چگونه آنفولانزای کودکان را در خانه درمان کنیم؟

آنفولانزا هر سال نزدیک به پاییز و زمستان شیوع پیدا می‌کند؛ اما احتمالا بسیاری از ما فکر نمی‌کنیم که امکان دارد خودمان یا یکی از خانواده‌مان به آنفولانزای فصلی مبتلا شویم. در ادامه با نحوه درمان و مراقبت از کودکانی که به آنفولانزا دچار شدند آشنا می‌شویم.

۱. به موقع واکسن انفولانزا را تزریق کنید

سازمان پیشگیری و درمان بیماری‌ها، توصیه می‌کند که تقریبا هر ۶ ماه یکبار واکسن آنفولانزا را تزریق کنید. اگر تاکنون به این موضوع بی‌اهمیت بودید باید در اسرع وقت برای واکسینه شدن اقدام کنید. همچنین می‌توانید واکسن را در طول فصل آنفولانزا تزریق کنید. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) اثربخشی واکسن آنفولانزا در هر سال متفاوت خواهد بود؛ اما معمولاً خطر ابتلا به بیماری را ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش می‌دهد. واکسن آنفولانزا شدت و مدت بیماری را می‌کاهد.

۲. مواد غذایی و مایعات به مقدار زیاد

آنفولانزا به سرعت گسترش می‌یابد، بنابراین بهتر است بلد باشیم که آن را کنترل کنیم. تغذیه کودکان یکی از مهم‌ترین عوامل در کنترل آنفولانزا است. زیرا اثر مستقیم بر سیستم ایمنی بدن دارد. در کودکانی که مبتلا به آنفولانزا هستند نباید اجازه دهیم کم‌آبی اتفاق بیافتد؛ بنابراین تا می‌توانید آب میوه (آب پرتقال، لیمو شیرین، هندوانه یا هویج) هم دما با درجه اتاق، یعنی سرد و یخ نباشد را برای کودک آماده کنید و غذا‌های مانند سوپ‌های رقیق برای او بپزید.

۳. ایجاد فضای راحت و آرام برای بیمار

کودکی که به آنفولانزا مبتلا است را از بقیه‌ی افراد خانواده جدا کنید تا فرزندان و اعضای دیگر خانواده به آنفولانزا دچار نشوند. وسایل شخصی مخصوص کودک بیمار را تنها برای او بگذارید و به دیگر افراد خانواده ندهید. برای پایین آوردن تب از دستمال و دما سنج شخصی او استفاده کنید. پس از اتمام بیماری، تمام وسایل (پتو، اسباب بازی، کتاب، تبلت یا هر موارد دیگری که در دسترس کودک بیمار بوده) را ضد عفونی کنید.

۴. درمان گلو درد و خشکی مخاط

از یک دستگاه بخور آب سرد در هوای گرم خانه استفاده کنید تا تنفس را برای بیمار راحت کند و به خشکی مخاط دچار نشود. این کار اثر مستقیمی بر درمان گلو درد دارد. نوشیدنی‌های گرم مانند دم کرده‌های آویشن، چای کوهی و پونه می‌تواند در بهبود حال عمومی کمک بسزایی می‌کند. برای شیرین شدن این نوشیدنی‌ها از عسل استفاده کنید. دقت کنید هیچ نوشیدنی و غذای سرد را به بیمار ندهید.

۵. بیش از حد دارو مصرف نکنید

می‌توانید از استمینوفن یا ایبوپروفن برای گلو درد یا تب استفاده کنید؛ اما اگر فرزندتان از داروی خاصی استفاده می‌کند یا حساسیت دارویی دارد، اول از پزشک خود در این‌باره بپرسید. استفاده‌ی داروی آسپیرین را سر خود انجام ندهید؛ زیرا ممکن است کودک به یک وضعیت نادر، اما جدی (سندرم ری) دچار شود و جان او به خطر بیافتد.

۶. درباره نوع دارو آنفولانزا سوال کنید

یک داروی ضد ویروسی مانند تامیفلو می‌تواند علائم را کاهش دهد و مدت بیماری را کوتاه کند؛ اما باید ظرف ۴۸ ساعت پس از شروع علائم مصرف شود، بنابراین تشخیص زودهنگام خیلی مهم است. اگر گمان می‌کنید فرزندتان آنفلوانزا دارد، بهتر است ابتدا با اورژانس تماس بگیرید؛ زیرا ممکن است به علت وجود کرونا ویروس، مکان‌های خاصی را برای بیماران آنفولانزا تدارک دیده باشند.

۷. از دیگران کمک بگیرید

هیچ کس نمی‌داند این بیماری تا چه اندازه می‌تواند شدید شود. اگر فرزندتان شرایط‌های خاص مانند مشکلات تنفسی (خس خس کردن)، افزایش سرعت ضربان قلب، مشکلات پوستی مانند کهیر، خواب‌آلودگی بیش از حد، تب بالا و دیگر علائم نگران کننده دارد بدون فوت وقت با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید.