جعل عنوان شرکت معتبر باربری/ سرقت میلیاردی در شمال تهران

سرهنگ علی ولیپور گودرزی با اشاره به برخی از ماموریت‌های پلیس آگاهی در روز گذشته گفت: ماه گذشته شهروندی به پایگاه هشتم پلیس آگاهی مراجعه و ادعا کرد که در جستجوهای اینترنتی یکی از نمایندگان شرکت معتبر حمل بار را در فضای مجازی شناسایی کرده و این فرد پس از هماهنگی‌های لازم اثاثیه منزل خود را در قبال دریافت مبلغی بر اساس تعرفه اتحادیه به این شرکت سپرده تا به محل جدید انتقال دهند. با انتقال اثاثیه منزل متصدیان حمل بار، مبلغ بیشتری از مبلغ تعرفه اتحادیه درخواست کرده‌اند و پس از درگیری و دریافت مبلغ سریعا از محل فرار کرده‌اند. در بررسی‌های بعدی مشخص شد که شرکت تقلبی بوده و در فضای مجازی با نام شرکت‌های معتبر اقدام به تبلیغ حمل بار کرده است.

وی گفت: رصدهای اطلاعاتی در فضای مجازی منجر به شناسایی هویت و مخفیگاه سرکرده باند در محدوده غرب تهران شد. همچنین پس از هماهنگی‌های قضایی متهم در مخفیگاه خود دستگیر شد. متهم تحت بازجویی قرار گرفته و در جریان آن به ۱۰۰ فقره کلاهبرداری با همکاری چهار همدستش اعتراف کرد. همچنین در عملیات جداگانه دیگری سایر اعضای این باند نیز دستگیر شدند. همچنین ارزش اموال کلاهبرداری شده توسط کارشناسان ۲۰ میلیارد ریال اعلام شد.

رئیس پلیس آگاهی تهران گفت: پی‌جویی‌های انتظامی سبب شد که متهمان به طراحی صفحه‌ای در فضای مجازی و معرفی خود به عنوان نماینده شرکت‌های حمل بار معتبر به کاربران فضای مجازی اعتراف کنند. تعدادی از مالباختگان نیز شناسایی شدند و اعضای این باند پنج نفره با دستور قضایی روانه زندان شدند.

سه فقره سرقت منزل کشف شد

گودرزی در ادامه گفت: یکی از شهروندان پرونده ‌ی با موضوع دزدی از منزل در کلانتری ۱۶۰خزانه تشکیل داد و پس از اینکه پرونده به دادسرا ارجاع داده شد، در اختیار کارآگاهان دایره مبارزه با سرقت منزل پایگاه هفتم پلیس آگاهی قرار گرفت تا به آن رسیدگی شود. شاکی پرونده اظهار کرد که سارق یا سارقان ۲۱ آذر ماه بدون هیچگونه تخریبی به منزل وی وارد شدند و سه حلقه انگشتر طلا، یک قطعه نیم سکه و کارت هدیه در مجموع به ارزش ۵۰۰ میلیون ریال را دزدیده‌اند.

گودرزی ادامه داد: کارآگاهان دایره مبارزه با سرقت منزل پس از بازدید از محل وقوع جرم و طی مشاهدات خود فرضیه باز شدن در خانه با استفاده از کلید را مطرح کردند. در ادامه نیز شاکی برای از سرگیری تحقیقات مجدداً به پایگاه هفتم پلیس آگاهی دعوت شد و ماموران درباره اینکه چه فرد یا افرادی به کلید این خانه دسترسی داشته اند تحقیق کردند. شاکی اظهار کرد که حدود دو ماه قبل کلید در منزل گم شده و پس از بررسی‌های تکمیلی کارآگاهان با بهره گیری از شیوه‌های نوین و علمی کشف جرم موفق شدند اولین مظنون که یک خانم به هویت معلوم که از همسایگان شاکی بود را شناسایی کنند.

وی تاکید کرد: با احضار این زن به مقر انتظامی صحبت‌های ضد و نقیضش سبب شد تا شک کارآگاهان به یقین نزدیک شود و متهم با هماهنگی مرجع قضایی دستگیر شد. این زن در بازجویی تکمیلی به سرقت از منزل شاکی اعتراف کرد و گفت که در خانه یکی از دوستان موفق شده کلید در منزل شاکی را سرقت کند و در فرصت مناسب و پس حاصل کردن اطمینان از حضور نداشتن شاکی در منزل، اموال را دزدیده و طلاهای مسروقه را به طلافروشی فروخته است.

رئیس پلیس آگاهی تهران تصریح کرد: متهم به دو فقره سرقت مشابه دیگری در شهر ری معترف شد و دو خریدار اموال مسروقه نیز شناسایی شدند. با دستور قضایی متهم به همراه دو مالخر با پرونده متشکله روانه دادسرا شد.

سارق ۱۰ میلیاردی شمال تهران بازداشت شد

گودرزی درباره دستگیری سارق ۱۰ میلیاردی در شمال تهران نیز گفت: ‌روز بیست و دوم اردیبهشت ماه در کلانتری ۱۶۴ قائم پرونده‌ای درباره دزدی از خانه با شکایت مالباخته تشکیل و برای پی جویی و کشف جرم پرونده به پایگاه یکم آگاهی تهران منتقل شد.

وی ادامه داد: شاکی در جریان تحقیقات به‌عمل آمده اظهار کرد که ساعت ۸ صبح ۲۱ اردیبهشت به همراه کلیه اعضای خانواده، منزل خود را ترک کرده و درساعت دو بامداد روز بعد وقتی به محوطه ساختمان وارد شده با تخریب و شکسته شدن شیشه پنجره مواجه شده است. وی پس از ورود به خانه، به‌هم‌ریختگی وسایل منزل و سرقت طلاجات و وجه نقد به ارزش تقریبی ۱۰ میلیارد ریال را که در کمد اتاق‌ها نگهداری می‌کرده مشاهده کرده است.

گودرزی تصریح کرد: در ادامه کارآگاهان دایره مبارزه با سرقت منزل پایگاه در محل وقوع جرم حضور پیدا کردند و پس از بررسی و بهره گیری از شیوه‌های نوین و علمی کشف جرم موفق شدند سرنخ‌های متعددی از سارقان را شناسایی کنند. کنار هم قرار دادن ادله موجود منجر به شناسایی هویت سارق که دارای سوابق کیفری متعدد بود شد.

رئیس پلیس آگاهی تهران اظهار کرد: بهره ‌یری از شیوه‌های نوین و علمی کشف جرم سبب شد تا پس از دو روز تعقیب و مراقبت نامحسوس، متهم دستگیر شود و به بزه انتسابی خود اعتراف کند. وی همچنین گفت که سرقت را به تنهایی انجام داده است. با اعتراف صریح متهم به جرم خود، پرونده به دادسرا ارسال شد. در ادامه متهم پس از دستور قضایی و با صدور قرار مجرمیت، راهی زندان شد.