صدا‌ها در آمریکا برای تنبیه عربستان بلندتر می‌شود

 «ریچارد بلومنتال» عضو مجلس سنای آمریکا و «رو کانا» عضو مجلس نمایندگان این کشور عربستان سعودی را به تبانی و همدستی با روسیه در حمله به اوکراین متهم کرده و خواستار تنبیه ریاض با توقف فروش سلاح به عربستان شدند.

به گزارش خبرگزاری راشا تودی، بلومنتال، کانا و جفری سونِنفیلد (استاد دانشگاه یِیل) در گزارشی در روزنامه پولتیکو نوشتند: آمریکا نباید تسلیحات دفاعی استراتژیک را به شکل نامحدود در اختیار کشوری قرار دهد که آشکارا از بزرگترین دشمن ما (ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه) حمایت می‌کند.

این دو عضو کنگره افزودند که امروز (سه‌شنبه) لایحه منع فروش تسلیحات به عربستان را در مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا مطرح خواهند کرد.

همچنین باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده باید فوراً تمام جنبه‌های همکاری خود با عربستان سعودی، از جمله هرگونه همکاری در فروش تسلیحاتی و همکاری امنیتی فراتر از آنچه برای دفاع از پرسنل و منافع ایالات متحده ضروری است، متوقف کند».

این سناتور آمریکایی پیش‌تر در روز شنبه نیز گفت: اگر عربستان سعودی که یکی از بزرگترین نقض‌کنندگان حقوق بشر در جهان است، بخواهد با روسیه همراه شود تا قیمت گاز آمریکا را بالا ببرد، می‌تواند از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بخواهد که از سلطنت در این کشور حفاظت کند! ما باید تمامی سربازان آمریکایی را از عربستان سعودی خارج کرده و فروش سلاح به ریاض را متوقف کنیم.