اورشلیم‌پست: محبوبیت نتانیاهو در خلیج فارس رو به کاهش است

روزنامه صهیونیستی «اورشلیم پست» نوشت: تحولات اخیر محبوبیت نتانیاهو را از بین برده و بر شهرت او به عنوان یک رهبر کاریزماتیک در میان بسیاری از کشورهای عربی، از جمله کشورهایی که با اسرائیل قراردادهای صلح منعقد کرده‌اند، به ویژه امارات و بحرین تأثیر گذاشته است.

اورشلیم پست در ادامه نوشت: در دوران قدرت ترامپ، نتانیاهو از روابط نزدیک با دولت آمریکا و حاکمان کشورهای حاشیه خلیج فارس برخوردار بود که این امر او را قادر ساخت تا حمایت سیاسی و نظامی بین‌المللی از جمله جنگنده های رادار گریز F-۳۵ به دست آورد، زیرا در آن زمان به عنوان یک شخصیت بسیار تأثیرگذار در صحنه جهانی دیده می‌شد.

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، اما اکنون وضعیت فرق کرده است، زیرا نمایندگان او از دریافت ویزا منع و در بدو ورود به فرودگاه با مشکل مواجه می‌شوند و دست خالی برمی‌گردند و هیچ دیداری ندارند.

در ادامه گزارش اورشلیم پست آمده است: برخی کشورها که زمانی مشتاق برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل بودند، اکنون برای ادامه روابط تمایلی ندارند. دلایل زیادی برای این مسئله وجود دارد، از جمله رابطه بین خود نتانیاهو و دولت جو بایدن است که به عنوان مانعی برای پیشرفت روابط بیشتر اسرائیل با سایر کشورهای عربی است.

این روزنامه اسرائیلی اعلام کرد که تلاش های نمایندگان نتانیاهو برای برقراری روابط با عربستان بی نتیجه است، به این دلیل که آنها با افرادی صحبت می کنند که دیگر نفوذ چندانی در عربستان ندارند.

این روزنامه در ادامه نوشت: با توجه به عدم تمایل ائتلاف حاکم به ریاست نتانیاهو، احتمال ادامه روابط قوی اسرائیل با کشورهای «توافق ابراهیم» یا گسترش توافقنامه‌ها به سایر کشورها از جمله عربستان سعودی در حال کاهش است.