کادوی تولد دانشجویان به رهبر انقلاب

تسنیم نوشت: در این گزارش بخش‌هایی از حاشیه دیدار روز گذشته دانشجویان با رهبر انقلاب را می‌خوانید:

- ساعت حسینیه امام خمینی (ره) هنوز به ۱۶ نرسیده بود که بخش اعظمی از جایگاه آقایان در حسینیه پر شده بود و به جمعیت بانوان نیز مدام افزوده می‌شد. دانشجویان با سر دادن شعار‌هایی از جمله "ای پسر فاطمه، منتظر تو هستیم"، این همه لشگر آمده به عشق رهبر آمده" و "علمدار تولدت مبارک" انتظار خود را برای دیدن رهبر انقلاب اعلام می‌کردند. حدود ساعت ۱۶ و ۲۵ دقیقه بود که رهبر انقلاب از جایگاه اصلی وارد حسینیه شدند و شعار‌های دانشجویان به عباراتی نظیر "خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست" و "ای رهبر آزاده آماده ایم آماده" تبدیل شد. دانشجویان پس از لحظاتی دوباره با شور و هیجان خاصی مدتی به سردادن شعار "علمدار تولدت مبارک" پرداختند که این بار رهبر انقلاب با بیان اینکه "اجازه دهید قرآن تلاوت شود، تولد خیلی اهمیتی ندارد" خواستار شروع مراسم شدند.

- پس از تلاوت قرآن از سوی قاری برنامه که مجری او را "امیرحسین رحمتی" از دانشجویان رشته قرآن و علوم حدیث دانشگاه تهران معرفی کرد با حضور مجری در پشت تریبون حاضر در حسینیه امام خمینی (ره) برنامه رسما آغاز شد.

- مجری دیدار امسال که از بانوان دانشجو بود، در معرفی خود گفت: فائزه فداکار، مادر و کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران و از ادوار بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان و با افتخار معلم هستم. وی پس از بیان نکاتی، خواستار رعایت وقت تعیین شده از سوی سخنرانان جلسه شد و از اولین سخنران به نام "امیر محمد کولانی" از اعضای اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان دعوت کرد، پشت تریبون حاضر شود.

- کولانی پس از کسب اجازه از رهبر انقلاب، مطالبی را بیان کرد و به نکاتی در خصوص جنگ ترکیبی، وضعیت کشور، انتصابات دولت و ... اشاره کرد. وی در بخشی از سخنان خود خواستار محاکمه بانیان وضع موجود شد که این بخش از سخنان وی با ندای "احسنت، احسنت" دانشجویان همراه شد. وی پس از اتمام سخنان خود از رهبر انقلاب خواست برای اعضای این اتحادیه دانشجویی دعا کنند.

دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران، تشکل‌های دانشجویی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , 

- پس از لحظاتی مجری از "محمد صالح ترکمان" از اعضای جنبش عدالتخواه دانشجویی دعوت کرد در پشت تریبون حاضر شود. وی در سخنان خود به نکاتی درباره تعارض منافع، امید، شفافیت آرا و شورای عالی سران قوا اشاره کرد. رهبر انقلاب در سخنان خود به بخش‌هایی از این نکات پاسخ دادند. این دانشجو به سخنان خود با دو درخواست پایان داد. اولین درخواست وی برگزاری جلسه خصوصی با فعالین دانشجویی و درخواست دیگر، دعا برای دانشجویان در نماز شب بود.

- "زهرا وفاداران"، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا (س) سخنران سوم این نشست بود که با دعوت مجری پشت تریبون حاضر شد. وی سخنان خود را با طعنه به خناسانِ بیگانه و ساده‌اندیشانِ داخلی در تخریب و سیاه‌نمایی علیه ایران اسلامی آغاز کرد و از آن‌ها دعوت کرد "کمی تاریخ بخوانند" و از شکر سخن گفت که با "احسنت احسنت های" جمعیت روبرو شد. 

"شکر که مراکز دانشگاهی و فضا‌های نخبگانی نیز مملو از بانوان توانمندی است که در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های علمی و اجتماعی به مجاهدت می‌پردازند و شکر که بنده توفیق دارم که به نمایندگی‌شان در محضرتان بایستم. " وی در بخشی از سخنان خود به موضوع تخفیف ۷۰ درصدی هزینه گاز گروه‌های پرمصرف و پردرآمد اشاره و به این مسئله انتقاد کرد.

وفاداران در پایان سخنان خود از هدیه یک انگشتر از سوی بسیج دانشجویی به رهبر انقلاب گفت و اینکه حفاظت جعبه آن را گرفت، اما خود انگشتر وارد حسینیه شده که آن را تقدیم شما خواهیم کرد. رهبر انقلاب پس از تشکر از این دانشجو خطاب به حضار گفت: همه از ما انگشتر می‌گیرند، اما خانم‌ها به ما انگشتر می‌دهند. این سخنان خنده شرکت کنندگان را همراه داشت.

- "مرتضی خواجوی"، نماینده گروه‌های جهادی، چهارمین سخنران این نشست دانشجویی بود وی پس از بیان دیدگاه‌های خود، از رهبر انقلاب انگشتر طلب کرد. وی البته خواستار قرائت خطبه عقدش از سوی رهبر انقلاب نیز شد که این درخواست با تشویق و فریاد‌های افراد حاضر در حسینیه روبرو شد.

- "معین رضیئی" از اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل به عنوان سخنران بعدی این دیدار به بیان نکاتی پرداخت. وی در پایان سخنان خود، قرآنی را به رهبر معظم انقلاب تقدیم کرد که امضای ۲۱ خانواده از شهدای امنیت را با خود همراه داشت. رضیئی از تهیه و اهدای پرچم متبرک به حرم حضرت زینب (س) از سوی این اتحادیه دانشجویی به رهبر انقلاب گفت. این دانشجو دو درخواست نیز مطرح کرد. یک، برگزاری جلسه با خانواده شهدایی که قرآن را اهدا کردند و دیگر اینکه از رهبر انقلاب خواست جانمازی را که با آن نماز می‌خوانند را به او بخشند.

دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران، تشکل‌های دانشجویی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , 

- ششمین سخنران این جلسه که با معرفی مجری در پشت تریبون قرار گرفت، "مریم محمدی" از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف بود که به نمایندگی از نشریات دانشجویی نکاتی را مطرح کرد و در سخنان خود به اتفاقات سال گذشته در دانشگاه‌ها نیز اشاره‌هایی کرد. وی حضور ۱۰۰۰ دانشجوی دختر در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف را حاصل نگاه متعالی انقلاب به زن دانست و درگیر کردن زنان به مسائل جنیستی و دانشگاه به موضوعات حاشیه‌ای را اقدامی برای دور کردن زن از و دانشگاه از رسالت اصلی شان در حل مسائل و مشکلات کشور خواند. این دانشجو به مشکلات تعلیم و تربیت و معلمان نیز گریزی زد.

وی در پایان دستمال متبرک شده از سوی هیئت الزهرا (س) دانشگاه شریف را به رهبر انقلاب هدیه کرد و از ایشان انگشتر، چفیه و دعای خاص برای دختران دانشجو را طلب کرد.

- مجری برنامه که خود معلم بود، پس از سخنان محمدی درباره معلمان با بیان این نکته که از مظلومیت معلمان همین بس که تریبونی برای بیان مطالبات خود ندارند ادامه جلسه را به "امیررضابخشی پور" دبیر دفتر تحکیم وحدت واگذار کرد. در شرایطی که ساعاتی از جلسه گذشته بود سخنان پرشور بخشی پور برای لحظاتی شور و شعار‌های دانشجویان را با خود همراه کرد.

سخنان وی در نقد عملکرد دولتمردان گذشته و نگاه به کدخدا با پاسخ "مرگ بر آمریکا" حضار روبرو شد. بخشی پور در بخشی از سخنان خود به پدیده "اساتید پروازی" اشاره کرد و درباره شیوه جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها انتقاداتی را مطرح کرد. اظهارات بخشی پور درباره ضرورت جذب اساتید، خارج از گروه‌های آموزشی با "احسنت احسنت های" دیگر دانشجویان مواجه شد.

 وی در بخش پایانی سخنان خود به بیان سخنانی دلی پرداخت که واکنش شرکت کنندگان را در پی داشت. بخشی پور خطاب به رهبر انقلاب گفت: برای نسل ما خمینی ندیده ها، شما آیینه تمام نمای خمینی هستید. در اغتشاشات اخیر علیرغم تلاش‌های استکبار و پادو‌های رسانه‌ای‌اش در داخل و خارج شما عزیزتر شدید. این سخنان، شعار "خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست" جمعیت، را در حسینیه امام طنین انداز کرد.

- سخنان "محمد مهدی نوینی فرد"، دبیر کل اتحادیه مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد، آخرین سخنرانی گروه‌های دانشجویی حاضر در جلسه بود. سخنان وی درباره موضوع سربازی، واکنش آقایان دانشجو را برانگیخت و آن‌ها را با خود همراه ساخت. وی در پایان خواستار اهدای چفیه از سوی رهبر انقلاب به اعضای تشکل متبوعش شد.

 در این بخش از جلسه، مجری برنامه دوباره پشت تریبون آمد و قبل از اعلام پایان سخنرانی دانشجویان و آغاز سخنان رهبر انقلاب، خواستار تفقد رهبری به پسر سه ماهه اش شد.

- رهبر انقلاب قبل از شروع بیانات اصلی خود به چند نکته اشاره کرد. اول اینکه تولد بنده حادثه خیلی مهم نیست و دیگر اینکه اعتراضات و انتقاداتی که در این جلسه مطرح شد، قابل بحث است. ایشان در همان ابتدا به انتقاد یکی از دانشجویان در رابطه با جلسه سران قوا پاسخ داد و نکاتی را در این زمینه مطرح کردند.

 دعای رهبر انقلاب برای دانشجویان در بخش پایانی سخنانشان از دیگر حاشیه‌های این جلسه بود. ایشان با نام بردن از جوانان مؤمنی که در میادین مدیریتی، نظامی و علمی درخشیدند و به شهادت رسیدند برای دانشجویان نیز آرزوی شهادت کردند و گفتند انشالله شما هم مثل این افراد شهید شوید البته پس از ۷۰ و ۸۰ سالگی مرگی همراه با شهادت در راه اسلام و کشور نصیبشان شود.