ژنرال آمریکایی: آماده هرگونه درگیری هستیم

جوزف رایان در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتد پرس می گوید: شکست‌های روسیه در برابر اوکراین می‌تواند هشداری برای این مهاجمان احتمالی باشد. متحدان آمریکا در آسیای شرقی و اقیانوسیه، از جمله فیلیپین، ژاپن و استرالیا ثابت کرده‌اند که با اتحاد با یکدیگر در برابر آن‌هایی که بخواهند نظم جهانی را تغییر دهند، خواهند ایستاد.

این ژنرال آمریکایی از یکپارچگی رویکرد متحدان آمریکا علیه «جمهوری خلق چین (PRC) و کره شمالی» ابراز خشنودی کرد و در ادامه لفاظی‌های خود با تاکید بر آمادگی نیروهای نظامی آمریکایی و متحدانش گفت: امیدواریم این آمادگی نظامی مهاجمان احتمالی را به فکر وا دارد.

رایان در پاسخ به این پرسش که آیا نیروهای آمریکایی و متحدان آسیایی آن‌ها آماده بحرانی مشابه حمله روسیه به اوکراین هستند، اظهار داشت: «کاملا».

وی خطاب به دشمنان آمریکا گفت: آن‌ها بهتر است که مسیر گفت‌وگوهای سیاسی و دیپلماسی را پیش گیرند زیرا جنگ پیچیده و خشونت‌آمیز است و می‌تواند به مسیرهای مختلفی کشیده شود.

بر اساس این گزارش، به تازگی مقام‌های آمریکا و فیلیپین توافق کردند که در ۲۰۲۳ حدود ۵۰۰ تمرین نظامی مشترک بزرگ و کوچک برگزار کرده و مانورهای نظامی سالانه را که به دلیل همه‌گیری کرونا مختل شده بود، توسعه دهند.

واشنگتن پست نیز هفته گذشته گزارش داد: واشنگتن و مانیل برای دستیابی ارتش آمریکا نسبت به آن چه «دسترسی گسترده» به چندین پایگاه نظامی در فیلیپین خوانده شد، به توافق رسیدند. براساس این توافق اولیه، ارتش ایالات متحده دسترسی بیشتری به پایگاه های کلیدی در فیلیپین پیدا خواهد کرد.