یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده دنا تلف شد

اسلام جاودان خرد افزود: ساعتی پیش گزارش مردمی مبنی بر تلف شدن یک قلاده پلنگ در محدوده تنگ کلنجه واقع در منطقه حفاظت شده دنا به یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دنا اطلاع رسانی شد.

وی بیان کرد: به منظور بررسی صحت و سقم گزارش گروهی از محیط بانان شهرستان دنا به منطقه اعزام شدند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: متاسفانه مشاهده محیط بانان دال بر تلف شدن یک قلاده پلنگ جوان بوده که بدون زخمی یا مشاهده ردی از آثار گلوله در بدن تلف شده است.

وی با اشاره به اینکه تا کالبد شکافی لاشه نمی‌توان در خصوص علت مرگ اظهار نظری کرد، افزود: هم اکنون لاشه پلنگ توسط محیط بانان دنا در حال پایین آوردن به دامنه کوه است تا به مرکز استان منتقل شود.

جاودان خرد تصریح کرد: با هماهنگی که با دامپزشک صورت گرفته پس از کالبد شکافی علت مرگ مشخص و همانند توله پلنگی که در اسفند ماه سال گذشته در کوه های مناطق گناوه لری شهرستان گچساران تلف شده بود و پس از نزدیک به سه هفته دامپزشک استان علت مرگ را هاری اعلام کرد، اطلاع رسانی خواهد شد.

لازم به ذکر است معاینه بالینی لاشه نشان از علائم اولیه بیماری انگلی (اسهال مزمن) اتلاف آب بدن در مدفوع لاشه دیده می شود.

منطقه حفاظت شده دنا از مهمترین ذخیره گاه‌های زیست کره جهان، ظرفیتی مهم برای حفظ بیش از ۳۲۰ گونه جانوری در این منطقه بکر و میراث گرانبهای طبیعی است، این منطقه در شانزدهم تیرماه سال ۹۰ به عنوان پانصد و شصت و یکمین ذخیره گاه زیست کره جهان در سازمان یونسکو ثبت شد.

وجود کوه، جنگل، بیش از ۱۰۰ چشمه، رودخانه و ۱۲۰۰ گونه گیاهی دنا را به زیستگاه گونه‌های جانوری مختلف تبدیل کرده است.

ذخیره گاه زیست کره دنا یکی از نقاط با ارزش از منظر سیمای سرزمینی و غنای زیستی در جهان محسوب می شود.

مناطق حفاظت شده دنا با وسعت ۹۳ هزار و۶۶۰ هکتار و دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار در شهرستان های بویراحمد و دنا در کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته اند.