در سودان چه خبر است؟

به گفته گروهی از پزشکان سودانی ده‌ها نفر از نیرو‌های امنیتی و نظامیان نیز در این درگیری‌ها کشته شده‌اند. گزارش‌ها از خارطوم، پایتخت سودان حاکی است که سحرگاه یکشنبه نیز صدای چند انفجار در شهر شنیده شده است. 

شبه‌نظامیان «نیرو‌های پشتیبانی سریع» که متشکل از هزاران جنگجوی جنگ دارفور است اعلام کرده‌اند که کنترل کاخ ریاست‌جمهوری، فرودگاه خارطوم و دیگر زیرساخت‌های کلیدی را در دست گرفته‌اند. این شبه‌نظامیان پس از جنگ دارفور به عنوان زیرمجموعه‌ای از ارتش سودان فعالیت می‌کردند. 

ارتش سودان تصرف فرودگاه خارطوم را رد کرده، اما اذعان کرده است که شبه‌نظامیان شماری از «هواپیما‌های غیرنظامی از جمله یک فروند هواپیمای سعودی ایرلاین» را آتش زده‌اند. 

ارتش سودان همچنین شنبه شب با انتشار بیانیه‌ای از مردم خواست تا از خانه‌های خود خارج نشوند. در این بیانیه آمده است که حملات هوایی به مواضع شبه‌نظامیان در جریان است. 

 در سودان چه خبر است؟ شبه‌نظامیان مدعی کنترل بر فرودگاه و کاخ ریاست جمهوری شدند 

بسیاری از کشور‌های خارجی و سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل، آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل از طرف‌های درگیر در سودان خواسته‌اند که هر چه زودتر به این درگیری‌ها پایان دهند. 

اتحادیه عرب اعلام کرده است که روز یکشنبه به درخواست مصر و عربستان سعودی برای بررسی وضعیت سودان جلسه‌ای اضطراری تشکیل خواهد داد.