی خود را به صورت مکتوب در مورد مسائل باقی‌مانده به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌دهد و اگر واکنش آمریکا همراه با واقع‌بینی و انعطاف باشد. توافق رخ می‌دهد و اگر انعطافی نشان ندهند باید بیشتر گفت‌وگو کنیم.

این منبع مطلع همچنین اظهار کرد که انتظار است تا دو روزآینده به طور متقابل پاسخ طرف مقابل را دریافت کنیم.

خبرنگار وال استریت ژورنال نیز نوشته است: شنیدم که پاسخ ایران ارسال شد. اتحادیه اروپا این را تایید نکرده است.

 استفانی لیختنشاتین خبرنگار پولتیکو نوشت: پاسخ ایران توسط اتحادیه اروپا دریافت شد. یک منبع می‌گوید: «هیچ چیز بسیار تحریک‌برانگیز در آن وجود ندارد.» ظاهراً چیزی در مورد بحث پادمان در پاسخ ایران وجود ندارد؛ بیشتر بر تحریم‌ها و تضمین‌ها متمرکز است.

برخی خبرنگاران غربی میگویند که اتحادیه اروپا پاسخ ایران درباره آخرین دور مذاکرات وین را دریافت کرده است.

به نوشته خبرگزاری فارس، برخی رسانه‌های فارسی هم پیامی را از مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص این پیام منتشر کرده‌اند که هنووز تائید نشده است.

همچنین شبکه الجزیره به نقل از یک مقام ایرانی گزارش داد، تهران پاسخ خود را به اروپایی‌ها درباره پیشنهاد بازگشت به توافق هسته‌ای ارسال کرده است.

الجزیره به نقل از این مقام ایرانی گفته، فاصله زیادی با توافق احتمالی برای بازگشت به توافق هسته‌ای نداریم.

به توافق نزدیک هستیم؟

به نوشته جماران؛ مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده: به الجزیره عربی گفتم که ایران در پاسخ خود دغدغه هایش را بیان کرده است، اما حل مسائل باقی مانده سخت نیست. آن دغدغه‌ها بر پایه خطا‌های گذشته آمریکا/اروپا هستند. نمی توانم بگویم که توافقی خواهد بود، ولی ما بیش از قبل {به توافق} نزدیک هستیم.