وزیر ورزش: تلاش خواهیم کرد تا استقلال در آسیا به حق خود برسد

حمید سجادی روز جمعه با حضور در محل فدراسیون ناشنوایان از کمپ تیم ملی فوتسال ناشنوایان بازدید کرد و در جریان آماده‌سازی بازیکنان قرار گرفت.

در این بازدید آرش فرهادیان، مدیر کل دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی، محسن خمارلو، مدیر مجموعه ورزشی کشوری، کاوه احمدی، سرپرست حوزه وزارتی وزارت ورزش و جوانان، اعضای هیات‌رییسه و سایر مسئولین فدراسیون ناشنوایان حضور داشتند.

علیرضا رعدی، سرمربی تیم ملی فوتسال ناشنوایان، یکی از مشکلات بازیکنان فوتسال را در جریان بازدید وزیر از اردوی تیم ملی، مشکل بیکاری آن‌ها عنوان کرد و گفت: نیاز است به این تیم که قهرمان جهان و آسیا است، توجه بیشتری بشود.

در ادامه وزیر ورزش قول داد که شرایطی را فراهم کند تا با صحبت با ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف مشکل بیکاری و دغدغه بازیکنان فوتسال را در اولین فرصت مرتفع کند.

بازیکنان فوتسال نیز به وزیر ورزش تاکید کردند که چهار ماه پیش در مسابقات آسیایی مالزی به عنوان قهرمانی دست یافتتد، اما مورد بی‌توجهی قرار گرفتند و هیچ مراسمی برای قهرمانی آن‌ها گرفته نشد. همچنین علیرضا رعدی سرمربی تیم ملی نیز در این باره گفت: «برای من مربی نیز سوال بود که چرا چنین اتفاقی رخ داده و ملی‌پوشان با وجود قهرمانی مورد بی‌توجهی مسئولین ورزش قرار گرفتند.»

سجادی در پایان در واکنش به این انتقادات اظهار کرد: شما در قهرمانی آسیا مقام کسب کنید، باقی کار‌ها با بنده خواهد بود.

وزیر همچنین درباره استخدام ملی‌پوشان ناشنوا در ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی گفت: با تعاملی که با دولت و مجلس داشتیم قرار است در هیات دولت مشکل بیکاری مدال‌آوران ناشنوا را مطرح کنیم تا این موضوع بررسی شده و مورد رسیدگی قرار بگیرد.

تیشه‌گران، رییس فدراسیون ناشنوایان، در پایان با تشکر از حضور وزیر ورزش در بازدید از اردوی تیم ملی فوتسال ناشنوایان اعلام کرد: با توجه به تامین بودجه پاداش بانوان ملی‌پوش از سوی وزارت ورزش و جوانان به فدراسیون ناشنوایان این پاداش فردا شنبه ۱۹ فروردین به حساب بانوان ملی‌پوش واریز خواهد شد.

وزیر ورزش در این بازدید درباره شرایط استقلال گفت: از تمام ظرفیت‌ها و فرصت‌هایمان استفاده خواهیم کرد تا استقلال در آسیا بماند. حق هواداران استقلال این است که مشکلات آن‌ها از سوی وزارت ورزش پیگیری و مرتفع شود.

سجادی همچنین تصریح کرد: وظیفه ما جز این نیست و تا آنجا که بتوانیم تلاش خواهیم کرد تا استقلال به حق خود برسد.

وزیر ورزش و جوانان در جریان بازدید از اردوی تیم ملی فوتسال ناشنوایان از برگزاری بازی‌های آسیایی ۲۰۲۴ ناشنوایان به میزبانی جزیره کیش خبر داد.

حمید سجادی در حاشیه بازدید از اردوی تیم ملی فوتسال ناشنوایان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرایط به گونه‌ای است که پزشکان کمتر به من اجازه حضور در محافل ورزشی را می‌دهند و این ایراد را می‌گیرند که زیاد نباید تحرک داشته باشم. من هم با توجه به جایگاه مسئولیتی خود به‌زور از پزشکان اجازه می‌گیرم تا بتوانم در جمع ملی‌پوشان - به‌ویژه آن‌ها که در شرف اعزام به مسابقات برون‌مرزی هستند - قرار بگیرم و به آن‌ها خسته نباشید بگویم و در جریان مشکلات و شرایط آن‌ها قرار بگیرم.

او افزود: می‌دانم که ملی‌پوشان برای آماده‌سازی خود جهت شرکت در مسابقات چه فشار‌ها و مشکلاتی را تحمل می‌کنند. حتی در زمان قهرمانی‌ام یکی از آرزوهایم این بود که مسئولین از نزدیک در جریان تمرینات و شرایط آمادگی ما قرار بگیرند. می‌دانم دوری از خانواده و ممارستی که برای تمرین ورزشکاران انجام می‌دهند واقعا سخت است.

وزیر ورزش و جوانان گفت: تیشه‌گران خود زمانی جزو یکی از دوندگان بود و به‌خوبی این شرایط را درک می‌کند، خانواده این ورزشکاران دوست دارند فرزندانشان که در ورزش حضور دارند دیده شوند و مسئولین مشکلات اجتماعی آن‌ها را لمس کنند تا این مشکلات باعث دوری آن‌ها از میادین ورزشی نشود.

وزیر ورزش افزود: خودم در دانشگاه تربیت بدنی پانزده ترم درس ورزش معلولان را تدریس کرده‌ام و یکی از سخت‌ترین آن‌ها معلولیت حسی (نابینایی و ناشنوایی) بود. البته این دلیل نمی‌شود آنها، چون ناشنوا هستند مورد بی‌توجهی قرار بگیرند. باید شرایطی را فراهم کنیم که ورزشکاران ناشنوا در جامعه مفید واقع شوند. زیرا ورزش برای این افراد نه‌تن‌ها جنبه سلامت دارد که سبب می‌شود تا دوباره این عزیزان به جامعه بازگردند.

وزیر ورزش تاکید کرد: وظیفه وزارت ورزش و جوانان این است که در حوزه کار، تحصیل و حتی مسئولیت اجتماعی مشکل این افراد را برطرف کند تا همانند یک شهروند عادی زندگی هدفمندی داشته باشند.

سجادی ادامه داد: این قول را به تمام ملی‌پوشان و مدال‌آوران ناشنوا می‌دهم که مشکل شغلی آن‌ها را به زودی با همکاری فدراسیون ناشنوایان و همچنین معاونت ورزش قهرمانی و مدیر کل دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی پیگیری خواهم کرد. همچنین کسانی که قهرمان جهان، آسیا و المپیک هستند و هنوز تبدیل وضعیت جایگاهی آن‌ها مشخص نشده، با تمام توان این مساله را توسط همکارانم در وزارت ورزش و فدراسیون پیگیری خواهیم کرد تا طی چند هفته آینده این مشکل برطرف شود، حتی اگر نیاز باشد به خدمت شخص رییس‌جمهوری و معاون اول می‌روم تا زودتر مشکل این افراد حل و فصل شود. وظیفه خود می‌دانم تا مشکل مدال آوران را زودتر مرتفع کنم.

سجادی همچنین با اشاره به میزبانی ایران از بازی‌های آسیایی ۲۰۲۴ ناشنوایان گفت: مسئولین طی بازدیدی که از شهر‌های مختلف برای برگزاری این رقابت‌ها داشتند، منطقه آزاد کیش را بهترین جا برای برگزاری این مسابقات در نظر گرفتند، زیرا تمام امکانات لازم برای برگزاری مسابقات در کیش وجود دارد، امیدوارم بتوانیم میزبان شایسته‌ای برای بازی‌های آسیایی ناشنوایان پس از انقلاب شکوهمند اسلامی باشیم.

وزیر ورزش در پایان ضمن گرامیداشت روز قدس خاطرنشان کرد: وعده دیدار ما با جامعه ورزش و خانواده‌های آن‌ها در روز قدس خواهد بود. ضمن گرامیداشت این روز از تمام جامعه ورزش و آحاد ملت می‌خواهم حضور پر رنگ و اثرگذاری در این روز داشته باشند.