آمریکا: بالون دیگری را در آلاسکا سرنگون کردیم

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید عصر جمعه به وقت محلی در نشستی خبری با خبرنگاران در کاخ سفید در واشنگتن افزود که جنگنده‌های آمریکا یک شئی را که در ارتفاع بالا بر فراز آلاسکا مشغول پرواز بود، به دستور جو بایدن رئیس جمهور آمریکا منهدم کردند.

این مقام ارشد دولت بایدن تصریح کرد: ما می‌دانیم این شی متعلق به کیست. تلاش‌ها برای بازیابی آن انجام خواهد شد. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دستور داد تا این شئی را سرنگون کنند.

کربی درباره ابعاد بالون جدید گفت که به اندازه یک خودروی کوچک بود و بسیاری از جزئیات درباره این شئی نامشخص است.

ژنرال گلن وان‌هرک رئیس فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی و فرماندهی شمال آمریکا گفت نیروی دریایی در حال کار برای بازیابی بالن و محموله آن است و گارد ساحلی امنیت این عملیات را تامین می‌کند.

مقامات آمریکایی روز پنجشنبه به وقت محلی دوم فوریه (۱۳ بهمن ماه) اعلام کردند که ایالات متحده در حال ردیابی یک بالون نظارتی مشکوک چین بوده که برای چند روز بر فراز حریم هوایی این کشور مشاهده شده است.

نخستین پیامد کشف و شناسایی بالون اطلاعاتی چین بر فراز حریم هوایی ایالات متحده، تعویق سفر آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به پکن بود.

یک مقام آمریکایی روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد بلینکن سفر آتی خود به چین را که برای هفته آینده برنامه ریزی شده بود، به تعویق انداخته است چرا که نمی‌خواست با لغو سفر خود واکنش افراطی به وضعیت داشته باشد و همچنین نمی‌خواهد موضوع این بالون بر جلسات او با مقامات چینی مسلط شود.

سرانجام عصر شنبه به وقت محلی، چهارم فوریه (۱۵ بهمن ماه) ارتش آمریکا بالون چینی را که باعث افزایش تنش میان واشنگتن - پکن شده بود، با جنگنده اف ۲۲ در سواحل کارولینا سرنگون کرد.

گارد ساحلی ایالات متحده آمریکا می‌گوید منطقه امنیتی موقت در آب‌های ساحلی کارولینای جنوبی در نزدیکی محل سقوط بالون چینی ایجاد و عبور کشتی‌ها در نزدیکی این منطقه را ممنوع کرده است.