کاهش محسوس دما در برخی مناطق کشور
هواشناسی ۱۴۰۲/۰۱/۲۵؛ بارش باران و برف تا سه‌شنبه

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش پراکنده باران در بخش‌هایی از کشور طی امروز خبر داد و اعلام کرد که شنبه در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار حاکم می‌شود.

صادق ضیاییان در گفتگو با ایسنا، درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: امروز جمعه در بخش‌هایی از شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق و ارتفاعات البرز بارش پراکنده باران با احتمال رعد و برق و وزش باد شدید موقت رخ می‌دهد که در ارتفاعات بارش برف انتظار می‌رود.

وی با بیان اینکه همچنین طی امروز در دامنه‌های جنوبی البرز وزش باد شدید گاهی همراه با خیزش گرد و خاک پیش بینی می‌شود، ادامه داد: امروز در مناطقی از غرب و جنوب غرب کشور کاهش کیفیت هوا به علت پدیده گرد و خاک دور از انتظار نیست.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، شنبه در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار حاکم می‌شود و تنها در ارتفاعات سیستان و بلوچستان رگبار پراکنده انتظار می‌رود.

ضیاییان با بیان اینکه یکشنبه در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و غرب گلستان بارش پیش بینی می‌شود، افزود که دوشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات جنوب کرمان و مناطقی ازشمال غرب و سه شنبه در ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات جنوب کرمان و ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان رگبار باران و گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی انتظار می‌رود.

وی تصریح کرد: امروز در شمال غرب، غرب، شمال شرق، دامنه‌های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر کاهش دما رخ می‌دهد و روز شنبه دما در این مناطق افزایش می‌یابد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا همچنین این را هم گفت که یکشنبه در اردبیل و سواحل دریای خزر و طی روز‌های یکشنبه و دوشنبه در شمال شرق کاهش محسوس دما رخ می‌دهد و در سایر مناطق ذکر شده از شنبه تا پایان هفته روند تدریجی افزایش دما خواهیم داشت.

همچنین به گفته ضیاییان، از بعدازظهر امروز تا یکشنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است و جمعه دریای خزر نسبتا متلاطم و یکشنبه و دوشنبه مواج است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا شنبه (۲۶ فروردین) صاف تا کمی ابری و گاهی همراه با وزش باد با حداقل دمای ۹ و حداکثر دمای ۲۱ و روز یکشنبه (۲۷ فروردین) صاف تا کمی ابری و گاهی همراه با وزش باد با حداقل دمای ۱۱ و حداکثر دمای ۲۲ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. 

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردابندرعباس با دمای ۳۵ و ۳۲ درجه سانتیگراد گرمترین مرکز استان کشور و شهر کرد با دمای ۱ و ۲_ سردترین مرکز استان است.

بارش باران و برف تا سه‌شنبه

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در بخش‌هایی از شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق و ارتفاعات البرز بارش‌های پراکنده باران با احتمال رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد در ارتفاعات بارش برف انتظار می‌رود.

امروز همچنین در مناطقی از غرب و جنوب غرب کشور کاهش کیفیت هوا به دلیل پدیده گردوخاک دور از انتظار نیست. شنبه در بیشتر مناطق کشور جو پایداری حاکم است و فقط در ارتفاعات سیستان و بلوچستان رگبار پراکنده پیش بینی شده است.

به نوشته تسنیم؛ یکشنبه آینده در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و غرب گلستان بارش پیش بینی می‌شود. روز دوشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات جنوب کرمان و مناطقی از شمال غرب و روز سه‌شنبه در ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات جنوب کرمان و ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی انتظار می‌رود.

امروز در شمال غرب، غرب، شمال شرق، دامنه‌های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر کاهش دما روی می‌دهد و فردا دما در این مناطق افزایش می‌یابد. روز یکشنبه نیز در اردبیل و سواحل دریای خزر و طی روز‌های یکشنبه و دوشنبه در شمال شرق کاهش محسوس دما پیش بینی شده است. برای سایر مناطق کشور نیز از شنبه تا پایان هفته روند تدریجی دما روی می‌دهد.

توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج

 زمان شروع: ظهر جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۲۵

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۸

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج بین ۱ تا ۱.۵ متر

منطقه اثر: نواحی ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در دریای عمان

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناور‌های کوچک و متوسط صیادی و گردشگری، غرق شدن شناور‌های نیمه‌سنگین و اختلال در تردد شناور‌های سنگین و فوق سنگین، اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بنادر، آسیب دیدن شناور‌های سنگین.

توصیه: احتیاط در عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، احتیاط در تردد با شناور‌های سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی، مسافربری و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت به تور‌های صیادی و احتیاط در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد گاهی شدید با سرعت ۲۸ متر بر ثانیه و افزایش ارتفاع امواج در ساحل ۱ تا ۲ متر و در فراساحل ۲ تا ۳ متر

زمان پایان: عصر دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۸

نوع مخاطره: غرق شدن شناگران، پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، احتمال خسارت به شناور‌های سبک، صیادی، مسافربری، تفریحی، نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه‌ها و آسیب به تأسیسات دریایی در سواحل و فراسواحل.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۲۵: شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۶: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۷: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۸: شرق خلیج فارس و مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، خسارت به شناور‌های سبک، صیادی، مسافربری، تفریحی، نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه‌ها و آسیب به تأسیسات دریایی در سواحل و فراسواحل.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناور‌های سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی، مسافربری و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تور‌های صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل.