هشدار کشور‌های عربی به مسافران درباره ویروس «ماربورگ»

عربستان سعودی و عمان نیز هشدارهای مشابهی صادر کرده اند زیرا سازمان جهانی بهداشت (WHO) تخمین زده است که تعداد تلفات ناشی از شیوع این بیماری، دو برابر آماری است که تاکنون گزارش شده است.

به گزارش العربیه، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) نیز هشداری برای مسافران دو کشوری که ویروس ماربورگ در آن‌ها در حال گسترش است، صادر کرده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده برای افرادی که به گینه استوایی و تانزانیا می روند، انجام اقدامات احتیاطی بیشتری در سفر را توصیه می کند. هر دو کشور اخیرا مواردی از عفونت ویروس ماربورگ را گزارش کرده‌اند.

به گزارش "هلث لاین"، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده می گوید که مسافران می توانند اقدامات احتیاطی مختلفی از جمله موارد زیر را انجام دهند:

- از تماس با افرادی که به نظر بیمار هستند و علائمی مانند تب، درد عضلانی و بثورات پوستی دارند، خودداری کنید.

- از تماس با سطوح یا لوازم آلوده به مایعات بدن بیماران خودداری کنید.

- از مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی در منطقه شیوع این بیماری برای مراقبت های پزشکی غیرفوری یا به دلایل غیرپزشکی، خودداری کنید.

- از نزدیک شدن یا تماس با حیوانات خاص از جمله خفاش های میوه خوار و ... خودداری کنید.

ویروس ماربورگ مانند ویروس ابولا بر اثر تماس نزدیک با مایعات بدن افراد آلوده و یا سطوح و وسائل آلوده‌ای مثل ملحفه‌ منتقل می‌شود و در صورت عدم رسیدگی و درمان، در ۸۸ درصد موارد این ویروس کشنده است.

به گفته متخصصان، این ویروس یکی از کشنده‌ترین پاتوژن‌هایی (عامل بیمازی‌زا) بوده که تاکنون کشف شده است. همچنین علائم شایع در مبتلایان شامل تب، سردرد شدید، خستگی، استفراغ خونی و اسهال است.

همچنین هنوز واکسن تاییدشده‌ای برای ویروس ماربورگ وجود ندارد.