ایلان ماسک تبرئه شد

سهام‌داران شرکت تسلا از آقای ماسک به دلیل توییتی که در آن گفته بود برای خصوصی کردن این شرکت «بودجه تامین شده» شکایت کرده بودند.

زمانی که هیات منصفه در دادگاهی در سانفرانسیسکو، ایالت کالیفرنیا، به اتفاق آراء حکم بی‌گناهی او را صادر کرد، آقای ماسک در دادگاه حاضر نبود. او از رای دادگاه استقبال کرد.

براساس گزارش بی بی سی؛ وکیل آقای ماسک گفت که قصد موکلش از آن توییت فریب سهام‌داران تسلا نبوده وصرفا «بد» توییت شده بود. اما وکیل سهام‌داران این حکم را موجب «نومیدی» آن‌ها دانست و گفت گام بعدی را در نظرخواهند داشت.

به گفته جیمز کلایتون، گزارشگر بی‌بی‌سی آقای ماسک با شکایت شماری از سهام‌داران تسلا مواجه شد که مدعی بودند او با پست‌هایی در توییتر در اوت ۲۰۱۸ آن‌ها را «گمراه» کرده است. این در حالی بود که پیشنهاد خرید ۷۲ میلیارد دلاری (۶۰ میلیارد پوند) هرگز تحقق نیافت.

اگرهیات منصفه سانفرانسیسکو آقای ماسک را گناهکار می‌دانست، او به پرداخت میلیارد‌ها دلار غرامت محکوم می‌شد.

گزارشگر بی‌بی‌سی اضافه کرد که نه نفر اعضای هیات منصفه، بعد از ظهر جمعه در کمتر از دو ساعت این رای را صادر کردند.

آقای ماسک می‌خواست محاکمه به تگزاس، که شرکت تسلا در آنجا مستقر است، منتقل شود، زیرا معتقد بود که محاکمه عادلانه در سانفرانسیسکو نمی‌تواند انجام گیرد، اما او از نتیجه دادگاه استقبال کرد.

او در توییتی نوشت: «خدا را شکر، خرد غالب شده است.»

او گفت که عمیقا از اتفاق آرای هیات منصفه به‌خاطر تبرئه قدردان است.

پس از اعلام حکم دادگاه، سهام تسلا در معاملات پس از ساعت کاری افزایش یافت.

ماجرا از چه قرار بود؟

ایلان ماسک ۷ اوت ۲۰۱۸ در توییتی که محور شکوائیه در این پرونده بود، نوشت: «در نظر دارم که تسلا را با سهمی۴۲۰ دلار خصوصی کنم. بودجه تامین شده.»

این توییت به سرعت برارزش سهام تسلا اثر گذاشت و طی چند روز قیمت آن را به شدت بالا برد هر چند که چند روز بعد وقتی مشخص شد که چنین اتفاقی روی نخواهد داد، ارزش سهام تسلا دوباره متعادل شد.

این موضوع باعث شد سهام‌داران تسلا خواستار دریافت غرامت شوند.

سهام‌داران همچنین گفتند که آقای ماسک وقتی بعدتر در همان روز توییت کرد که «حمایت سرمایه‌گذاران تایید شده»، دروغ گفته است.

یه‌گفته یک اقتصاددان که سهام‌داران او را استخدام کرده بودند، زیان وارده به آن‌ها تا ۱۲ میلیارد دلار محاسبه شده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده آمریکا (SEC) از آقای ماسک به دلیل این توئیت‌ها شکایت و او را به دروغگویی به سرمایه‌گذاران متهم کرد.

آقای ماسک با کناره‌گیری از سمت ریاست هیات مدیره شرکت تسلا و پرداخت ۲۰ میلیون دلار موافقت کرده بود.

سهام‌داران گفتند که «بودجه تامین‌شده» بیش از یک توافق شفاهی است.

الکس اسپیرو، وکیل ایلان ماسک، در این زمینه گفت، چون فقط یک «توییت بدی» بود نمی‌توان آن را «کلاهبرداری» دانست.