قیمت بنزین افزایش می‌یابد؟/ توضیح وزیر نفت

جواد اوجی در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: این روز‌ها شایعه افزایش قیمت بنزین مطرح می‌شود که باید بگویم افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت و وزارت نفت نیست و قصدی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد.

جواد اوجی وزیر نفت در حاشیه نشست هفتگی هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در چند هفته گذشته مذاکراتی بین اعضای اوپک پلاس بود که خوشبختانه نظر همه اعضا نظرشان بر این بود که برای جلوگیری از افت قیمت نفت به میزان ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در سال ۲۰۲۳ کاهش تولید داشته باشند که این مصوبه در اجلاس وزارتی و در جلسه اوپک پلاس که وزرا حضور دارند، این مصوبه نهایی می‌شود.

وی با بیان اینکه این مصوبه تقریبا ۸ تا ۱۰ درصد قیمت نهایی نفت را افزایش داد، خاطرنشان کرد: با وجود تلاش‌های آمریکا برای مجاب کردن اعضا اوپک پلاس برای افزایش تولید، ولی در نهایت تمامی اعضا نظراشان بر این نبود و جمهوری اسلامی نیز نظرش بر این بود که کاهش تولید اتفاق بیفتد. در این مسیر یک همدلی خوبی بین ایران، عراق، عربستان، کویت و روسیه برقرار است.

اوجی همچنین گفت: اولین مجتمع جمع‌آوری گاز‌های همراه در هفته‌های آینده با نام مجتمع گاز منطقه هویزه به بهره‌برداری خواهد رسید که روزانه ۲۵۰ میلیون فوت مکعب گاز از میادین غرب کارون از میادین نفتی آزادگان جنوبی، یادآوران و یاران در این پالایشگاه گازی تبدیل به ارزش افزوده می‌شود و گاز متان آن به شبکه سراسری داده می‌شود و علاوه بر این خوراک صنایع پتروشیمی بندر امام خمینی می‌شود.  بار‌ها و بار‌ها تاکید کرده ام، هیچگونه افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت و مجلس نیست.

وزیر نفت ادامه داد: سال گذشته اعضای اوپک پلاس تصمیم گرفتند ۲ میلیون بشکه کاهش تولید داشته باشیم تا قیمت نفت متعادل شود، هفته گذشته با مشارکت فعال ایران در اوپک پلاس مصوب شد که ۱.۶۵۰.۰۰۰ بشکه دیگر تولید نفت کاهش یابد. این مساله باعث افزایش قیمت در همین هفته جاری بود.

منبع: تسنیم و ایسنا