تسهیلات جدید بانک مرکزی برای رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان کالای ایرانی به افغانستان

«آوا» نوشت: محمدمهدی جوانمرد قصاب با اعلام این مطلب اظهار داشته است یکی از دغدغه‌های همیشگی صادرکنندگان محصولات ایرانی به افغانستان مسئله رفع تعهد ارزی بوده است که در هماهنگی انجام شده با بانک مرکزی، راهکار‌هایی در این زمینه اتخاذ گردیده که از روز یکشنبه ۲۳ بهمن/ دلو به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

جوانمرد قصاب خاطرنشان کرد: این موضوع مطمئناً باعث رضایت صادرکنندگان و رفع مشکلات ناشی از بازگشت ارز به کشور می‌شود. وی افزوده است یقیناً با راهکار‌هایی که مدنظر قرار گرفته از نظر نرخ تبادل ارز برای صادرکنندگان به ریال به نفع تجار دو کشورخواهد بود.

به گفته وی، به منظور تسهیل تجارت و ساماندهی نقل و انتقالات پولی بین دو کشور دوست و برادر ایران و افغانستان و همچنین ایجاد بستر مناسب برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به افغانستان به چرخه اقتصادی کشور و تسهیل رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، با توجه به توافقات به عمل آمده مقرر گردیده از این به بعد صادر کنندگان به افغانستان نسبت به افتتاح حساب ارزی و ریالی نزد بانک صادرات ایران اقدام و ارز حاصل از صادرات خود را در حساب ارزی خود دریافت و سپس با فروش ارز به بانک نسبت به رفع تعهد ارزی اقدام نمایند.

وی همچنین گفت: بر همین اساس بانک صادرات ایران به نیابت از بانک مرکزی خرید ارز حاصل از صادرکنندگان را با نرخ توافقی و در چارچوب ضوابط و مقررات بانک مرکزی انجام خواهد داد.

مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان تصریح کرد: نرخ توافقی برای ارز حاصل از صادرات غیرنفتی بر اساس نرخ بازار مبادله طلا و ارز تعیین خواهد شد و مطلوبیت لازم را برای صادرکننده از هر حیث خواهد داشت. مسلماً این اقدام منجر به تسهیل تجارت و ساماندهی نقل و انتقالات پولی بین دو کشور خواهد شد.

جوانمرد قصاب تأکید کرد مطمئناً با دستور جناب آقای کاظمی قمی در ایجاد اطمینان، اعتماد نسبت به تصمیمات ارزی و آرامش خاطر برای صادرکنندگان و توسعه تجارت بین دو کشور با هم‌فکری با صادرکنندگان و بانک مرکزی ایران و صرافان تلاش‌های جدیدی در دستور کار این نمایندگی قرار دارد.