چه کسانی عاملان درگیری و آتش سوزی در زندان اوین بودند؟

در پی آتش سوزی شب گذشته در زندان اوین و حوادث رخ داده در زندان توسط عده ای زندانیان نیروی انتظامی ناچار به مداخله شد تا درگیری های داخلی را کنترل کند.

به گزارش قوه قضاییه، شب گذشته یک کارگاه خیاطی در زندان دچار حریق شد و بلافاصله پس از بروز درگیری و آتش گرفتن کارگاه، انتظامات زندان به کمک نیروی انتظامی برای کنترل درگیری وارد عمل شد و ایستگاه آتش نشانی مستقر در زندان نیز عملیات اطفا حریق را آغاز کرد.

این آتش سوزی اما به سرعت تبدیل به سوژه رسانه‌های خارجی شد.

اما نکته جالب درخصوص اقدامات ضد انقلاب پیرامون حادثه شب گذشته زندان اوین، استفاده عناوین عجیب برای زندانی‌های بازداشتگاه اوین بود؛ این در حالی است که کلاهبرداران، سارقان، مجرمان امنیتی خطرناک و تروریست‌ها در این زندان نگهداری می‌شوند.

در ۹ بند زندان ۵۷ هکتاری اوین، به جز محکومین امنیتی، محکومین مالی با عناوین مجرمانه کلاهبرداری، صدور چک بی محل، فروش مال غیر، جعل سکه، اختلاس، رشوه، اعمال نفوذ در دستگاه‌های اقتصادی، کلاهبرداری الکترونیکی و غیره نیز نگهداری می‌شوند و آتش سوزی شب گذشته نیز در کارگاه خیاطی اشتغال زندانیان رخ داد که مددجویان این کارگاه همگی از محکومین سرقت بوده اند.

همچنین براساس اطلاعات دریافتی، زندانی‌هایی که شب گذشته سبب ایجاد درگیری و هرج و مرج در اوین شده بودند، از سارقان حرفه‌ ای و با سابقه‌ بوده‌اند که زمینه خشونت در آن‌ها وجود داشته است.

لازم به ذکر است در جریان این آتش سوزی ۴ نفر از زندانیان بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش سوزی ها درگذشتند و ۶۱ زندانی نیز مجروح شده‌اند، هر ۴ زندانی فوت شده نیز جزو زندانیان سارق بودند.