اعتصاب و اعتراض سراسری در فرانسه

دانش آموزان اغلب دبیرستان‌های پاریس و برخی از شهر‌های بزرگ در حمایت از ادامه اعتصاب‌های کارگری در این کشور، ورودی‌های مدارس خود را مسدود کردند و اجازه ندادند دانش آموزان و معلمان وارد شوند.

همچنین اعتراض دبیرستانی‌ها در مخالفت با پروژه جدید دولت مبنی بر اصلاح روند ورودی به دانشگاه‌ها و مدارس مهم این کشور در راستای تحصیلات عالیه نیز هست.

به گفته اتحادیه‌های دانش آموزی، تا ساعت ۱۱ صبح به وقت فرانسه بیش از ۱۰۵ دبیرستان در این کشور به اعتصاب‌ها پیوستند و امروز ناگزیر تعطیل بودند.

وزارت آموزش پرورش فرانسه می‌گوید دست کم در ۳۰ دبیرستان، اغلب در پاریسِ، میان نیرو‌های پلیس و دانش آموزان درگیری‌هایی رخ داده است. در یکی از بزرگترین دبیرستان‌های پاریس، دبیرستان ولتر که در منطقه یازدهم قرارداد بیش از ۲۰۰ دانش آموزان لاستیک‌هایی را برای مقابله با پلیس به آتش کشیدند.

نیرو‌های پلیس هم در واکنش گاز اشک آور پرتاب کردند. دانش آموزان دبیرستان نانتر در شمال پاریس بیش‌تر از یک هفته است که در اعتراض و اعتصاب هستند. در حمایت از اتحادیه‌های دانش آموزی، اغلب اتحادیه‌های معلمان نیز در فرانسه خواهان اعتصاب در روز سه شنبه و ادامه آن در روز‌های آینده شده‌اند.

به جز پاریس، پایتخت، ورودی دبیرستان‌هایی در شهرهایی، چون مارسی، آنژه، مولوز، ناربون و تولوز نیز مسدود شد.

علاوه بر معلمان و دانش آموزان، ده‌ها اتحادیه کارگری و مشاغل گوناگون خواستار اعتصاب و برگزاری اعتراض در فرانسه هستند.

بیش از ۱۵۰ تظاهرات کارگری در مخالفت با کاهش بی‌سابقه قدرت خرید و افزایش تورم در سراسر فرانسه در حال شکل‌گیری و برگزاری است.

بسیاری از اتحادیه‌های فرانسوی در پاریس میزبان یکی از بزرگترین تظاهرات‌های هفته‌های اخیر خواهند بود.

کارکنان حمل و نقل شهری و بین شهری، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی همراه با کارمندان در بسیاری از بخش‌های دولتی و خصوصی به معترضان و اعتصاب کنندگان پیوسته‌اند.

اولین اعتصاب‌ها در مخالفت با تورم بی‌سابقه و افزایش قیمت و نیز کمبود بنزین، از سوی کارگران پالایشگاه‌ها و انبار‌های سوختی در سراسر کشور بیش از یک هفته پیش آغاز شد. در همین راستا بسیاری از پمپ بنزین‌ها بسته شده‌اند و بنزین و گازوییل در روز‌های اخیر در فرانسه کمیاب شده است.