نماینده مجلس: شکایت از نمایندگان خطای استراتژیک بود

یک نماینده مجلس گفت: نمی‌شود تریبون را از نماینده گرفت؛ چرا که او باید بازتاب‌دهنده مسائل جامعه است. نماینده یک رویکرد دارد آن هم این است که سخنگوی مردم باشد.

سیدالبرز حسینی نماینده خدابنده، درباره شکایت فراجا از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص اظهارنظرشان درباره حوادث اخیر، گفت: نمایندگان دارای جایگاه هستند و بار مسئولیت حوزه انتخابیه را دارند. نماینده یک رویکرد دارد آن هم این است که سخنگوی مردم باشد و باید بازتاب تمام اعمال و رفتارش حلقه وصل بین مردم و ساختار اجرا باشد، کم و کاستی‌ها را به حوزه اجرا برساند تا بتوان حداقل بخشی از مشکلات را حل کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس ظرفیتی را قرار داده و آن حریت نمایندگی در انعکاس مشکلات جامعه است، عنوان کرد: شما اگر تریبون صحبت را از نماینده بگیرید قاعدتا وظیفه‌اش برای جامعه خیلی مفید نخواهد بود.

عضو کمیسیون عمران ادامه داد: مشخصا نیروی‌انتظامی از این همکاران ما شکایت کرده است که به نظرم این کار، کار درستی نیست. شاید نیروی انتظامی در جهت احقاق حق خودش این کار را کرده باشد و بر اساس الزامات قانونی که دارد این اقدام را انجام داده، من در جزئیات شکایت قرار ندارم، اما در کلیات قضیه چنین کاری به ساحت شغل نمایندگی آسیب می‌زند و کمکی به حل مشکلات جامعه نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: اگر بدانیم با شکایت یک نهادی از نماینده‌ای اگر غیرواقع هم صحبت کرده باشد بخشی از آن مشکل حل می‌شود، ما قبول می‌کنیم. اما در این موضوع خاص که ابعاد مختلف اجتماعی دارد الزاما این گونه نیست که همه درست عمل کرده باشند یا همه عملکردشان اشتباه باشد؛ توجه داشته باشید ما در یک فضای ملتهب اجتماعی هستیم، بنابراین نیاز است شرایطی به وجود بیاید که کار درست صورت گیرد، یعنی بستر تصمیمات درست ایجاد شود لذا کشمکش‌های این چنینی مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه به پیچیدگی موضوع اضافه خواهد کرد و فرصتی را برای افرادی که مغرض هستند، ایجاد می‌کند تا از این بستر سوءاستفاده‌های غیرقانونی انجام دهند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که جامعه را طیف وسیعی از افکار و عقاید تشکیل می‌دهد، اظهار داشت: بسیاری از افکار بدون این که یک خوراک خوب تصمیم گیری و یا تصمیم سازی داشته باشند ممکن است از این برخورد‌ها تصمیمات نادرست بگیرند و از سوی دیگر هم واکنش در حوزه انتخابیه به یک نحو دیگری رخ خواهد داد.

نماینده خدابنده ادامه داد: به شخصه این وضعیت را خیلی نمی‌پسندم، در این موضوع اگر اطلاعاتی هم غلط بوده است، اما نماینده‌ای درباره‌اش صحبتی کرده می‌شد با یک صحبت و رفت و آمد این قیضه را حل کرد. در هر صورت نحوه عمل منطقی این است. ضمن این‌که نباید به جامعه التهاب بدهیم و حفظ استقلال قوا سر جای خودش باشد و هرکسی وظیفه خودش را انجام دهد. معتقدم اگر این چرخه درست باشد نه تنها کمک به شفافیت جامعه می‌کند بلکه افراد حاضر در هر قوه را هم ملزم می‌کند که اثربخشی خودشان را داشته باشند و امیدوارم این قضیه ختم به خیر شود.

حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چندماه دیگر انتخابات دور جدید مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود، این‌گونه رفتار‌ها چه اثری بر رأی مردم دارد، گفت: به دلیل آن‌که اطلاعات صحیح به جامعه پمپاژ نمی‌شود برخورد‌های متنوع و متفاوتی با این موضوع می‌شود که تصمیمات نادرست هم در حوزه انتخابیه و هم در بستر جامعه رخ می‌دهد و ممکن است آسیب به دو طرف مجموعه زده شود.

وی تاکید کرد: نمی‌شود تریبون را از نماینده گرفت، چرا که او بازتاب دهنده جامعه است بخصوص که در این خصوص ۳ نفر از کسانی که از آن‌ها شکایت شده است از همکاران اهل تسنن ما هستند و این امر یک خطای استراتژیک است که نباید صورت می‌گرفت.