کیفیت هوای قابل قبول در مشهد/هوای سالم در ۱۳ منطقه اصفهان

براساس داده‌های مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی مشهد کیفیت هوای مشهد امروز هفدهم فروردین ماه با ثبت شاخص ۷۳ در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

همچنین شاخص کنونی کیفیت هوا در مشهد با ثبت عدد ۸۵ نیز نشان از کیفیت هوای قابل قبول در شهر مشهد مقدس را دارد.

بیشترین بار آلودگی از ایستگاه شهید مفتح با عدد شاخص ۹۶ در شرایط قابل‌قبول به ثبت رسیده است و کمترین آلودگی را نیز ایستگاه تقی‌آباد با شاخص ۳۹ در شرایط پاک دارد.

آسمان امروز مشهد، صاف تا کمی ابری همراه با افزایش ابر خواهد بود.

شاخص هوای اصفهان در ۱۳ منطقه سالم است

شاخص کیفی هوای اصفهان امروز هفدهم فروردین ماه براساس داده‌های ۱۵ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۸۰ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.‌

کیفیت هوای قابل قبول در مشهد/هوای سالم در ۱۳ منطقه اصفهان

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان نیز اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلان‌شهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح امروز پنجشنبه هفدهم فروردین ماه بر اساس داده‌های دریافتی ۱۵ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۸۰ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

جمشید لقایی با اشاره به اینکه امروز شاخص هوا در ایستگاه کردآباد با ۱۰۵ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است، افزود: شاخص هوا در ایستگاه بولوار کاوه با ۹۹، میدان انقلاب با ۹۵، محله رهنان با ۸۹، دانشگاه صنعتی با ۸۵، خیابان ۲۵ آبان (شهید باهنر) با ۸۲، محله وِلدان (ایستگاه ورزشگاه میثاق) با ۷۹، خیابان فرشادی با ۷۶، خیابان فیض با ۷۴، سپاهان شهر با ۶۷ و خیابان میرزا طاهر با ۵۶ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.  به افراد آسیب پذیر بویژه سالمندان و شهروندان دارای بیماری‌های قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود در صورت امکان فعالیت‌های سنگین و طولانی در فضای باز را کاهش دهند.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان اضافه کرد: این کلان‌شهر از ابتدای فروردین تاکنون طی ۱۷ روز، ۱۱ روز هوای پاک و ۶ روز هوای قابل قبول داشته است.

سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۹۸، خیابان پروین با ۸۱، بزرگراه خرازی با ۷۸ در وضعیت قابل قبول و در ایستگاه خیابان رودکی با ۳۸ AQI پاک ثبت شد.

وضعیت هوای امروز مبارکه با ۵۵ AQI در وضعیت قابل قبول و شاهین شهر با ۲۴ AQI در وضعیت پاک بوده و ایستگاه‌های پایش هوا در سایر شهرها از جمله نجف‌آباد، کاشان، زرین‌شهر، خمینی شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و سجزی قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان، امروز تا ساعات ظهر جوی به نسبت پایدار در اصفهان حاکم بوده و از اواسط روز با فعالیت امواج ناپایدار در مناطق غرب و شمال غرب و جنوب استان بارش رگبارهای پراکنده و در سایر مناطق وزش باد به نسبت شدید تا شدید و در برخی ساعات توفان لحظه‌ای پیش‌بینی شده که در نواحی مستعد شمال استان با خیزش گردوخاک همراه است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.